Parlamentarny Zespół ds. Chorób Neurologicznych ►

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 123RF


20 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. leczenia chorób neurologicznych, który w nowej kadencji Sejmu, rozszerzając swój zakres działań, będzie kontynuował prace wcześniejszego – Zespołu ds. choroby Parkinsona.



Nie tylko choroba Parkinsona

– Nasz zespół będzie kontynuatorem prac Parlamentarnego Zespołu do spraw leczenia chorób Parkinsona, który funkcjonował w poprzedniej kadencji. Dzisiaj tę formułę rozszerzyliśmy o większość chorób neurologicznych. Stały się one bardzo poważnym problemem, z którym stykamy się coraz częściej w życiu społecznym. Choroby neurologiczne stają się coraz częstszą przyczyną wielu dolegliwości naszego społeczeństwa, nie tylko tak, jak kiedyś osób w wieku podeszłym. Dzisiaj dotykają coraz częściej dzieci i osoby w średnim wieku. Widzimy to w statystykach i analizach lecznictwa i analizach społecznych – powiedział poseł Michał Cieślak, przewodniczący zespołu.

– Dlatego jak najbardziej zasadne jest utworzenie tego gremium, które będzie wspierało leczenie chorób neurologicznych w systemie zarówno społecznym, jak i ochrony zdrowia. Chcemy poprzez pracę naszego zespołu zmierzać do sytuacji, w której leczenie chorób neurologicznych w Polsce stanie się jednym z trzech priorytetów, które dzisiaj funkcjonują w przestrzeni medycznej, zaraz po leczeniu chorób kardiologicznych i onkologicznych – dodał.

Pierwsze posiedzenie zespołu było okazją do podsumowania dotychczasowej jego działalności pod inną nazwą w poprzedniej kadencji Sejmu. Jak mówił poseł Zbigniew Ajchler, przewodniczący wcześniej funkcjonującego Zespołu ds. choroby Parkinsona, spotykał się on w poprzedniej kadencji Sejmu 14 razy, współpracował z wieloma ekspertami.

Wiele twarzy choroby Parkinsona ►– Dzięki rozwojowi wiedzy na temat patologii, kliniki i genetyki choroby Parkinsona wiemy dzisiaj, iż nie jest ona jedną chorobą – tak jak ją postrzegaliśmy przez prawie 200 lat. Dzisiaj widzimy dużą heterogenność tej jednostki chorobowej, co ma implikacje diagnostyczne i terapeutyczne – powiedział „Menedżerowi Zdrowia” prof. Jarosław Sławek.
Idź do oryginalnego materiału