Osobiste konta bankowe stanowią dla wielu osób fundament zarządzania codziennymi finansami. Umożliwiają one bezpieczne przechowywanie środków, wykonywanie i odbieranie przelewów, a choćby oszczędzanie. Czego warto dowiedzieć się na ich temat? Które z istotnych wiadomości o ROR zwykle nie są oczywiste dla wszystkich regularnych użytkowników?
Osobiste konta bankowe – rodzaje (płatne kontra darmowe)
Konta bankowe dla użytkowników prywatnych dzielą się na dwa główne typy: darmowe i płatne. Oba warianty charakteryzują się unikatowymi dla nich zaletami i wadami. Wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od indywidualnych oczekiwań konsumentów oraz ich sposobu korzystania z usług bankowych na co dzień.
Darmowe konta bankowe są przeznaczone dla osób chcących unikać opłat za prowadzenie rachunku. Oferują one swoim właścicielom dostęp do wyłącznie podstawowych usług, m.in. możliwości wykonywania przelewów, zlecania wypłat gotówki z bankomatów oraz dokonywania płatności dzięki kart debetowych. Dzięki temu będą one w zupełności wystarczające na co dzień.
Co ważne, darmowe konta bankowe zwykle są bezpłatne dopiero po spełnieniu kilku warunków przez ich właścicieli. Powszechne wymogi wiążą się np. z koniecznością zapewniania regularnych wpływów na rachunku (zwykle ok. 1 tys. zł miesięcznie). o ile posiadaczom nie uda się ich spełnić, to zostają zmuszeni podpisanymi przez nich umowami do uiszczenia niewielkich opłat, zwykle wynoszących do kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych.
Konta płatne są dobrym wyborem dla konsumentów gotowych zapłacić za dostęp do szerszego zakresu usług oraz dodatkowych korzyści. Miesięczne opłaty za prowadzenie takiego rachunku mogą gwarantować np. nielimitowane wypłaty z bankomatów, ekskluzywne oferty, a choćby pierwszeństwo podczas próby kontaktu z przedstawicielami biura obsługi klientów. To sensowne rozwiązanie dla osób często korzystających z usług bankowych, nielubiących decydować się na żadne kompromisy.
Nie da się określić, który typ rachunku powszechnie można uznać za lepszy od drugiego. Oba są przydatne i powinny być wybierane w zależności od danych potrzeb konsumentów. Przed doborem konta warto zapoznać się z kilkoma dostępnymi ofertami – np. w środowisku internetowym – i porównać je ze sobą m.in. dzięki sieciowych porównywarek albo skonsultować dotychczasowe rozważania z przedstawicielami banku wstępnie wybranych propozycji.
Osobiste konta bankowe – to właśnie one umożliwiają zlecanie i odbieranie przelewów
Osobiste konta bankowe przydają się nie tylko do przechowywania środków finansowych, ale również do przesyłania oraz odbierania ich w ramach przekazów pieniężnych, czyli tzw. przelewów. Co ważne, nie da się wykonywać tych działań bez posiadania dostępu do rachunku.
Czego warto dowiedzieć się na temat przelewów? Dzielą się one na państwowe i międzynarodowe oraz standardowe i natychmiastowe – to ogólne i uproszczone rozróżnienie (czytelnicy zainteresowani typami przekazów powinni zapoznać się również z terminami „SORBNET”, „SEPA” oraz „SWIFT”). Poza tym mogą być one darmowe lub płatne, m.in. w zależności od charakteru wybranego konta osobistego, i możliwe do realizowania w placówkach banku lub zdalnie (za pomocą apek mobilnych oraz witryn sieciowych).
Wielu właścicieli kont osobistych zastanawia się nad tym,o której są przelewy. Zlecenia wychodzące i przychodzące odnotowuje się w godzinach porannych, południowych i popołudniowych. Szczegółowe informacje na ten temat widnieją na stronach internetowych banków.
Wszystkie przelewy są bezpieczne. Ochrona środków konsumentów stanowi dla banków priorytet. Tego typu instytucje stosują różnorodne metody zabezpieczeń, m.in. autoryzowanie logowań kodami SMS lub tokenami w ramach uwierzytelniania dwuskładnikowego. Użytkownicy nie muszą martwić się tym, iż dostęp do ich konta zostanie przekazany nieautoryzowanym podmiotom.
Osobiste konta bankowe – możliwość tworzenia subkont
Niewielu właścicieli osobistych kont bankowych wie o tym, iż mogą tworzyć tzw. subkonta w ramach swoich rachunków. Umożliwiają one lepsze zarządzanie finansami poprzez możliwość segregowania środków na różne cele.
Subkonta są zwykle darmowe i możliwe do założenia np. za pośrednictwem bankowości online. Wystarczy znaleźć odpowiednią zakładkę w apkach mobilnych banków i stuknąć palcem odpowiedni przycisk.
Co ważne, niektóre banki oferują swoim klientom możliwość nadawania subkontom nazw własnych oraz określania ich celów, co znacznie ułatwia zarządzanie nimi.
Osobiste konta bankowe – nagrody dla nowych klientów
Osoby rozważające założenie konta po raz pierwszy w swoim życiu powinny wiedzieć o tym, iż mogą zyskać na tym kilka benefitów, np. dodatkową gotówkę. To dlatego, iż niektóre banki stosują zachęty dla nowych klientów w postaci nagród.
Wspomniane premie mogą obejmować:
- pieniądze;
- vouchery;
- zwolnienia z opłat;
- punkty lojalnościowe.
Osobiste konta bankowe – czy warto mieć kilka różnych rachunków?
Każda osoba fizyczna może dysponować tyloma kontami osobistymi, ile chce. Czy warto z tego korzystać? Oczywiście, iż tak! Dobrym pomysłem wydaje się posiadanie kilku rachunków, które cechują się odmiennymi benefitami dla klientów. Pozwala to dopasować rozwiązanie względem planowanego działania – niektóre konta mogą oferować lepsze warunki wypłat gotówki z bankomatów.
Dobrze widzieć to, co istotne na temat kont osobistych. Taka wiedza pozwala właścicielom korzystać z nich w optymalny sposób.