Oto jak rozpoznać 8 różnych ukąszeń owadów po zostawionych śladach

genialne.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Jak pozbyć się komarów? Fot. Getty Images


Na owady możemy natknąć się dosłownie wszędzie. Są naturalnym elementem naszego ekosystemu, chociaż nieco uciążliwym. Odpoczywając w ciepłe dni na łonie natury, nietrudno o ugryzienie. Dowiedz się, jak rozpoznać ukąszenia owadów i jak na nie reagować.

Nie tylko komary i kleszcze są dla nas zagrożeniem i mogą nas ukąsić. Jest masa innych owadów, które również mogą to zrobić. Ważne jest, aby odpowiednio rozpoznać ich ugryzienie i nie pomylić właśnie z ukąszeniem komara. Wyjaśniamy, jak rozróżnić 8 najpopularniejszych śladów ugryzień.

Jak rozpoznać ukąszenia owadów?

Owady na naszym ciele po ukąszeniu zostawiają różne ślady. Najczęściej w postaci czerwonych plam, które łatwo jest pomylić z ugryzieniem komara. Ich rozpoznanie jest bardzo ważne, aby odpowiednio zareagować. Ponieważ zbagatelizowanie tego może mieć przykre skutki zdrowotne. Oto 7 najczęstszych śladów ugryzień owadów, które możemy rozpoznać na naszym ciele.

Jak rozpoznać ukąszenia owadów, Fot. Getty Images

Lista 8 najczęstszych ugryzień owadów

Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące na ciele oznaki ugryzienia owadów. Teraz już nigdy nie pomylisz ich z żadnym innym i będziesz wiedział, co robić, aby zniwelować ich działanie.

1.Ukąszenie komara

Jak wygląda: Są to swędzące guzki z charakterystyczną kropką na środku. Są twarde i czerwone i pojawiaj się niedługo po ugryzieniu. Mają wielkość jagody i okrągły kształt.

Co robić:

– Nie drap miejsca ugryzienia, aby nie doprowadzić do infekcji.
– Ukąszenie umyj wodą z mydłem i jeżeli jest to możliwe, przyłóż zimny okład.
– Alternatywnie zastosuj aloes, sodę oczyszczoną lub weź chłodną kąpiel bez mydła.

Te sposoby złagodzą ukąszenia.

UWAGA: jeżeli wystąpią te objawy: bóle głowy, wysoka temperatura, dreszcze lub inne nietypowe wysypki – skonsultuj się z lekarzem.

Jak rozpoznać ukąszenia owadów, fot. getty images

2. Ukąszenie kleszcza

Jak wygląda: Poznasz po tym, iż przyczepiony jest do niego kleszcz, a kiedy odpadnie, pozostawia po sobie czerwone kółko. Jest to rumień, który może się przemieścić. Może też być oznaką zarażenia boreliozą, ale nie u każdego się pojawia.

Co robić:

– jeżeli kleszcz przez cały czas jest przyczepiony do skóry, usuń go dzięki pęsety – zrób to jak najbliżej skóry. Podważ i pociągnij prosto w górę.
– Gdy kleszcz zniknie, zdezynfekuj obszar ukąszenia lub przemyj wodą z mydłem.
– Po wyciągnięciu kleszcza, utop go w wodzie lub alkoholu, a następnie umieść w szczelnym pojemniku i wyrzuć.

UWAGA: Niektóre kleszcze mogą przenosić boreliozę. Pierwszym objawem tej choroby jest wysypka, która może pojawić się choćby miesiąc po ukąszeniu. Innym objawem jest gorączka, bóle mięśni i stawów oraz nieregularne bicie serca. jeżeli zauważysz te objawy, od razu idź do lekarza.

Kleszcz na skórze, fot. getty images

3. Ukąszenie pchły

Jak wygląda: Ukąszenia po pchłach najczęściej pojawiają się grupowo, po 3 – 4 ugryzienia przeważnie w dolnej części ciała – wokół stóp, kostek lub całych nóg. Są one niewielkie i przypominają czerwone plamki z aureolą. Z reguły są bolesne i wyjątkowo swędzące.

Co robić:

– Zastosuj środek antyseptyczny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i uniknąć rozdrapania ugryzień.
– Zastosuj lód lub zimną wodę, aby uniknąć obrzęków i stanów zapalnych.
– Użyj kremu lub balsamu. jeżeli nie działają, wypróbuj doustny lek przeciwhistaminowy.

UWAGA: Jeśli poczujesz nudności, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej, obrzęk warg lub twarzy, natychmiast udaj się do lekarza.

Ślady po ugryzieniu przez pchły, fot. getty images

4. Ugryzienie mrówki

Jak wygląda: Małe, czerwone plamki, które powodują gorące, wręcz ogniste uczucie na skórze. Dzień lub 2 dni później na dotkniętych obszarach tworzą się białe krosty, które bardzo swędzą i z czasem mogą przerodzić się w blizny.

Co robić:

– Umyj ugryzienie mydłem i wodą, przykryj go bandażem i nałóż lód, aby zmniejszyć ból.
– Ukąszenia mrówek nie wymagają specjalnego leczenia. Mogą przez kilka dni swędzieć, ale powinny całkowicie zniknąć w ciągu tygodnia.
– Aby złagodzić dyskomfort po ugryzieniu, użyj zimnych okładów, leków przeciwbólowych i przeciwhistaminowych.

UWAGA: Jeśli zauważysz, iż w ciągu doby do dwóch po ukąszeniu, przez cały czas ono puchnie lub rośnie, może to oznaczać wtórną infekcję. Inne objawy to: trudności w oddychaniu, obrzęk gardła i zawroty głowy to zdecydowanie objawy, które powinny dać Ci znak, iż należy wybrać się do lekarza.

Jak rozpoznać ukąszenia owadów, fot. getty images

5. Ugryzienie pluskwy

Jak wygląda: To małe czerwone i spuchnięte guzki, które znajdują się blisko siebie. Tworzą one prostą linię, skupisko lub losowy wzór. Najczęściej zauważysz je na odsłoniętej skórze w górnej części ciała, czyli na szyi i ramionach.

Co robić:

– Umyj ukąszenia wodą z mydłem i pod żadnym pozorem nie drap!
– Aby złagodzić swędzenie i zapobiec obrzękom, połóż na ugryzienie coś chłodnego.
– Alternatywnie zastosuj miejscowo krem przeciw świądowi lub balsam kalaminowy.
– Weź kąpiel z owsianką, w ten sposób złagodzisz ugryzienia i zmniejszysz obrzęk.

Ślady po ugryzieniu przez pluskwy, fot. getty images

6. Ugryzienie osy

Jak wygląda: Obszar po ugryzieniu osy staje się czerwony i opuchnięty, i pojawia się odczucie bólu i pieczenia. Pamiętaj, iż osa nie traci żądła na skórze, dlatego może cię żądlić wiele razy.

Co robić:

– Po pierwsze zapobiegaj kolejnym użądleniom. Dlatego trzymaj się z daleka od ich gniazda i zastosuj środek odstraszający.
– Po ukąszeniu, umyj obszar wodą z mydłem i użyj zimnego kompresu.
– Zastosuj też ocet jabłkowy, który pomaga zmniejszyć ból i obrzęk.

UWAGA: jeżeli zauważysz u siebie: trudności w oddychaniu, zawroty głowy i obrzęk twarzy lub ust to oznaki poważnej reakcji alergicznej, dlatego natychmiast wezwij pogotowie.

Ugryzienie przez osę, fot. getty images

7. Ugryzienie pszczoły

Jak wygląda: Skóra po użądleniu pszczoły momentalnie robi się czerwona i opuchnięta, a żądło jest wyraźnie widoczne na środku. Chwilę później pojawia się pieczenie, ostry ból i silny świąd.

Co robić:

– Usuń żądło tak szybko, jak to możliwe. Możesz do tego użyć tępego przedmiotu albo paznokci. Unikaj jednak rzeczy, które mogłyby przebić skórę. Żądła nie chwytaj, a wydłub, inaczej wciśniesz do organizmu więcej jadu.
– Umyj dotknięty obszar mydłem i wodą, aby zapobiec infekcji.
– Zastosuj zimny kompres, aby zmniejszyć wchłanianie jadu.

UWAGA: Jeśli zauważysz, iż wystąpił obrzęk warg i języka, swędzenie w miejscach innych niż ukąszenie, a także duszności, wysypka na całym ciele lub zawroty głowy, natychmiast zadzwoń po pogotowie!

Ślady po ugryzieniu przez pszczołę, fot. getty images

.

Idź do oryginalnego materiału