Pacjenci otrzymali terapię CAR-T wyprodukowaną w Polsce

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 123RF


W ramach badania klinicznego CARLA prowadzonego w WUM i GUMed czterech pacjentów otrzymało pierwszą opracowaną i wytworzoną przez polskiego producenta terapię CAR-T.



Technologia komórkowa CAR-T jest najbardziej zaawansowaną metodą terapii nowotworów. Stosuje się ją najczęściej w leczeniu nowotworów krwi wywodzących się z komórek B, między innymi przewlekłej białaczki limfoblastycznej i chłoniaków, a także w szpiczaku mnogim.

Umożliwia leczenie tych pacjentów, którzy dotychczas nie mieli skutecznych opcji terapeutycznych. Możliwe zastosowania terapii CAR-T wykraczają jednak poza hematologię oraz onkologię i dotyczą także chorób autoimmunologicznych, zapalnych, guzów litych a także HIV.

Zmodyfikowane genetycznie limfocyty niszczą komórki nowotworowe
W terapii CAR-T wykorzystuje się własne limfocyty T pacjenta, które poddaje się modyfikacji genetycznej, aby były w stanie specyficznie rozpoznawać komórki nowotworowe. Zmodyfikowane limfocyty podane jednorazowo choremu precyzyjnie rozpoznają i niszczą komórki nowotworowe w jego organizmie.

Cały proces wymaga zaawansowanej technologii oraz odpowiedniego zaplecza wytwórczego. Dotychczas takie produkty były wytwarzane tylko poza Polską, co wydłuża czas oczekiwania pacjentów na terapię.

Pierwszy dorosły pacjent z białaczką limfoblastyczną leczony terapią limfocytami CAR-TOdbyło to się w Katedrze i Klinice przez prof. Grzegorza Basaka.
Idź do oryginalnego materiału