Orientalna dekoracja często pojawia się w sklepach, domach, mieszkaniach i w wielu innych miejscach. To bardzo modny w tej chwili trend, w którym wykorzystuje się motywy inspirowane różnymi kulturami azjatyckimi.
Posągi Buddy, chińskie wazy i porcelana, lampy w kształcie kuli i przegrody lub parawany pomagają przekazać ideę spokoju i wyciszenia, biorąc pod uwagę niektóre zasady feng shui.
Jeśli chcesz osiągnąć ten egzotyczny i kojący efekt, czytaj dalej i poznaj nasze proste i praktyczne wskazówki, które możesz zastosować w swoim domu.
Czym się wyróżnia orientalna dekoracja?
Kiedy mówimy o „dekoracji orientalnej”, termin ten może wydawać się nieco niejasny, ponieważ obejmuje ogromną różnorodność kultur. Z jednej strony mamy kraje o wpływach arabskich, na tak zwanym Bliskim Wschodzie; potem Indie; a na Dalekim Wschodzie dominują Chiny i Japonia.
Nie umniejszając wpływu innych kultur, to właśnie te ostatnie kraje najbardziej inspirują trend, o którym mówimy. Przede wszystkim przy projektowaniu wnętrz uwzględniają niektóre zasady feng shui.
Istnieje jednak wiele odmian stylu w ramach dekoracji orientalnej. Mając to na uwadze, zobaczmy pewne cechy, które dostosowano do kultury Zachodu:
- Możliwość łączenia ze sobą kilku stylów.
- Celem jest stworzenie harmonii i spokoju oraz zaproszenie do relaksu.
- Można zaobserwować kontrasty między elementami o zimnych tonacjach i ciepłych barwach.
- Dekoracja orientalna polega na wykorzystaniu elementów o znaczeniu symbolicznym, a choćby duchowym.
- W niektórych przypadkach istnieje tendencja do minimalizmu, chociaż w innych występuje większa obfitość elementów.
Możesz być zainteresowany: Techniki dekoracji domu – 9 propozycji eksperta
Najlepsze wskazówki dotyczące orientalnej dekoracji w domu
Jeśli inspiruje cię dekoracja orientalna, warto pomyśleć nie tylko o wkomponowaniu motywów chińskich czy japońskich. Musisz wziąć pod uwagę pewne zasady dotyczące mebli, kolorów i ogólnej harmonii przestrzeni.
1. Powściągliwość i równowaga
Dekoracja orientalna ma na celu poszukiwanie harmonijnego wnętrza. Nie musi to oznaczać minimalizmu, ale należy unikać przesady w zdobieniach.
Chodzi o to, by dążyć do powściągliwości i równowagi. Ważne jest, aby pamiętać o takim rozmieszczeniu mebli i elementów, które pozwoli zachować zdrową wagę wizualną. W tym celu trzeba bawić się kształtami, rozmiarami i tonami.
Oczywiście nie zawsze oznacza to zachowanie rygorystycznej symetrii, ale raczej uporządkowanie. Wszystko powinno mieć swoje miejsce, mając na uwadze zarówno funkcjonalność, jak i estetykę.
2. Wykorzystaj naturalne elementy
Z jednej strony zaleca się stosowanie materiałów naturalnych, a nie syntetycznych. To znaczy bez plastiku. Zamiast wprowadza się meble wykonane z kamienia, drewna, papieru ryżowego, jedwabiu lub bambusa.
Mają one symboliczną wartość połączenia z ziemią. Ponadto dają różnorodne możliwości uzyskania ciekawych efektów w przestrzeniach, ponieważ bardzo dobrze ze sobą współgrają.
Można też dodać małą fontannę lub inne elementy dźwiękowe (szum wodospadu, odgłos bryzy) oraz zapachy, aby mieć poczucie zanurzenia się w naturze.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Trzy pomysły na dekorowanie sufitów w Twoim domu
3. Miękkie odcienie z żywymi akcentami
Zgodnie z poprzednim punktem, orientalna dekoracja wykorzystuje odcienie natury, zwłaszcza delikatne kolory, takie jak beże i brązy, przywodzące na myśl piasek lub drewno. Czasem pojawia się zielony, kojarzony z roślinnością.
Często stosuje się również biel na ścianach lub meblach. Ale dla kontrastu można zastosować akcenty bardziej wyrazistych kolorów, takich jak czerwony i pomarańczowy. Złoto i brąz to z kolei bardzo charakterystyczne motywy na wazach czy posągach.
4. Oświetlenie
Oświetlenie jest rozproszone, z tendencją do przewagi światła naturalnego. W tym celu zaleca się umieszczenie paneli z papieru ryżowego.
Efekt ten można również uzyskać w przypadku lamp, aby stworzyć atmosferę większej intymności. Charakterystycznym elementem orientalnej dekoracji są abażury w kształcie balonów, wykonane z bambusa i papieru.
5. Niskie meble
Ogólnie przeważają meble niższe niż w aranżacjach zachodnich. Siedzisko typowej sofy ma około 60 centymetrów wysokości, podczas gdy arabska majli znajduje się zaledwie 15 centymetrów nad ziemią.
Oczywiście stoliki kawowe powinny mieć wysokość proporcjonalną do siedziska. W połączeniu z niewysokimi meblami, przyczynia się to do wrażenia większej przestrzeni.
Podobnie w sypialni stosuje się niskie łóżka, składające się czasem tylko z maty lub materaca na podłodze. Chociaż mówi się, iż spanie na podłodze nie jest zbyt dobre, jeżeli chodzi o zdrowie pleców i szyi.
Meble powinny być wykonane z drewna (cedr lub teka). Uwagę zwracają raczej linie proste, podobnie jak mocno lakierowane powierzchnie. Nie powinno też zabraknąć jedwabnej poduszki.
6. Dywany i tatami
Dywany użyte w orientalnej dekoracji współgrają z powściągliwym charakterem. Innymi słowy, wzory perskie lub tureckie nie wchodzą w zakres tego stylu. Chodzi raczej o projekty minimalistyczne, utrzymane w jednym tonie, w odcieniach beżu lub ziemi. Podobnie w salonie, jadalni lub sypialni umieszcza się tradycyjne japońskie maty tatami.
7. Drzwi przesuwne
Drzwi przesuwne, takie jak te, które widzimy w filmach, nazywane są shoji. Charakteryzują się tym, iż nie tylko pomagają zaoszczędzić miejsce, ale także filtrują światło, tworząc komfortową atmosferę. Wykonane są z drewna i papieru ryżowego.
8. Orientalna dekoracja obejmuje ogród zen
Orientalna dekoracja jest niekompletna bez ogrodu zen. Wykonany z piasku, żwiru i kamieni stanowi idealną przestrzeń do medytacji i refleksji filozoficznej.
Jeśli nie masz miejsca na pełnowymiarowy, możesz kupić miniaturowy. Spełnia więc funkcję elementu dekoracyjnego.
9. Ozdoby i dodatki dekoracyjne
Nie można też nie wspomnieć o ozdobach uzupełniających orientalną dekorację, z których część jest typowa dla symboliki tradycyjnych japońskich domów. Do najczęściej używanych należą następujące:
- Wazony: istnieje wiele różnych typów, takich jak biało-niebieskie w stylu dynastii Ming; lub piękna satsuma z przewagą złota.
- Obrazy i gobeliny z tymi samymi lub innymi motywami, w tym chińskie ideogramy, yin i yang lub trygramy I-Ching.
- Małe posągi: na przykład Budda, samuraj, gejsza, miniaturowe pagody lub mały kot poruszający łapą (maneki neko).
- Lampy, świeczniki i kadzidełka.
10. Inne pomysły i zalecenia dotyczące orientalnego dekorowania
Dekoracja orientalna obejmuje wiele różnych stylów. Dlatego możemy skłaniać się ku jednemu z nich lub dawać pierwszeństwo charakterystycznym elementom jednej kultury przed drugą:
- Styl japoński jest bardziej minimalistyczny.
- Chiński styl zwykle zawiera dużo czerwieni i jasnożółtego.
- Wystrój w stylu arabskim ma tendencję do wykorzystywania geometrycznych elementów.
- Styl hinduski jest natomiast dość kolorowy.
Daleki Wschód w domu
Dekorowanie w stylu orientalnym może być tak proste, jak umieszczenie gobelinu, porcelany i kilku paneli. To znaczy, iż nie musisz przeładowywać swojej przestrzeni przedmiotami. Jest to raczej trend, który, choć wciąż egzotyczny, jest nieco bliższy minimalizmowi.
Z drugiej strony, jeżeli nie możesz lub nie chcesz modyfikować całego domu, możesz urządzić mały pokój herbaciany. Wstawiasz niski stolik i kilka pięknych czajników i filiżanek. Nie zapomnij o dywanie przy wejściu, w większości kultur orientalnych zdejmowanie butów przed wejściem do pokoju jest normalnym zwyczajem.