Opolski sanepid przekazał 4,5 tys. szczepionek przeciwko tężcowi

termedia.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Do powiatów dotkniętych powodzią w województwie opolskim trafiło 4,5 tysiąca dawek szczepionek przeciwko tężcowi – przekazała PAP Małgorzata Gudełajtis, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczne w Opolu.



Jak zapewniła Małgorzata Gudełajtis, opolski sanepid dysponuje wystarczającą ilością szczepionek przeciwko tężcowi - chorobie, na którą narażone są m.in. osoby pracujące przy usuwaniu skutków powodzi. Do tej pory do powiatów objętych powodzią wydano 4,5 tysiąca dawek tej szczepionki, a zapasy są na bieżąco uzupełniane.

Mieszkańcy terenów zalanych mogą korzystać z opieki medycznej w każdej funkcjonującej placówce POZ. Po pomoc można zgłaszać się także do jednostek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w przypadkach uzasadnionych także na SOR lub szpitalne izby przyjęć.

- W przypadku uszkodzenia skóry na skutek zranienia, otarcia itp. i kontaktu rany z wodą powodziową lub zanieczyszczonymi nią przedmiotami, zalecana jest konsultacja z lekarzem, który decyduje o dalszym postepowaniu. W uzasadnionych sytuacjach lekarz dokona kwalifikacji do szczepień przeciwko tężcowi i wskaże placówkę, która wykona szczepienie. Szczepienia są dobrowolne i bezpłatne - podkreśliła rzeczniczka opolskiego sanepidu.

Nie będzie masowej akcji szczepień przeciw tężcowiNie ma w planach masowej akcji szczepień przeciw tężcowi – powiedział 20 września rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Marek Waszczewski. Wirusolog, prof. Włodzimierz Gut podkreślił, iż rozsądne osoby, biorące udział w sprzątaniu po powodzi, powinny się zaszczepić ze względu na ryzyko zanieczyszczenia ran.
Idź do oryginalnego materiału