Owoce egzotyczne – kiedy i po jakie sięgać?

maczfit.pl 4 miesięcy temu

Jabłka, śliwki, gruszki czy truskawki – te owoce goszczą na naszych stołach bardzo często. Dodajemy je do ciast i deserów, robimy z nich pyszne sałatki i koktajle. A co powiesz na urozmaicenie diety owocami egzotycznymi? Tropikalne gatunki nie tylko wyjątkowo smakują, ale również dostarczają wielu cennych składników odżywczych. Sprawdź, dlaczego warto jeść owoce egzotyczne i jakie wybierać.

Owoce – źródło witamin i antyoksydantów

Owoce to ważna część zdrowego jadłospisu. Są doskonałym dodatkiem do dań i deserów, podstawą soków i koktajli oraz świetną samodzielną przekąską.

Dlaczego warto jeść owoce?

  • Owoce wspomagają naturalny wzrost i rozwój, dlatego są szczególnie istotne w diecie dzieci i młodzieży.
  • Niektóre gatunki świeżych owoców zawierają substancje bioaktywne, które podnoszą odporność i chronią tym samym przed chorobami i infekcjami.
  • Owoce są źródłem węglowodanów, dzięki czemu pomagają zwalczyć senność i zmęczenie.
  • Poprawiają pracę układu nerwowego, wspierają funkcje mózgu oraz zdolność zapamiętywania i koncentracji.
  • Korzystnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale również wygląd włosów, skóry i paznokci.
  • Mogą sprzyjać poprawie wzroku.
  • Owoce są źródłem błonnika pokarmowego, który wspomaga trawienie i daje uczucie sytości.
  • Są niskokaloryczne oraz ubogie w białko i tłuszcz. Niektóre gatunki regulują poziom cukru we krwi.
  • Gatunki owoców o wysokiej zawartości wody chronią przed odwodnieniem, są idealną przekąską w upalne dni.
  • Owoce są źródłem antyoksydantów – związków, które chronią komórki przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Tym samym owoce zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych.

Dlaczego warto jeść egzotyczne owoce?

Owoce egzotyczne (zwane również tropikalnymi lub południowymi) rosną w klimacie tropikalnym, subtropikalnym lub śródziemnomorskim. Nazwa odnosi się też do owoców uprawianych w dalekich krajach (poza Europą).

Czym różnią się owoce egzotyczne od naszych polskich gatunków? Na pierwszy plan wysuwa się charakterystyczny wygląd. Owoce tropikalne mogą być duże lub małe, niektóre pokryte są delikatnymi włoskami, inne mają liście. Kolejną kwestią są walory smakowe. Mamy owoce o słodkim smaku, gatunki kwaśne, a choćby cierpkie.

Dlaczego warto włączyć owoce egzotyczne do diety?

  • owoce tropikalne są pełne wartości odżywczych,
  • gatunki egzotyczne wyróżnia niepowtarzalny smak,
  • owoce tropikalne przykuwają wzrok wyglądem,
  • stanowią świetne urozmaicenie diety,
  • gatunki tropikalne dobrze smakują w towarzystwie innych owoców,
  • z owoców tropikalnych można przyrządzać oryginalne dania i przekąski, doskonale nadają się także do dekoracji.

Owoce tropikalne, którymi warto urozmaicić dietę

Oto lista dziesięciu owoców tropikalnych, które są bogatym źródłem witamin, składników mineralnych, antyoksydantów i innych cennych związków.

Smoczy owoc

Pitaja (smoczy owoc, truskawkowa gruszka) to jeden z tych gatunków tropikalnych, który od razu przykuwa wzrok. Owoc ma owalny kształt wielkości ziemniaka. Jego skórka jest intensywnie różowa i pokryta spiczastymi zielonymi liśćmi. Najlepsze czeka jednak w środku – soczysty miąższ pełen drobnych czarnych pestek.

Pitaja ma orzeźwiający, słodko-kwaśny smak. Przypomina nieco połączenie kiwi i melona. Ze smoczym owocem warto zapoznać się nie tylko z uwagi na wygląd i smak, ale przede wszystkim wartości odżywcze. W owocu znajdziemy cenne antyoksydanty. Smoczy owoc jest bogatym źródłem witaminy C i potasu. Zawiera także witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy i białko.

Kaki

Kaki (persymona, śliwka chińska) to owoc pochodzący z Chin i Japonii. Wyglądem przypomina pomidora. Ma pomarańczową, jadalną skórkę i mięsisty miąższ.

Dojrzały owoc kaki jest miękki i ma bardzo słodki smak. Ten tropikalny owoc znany jest przede wszystkim z wysokiej zawartości beta-karotenu (pochodnej witaminy A). Co więcej, słodkie owoce kaki dostarczają organizmowi potasu, witaminy C, witamin z grupy B i błonnika pokarmowego.

Mango

Mango to jeden z najbardziej znanych owoców tropikalnych. Pochodzi z odległych zakątków świata – Indii, Brazylii, Filipin i Meksyku. Dojrzałe mango jest miękkie, a skórka owocu ma żółto-pomarańczowy kolor. Jego miąższ jest słodki – w smaku przypomina brzoskwinię.

Owoc ma wiele wartości odżywczych. Jest bogatym źródłem witaminy C, beta-karotenu i potasu. Świetnie smakuje w sałatkach owocowych, napojach (mango lassi) oraz jako samodzielna przekąska.

Karambola

Karambola to bardzo interesujący owoc pełen wartości odżywczych. Nazywana jest gwiezdnym owocem, ponieważ po przekrojeniu ma kształt pięcioramiennej gwiazdy. Karambola wyróżnia się jasnożółtym miąższem o oryginalnym słodko-kwaśnym smaku.

W tym owocu tropikalnym znajdziemy duże ilości witaminy C i witamin z grupy B. Karambola stanowi świetny dodatek dekoracyjny – głównie do deserów i napojów.

Granat

Te egzotyczne owoce rosną na drzewach w Azji Zachodniej, obszarach Kaukazu i półwyspu Indyjskiego. Są wielkości jabłka, o czerwonej skórce zwieńczonej koroną.

Niejadalna skórka kryje galaretowaty miąższ z drobnymi soczystymi nasionami. Granat ma cierpki smak, jednak warto włączyć go do diety z uwagi na korzyści zdrowotne. Owoc jest doskonałym źródłem antyoksydantów, witamin z grupy B i składników mineralnych. Poza tym wykazuje adekwatności przeciwnowotworowe i przeciwzapalne oraz wspomaga zdrowie serca.

Miechunka

Miechunka (physalis, wiśnia peruwiańska lub rodzynek brazylijski) pochodzi z Ameryki Południowej. Wyglądem przypomina pomidorka koktajlowego. Charakteryzuje się złoto-pomarańczową skórką i mięsistym miąższem. Owoc ukryty jest jasnobrązowej, niejadalnej otoczce (podobnej do chińskiego lampionu). Miechunka ma słodko-kwaskowy smak z odrobiną goryczy.

Owoc słynie ze swoich adekwatności zdrowotnych. Zawiera witaminę C, witaminy z grupy B, beta-karoten i potas. Podobnie jak karambola, tak i miechunka, często wykorzystywana jest do dekoracji.

Liczi

Kolejny owoc tropikalny z Chin, czyli liczi. Wielkością przypomina śliwkę. Skórka liczi ma intensywny, malinowy kolor i pokryta jest charakterystycznymi wypustkami. W środku kryje się biały miąższ o galaretowatej konsystencji i duża brązowa pestka.

Liczi to połączenie kwaśnego i słodkiego smaku. Owoc jest doskonałym źródłem witamin – przede wszystkim witaminy C. W liczi nie brakuje również witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego.

Marakuja

Marakuja (passiflora, męczennica jadalna) to gatunek pochodzący z Ameryki Łacińskiej. Kolorem przypomina śliwkę, choć kształt ma zbliżony do limonki. Po przekrojeniu ukazuje interesujące wnętrze: żółto-pomarańczowo-zielony miąższ i drobne pestki. Jej smak zaskakuje, gdyż jest połączeniem słodkich i kwaśnych nut.

Marakuja jest dobrym źródłem witaminy C. Poza tym zawiera żelazo, błonnik pokarmowy i kwas foliowy. Marakuja jest często stosowana w deserach, takich jak ciasta i lody, ale można ją również dodawać do dań wytrawnych, takich jak marynaty oraz sosy do mięs i owoców morza.

Papaja

Papaja (melonowiec) należy do owoców tropikalnych pochodzących z Ameryki Centralnej. Kształtem przypomina dużą gruszkę. Skórka ma kolor zielonkawy, lekko żółto-pomarańczowy, a miąższ – łososiowy. Wnętrze papai kryje dużo jadalnych i okrągłych pestek o gorzkim smaku. Miąższ owoców wyróżniają słodkie i orzeźwiające nuty.

Papaja jest źródłem antyoksydantów, beta-karotenu, witaminy C i potasu.

Figa

Figi to owoce tropikalne z państw śródziemnomorskich i państw Półwyspu Arabskiego. Mają ciemnofioletową skórkę i gruszkowaty kształt przypominający worek. We wnętrzu ukryty jest miąższ – mięsisty, pomarańczowo-czerwony i słodki.

Figi to moc korzyści zdrowotnych. Owoce kryją w sobie składniki mineralne – wapń, potas, żelazo i magnez. Nie brakuje również witamin z grupy B. Do tego dochodzi błonnik pokarmowy. W sklepach znajdziesz zarówno figi suszone, jak i świeże. Owoce można jeść w całości razem ze skórką.

Kupujesz tropikalny owoc? O tym pamiętaj

Znasz już listę egzotycznych owoców, które warto włączyć do diety. Wśród gatunków tropikalnych wyróżniamy także zasobne w kwasy omega awokado oraz bogate w witaminę C owoce cytrusowe, ananas i kiwi.

O czym warto pamiętać, kupując gatunki egzotyczne?

  • Wybór dojrzałych owoców tropikalnych wymaga użycia zmysłów, takich jak węch, dotyk i wzrok.
  • Zakupiony owoc powinien być jędrny i bez widocznych uszkodzeń.
  • Niedojrzałe owoce przechowuj w temperaturze pokojowej, aż dojrzeją, a następnie przenieś je do lodówki, aby wydłużyć ich okres przydatności do spożycia.
  • Egzotyczne gatunki świetnie nadają się do przyrządzania sałatek owocowych, dań mięsnych, deserów, lodów i koktajli.
  • Nietypowe smaki i aromaty to wspaniały sposób na urozmaicenie diety. Zdrowy jadłospis powinien być różnorodny, dlatego warto od czasu do czasu wprowadzić nowości do kuchni.

Oferta Maczfit

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego cateringu dietetycznego. W Maczfit nie boimy się oryginalnych połączeń, a gatunki tropikalne dodajemy zarówno do sałatek, jak i deserów czy smoothie.

Poniżej kilka posiłków z naszych gotowych diet, w skład których wchodzą gatunki egzotyczne:

  • serek czekoladowy z orzeszkami w karmelu i mango,
  • shake mleczny z bananem i mango na mleku kokosowym,
  • jogurtowy shake z marakują, morelami i bananem,
  • kokosowe cookies z czekoladą i suszonymi morelami, orzeszki ziemne i kiwi,
  • chlebek bananowo-orzechowy ze skyrem kawowym i ananas,
  • deser ze szpinakowym biszkoptem, jogurtową galaretką, granat i ananas,
  • waniliowy jogurt z wiórkami czekolady, pomarańczą, ananasem i melonem,
  • ciasto à la bounty z wiórkami kokosa i gorzką czekoladą​, ananas,
  • croissant z serkiem​ à la snickers, orzeszkami arachidowymi, mango i granat​,
  • wegański jogurtowy shake z marakują, morelami i bananem,
  • budyń jaglany ze słonym karmelem daktylowym, płatkami migdałów i kiwi,
  • wytrawny drożdżowy placek z serem wegańskim, tofu, cukinią, czerwoną cebulką, roszponka i chutney figowy.

Zapraszamy również do lektury innych wpisów na naszym blogu. Z artykułów przygotowanych przez dietetyczki Maczfit dowiesz się między innymi, jaka jest kaloryczność owoców oraz które polskie sezonowe warzywa i owoce są najzdrowsze.

Idź do oryginalnego materiału