Pasternak czy pietruszka? Dzięki tym sposobom już nigdy ich ze sobą nie pomylisz

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Pietruszka Źródło: Shutterstock / Vova Shevchuk


Pasternak i pietruszka to bardzo podobne warzywa. Myli się jednak ten, kto stawia między nimi znak równości. Zobacz, co zrobić, by nie popełnić tego błędu.


Wiele osób idzie do sklepu po pietruszkę i wraca z pasternakiem. Jak to możliwe? Wbrew pozorom nietrudno o pomyłkę. Oba warzywa są bowiem bardzo do siebie podobne. Poza tym część sprzedawców sama wprowadza klientów w błąd. Nieuczciwi sprzedają pasternak zamiast pietruszki, bo jest tańszy w pozyskaniu i łatwiejszy w uprawie. Sprawdź, jak odróżnić te jarzyny i nie daj się oszukać.


Pasternak a pietruszka – znajdź różnicę


Zwróć szczególną uwagę na liście obu warzyw. Cechą charakterystyczną pietruszki jest ciemna, gładka i błyszcząca nać, z kolei „znakiem rozpoznawczym” pasternaku są jaśniejsze liście (ich spodnią część pokrywają włoski). Przyjrzyj się również okolicy, z której wyrasta natka. Pasternak ma w tym miejscu niewielkie wgłębienie z ciemną obwódką, pietruszka zaś – nie. Co jeszcze może pomóc ci w odróżnieniu tych jarzyn? Zmysł węchu i kubki smakowe. Pasternak, jeżeli chodzi o zapach, bardziej przypomina marchewkę niż pietruszkę. Poza tym ma smak słodszy od pietruszki i nieco orzechowy posmak.


Pasternak a pietruszka – które warzywo ma więcej wartości odżywczych?


Wartości odżywcze pietruszki i pasternaku są porównywalne, choć nieco inne. Pietruszka zawiera więcej mikro- i makroelementów (witamin z grupy A i C, magnezu, potasu etc.), natomiast pasternak – błonnika. Trudno zatem wskazać jednoznacznego zwycięzcę w kategorii „prozdrowotne adekwatności”. Nie ulega natomiast wątpliwości, iż włączenie obu jarzyn do diety może przynieść wymierne korzyści i wspomóc organizm w codziennym funkcjonowaniu.


Jak wykorzystać pasternak w kuchni?


Pasternak znajduje w kuchni podobne zastosowanie jak pietruszka. Możesz z niego zrobić purée, dodać warzywo do sałatki lub zupy. Jarzyna doskonale sprawdzi się też w roli przekąski. Z powodzeniem zastąpi chipsy, popcorn lub inną niezdrową żywność. Wystarczy obrać pasternak, pokroić go w paski i lekko podgotować, a następnie wyłożyć poszczególne cząstki jarzyny na blasze wysmarowanej niewielką ilością oliwy, a potem zapiec wszystko w piekarniku z wybranymi przyprawami, na przykład solą, pieprzem i ostrą czy wędzoną papryką.
Idź do oryginalnego materiału