W badaniu wzięło udział 2375 dorosłych leczonych w dzieciństwie z powodu nowotworu oraz ich zdrowe rodzeństwo (232 osoby). Funkcje poznawcze oceniano na początku (średnio po 23 latach od rozpoznania nowotworu) oraz na koniec badania (średnio po 35 latach od rozpoznania).
W porównaniu ze zdrowym rodzeństwem osoby po leczeniu onkologicznym miały większe ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych. W grupie kontrolnej (zdrowe rodzeństwo) u 8 proc. osób doszło do pogorszenia funkcji poznawczych. W grupie osób, które w dzieciństwie otrzymywały chemioterapię z powodu ostrej białaczki limfoblastycznej, częstość tego objawu wynosiła 14 proc., a u chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną poddanych dodatkowo radioterapii na obszar mózgowia – 26 proc. Pogorszenie funkcji poznawczych odnotowano u 17 proc. osób po leczeniu chłoniaka Hodgkina i u 35 proc. osób po leczeniu nowotworów ośrodkowego układu nerwowego.
Dodatkowo zauważono, iż palenie papierosów, brak aktywności fizycznej oraz niski poziom wykształcenia zwiększały ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych.