Opiszą konsekwencje zażywania leków nootropowych

termedia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał grant w ramach konkursu na minigranty V4 Generation Mobility, który jest współfinansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Jego głównym celem jest zwiększenie wiedzy studentów na temat konsekwencji zażywania leków nootropowych, tzw. smart drugs.



Uzyskany przez UM w Lublinie grant ma charakter partnerski. Oprócz niego jako lidera grant realizują Palacký University Olomouc z Czech oraz University of Szeged z Węgier. Jego kierownikiem jest dr hab. n. med. i n. o zdr. Mariola Herbet, prof. uczelni, a w zespole realizującym grant jest również dr n. farm. Iwona Piątkowska-Chmiel, prof. uczelni.

Grant obejmuje identyfikację i ocenę zagrożeń wynikających ze stosowania leków nootropowych (wzmacniacze pamięci/neuronów/funkcji poznawczych) przez studentów oraz prezentację wyników międzynarodowych badań podczas wizyt w trzech krajach.

Grant zakłada następujące aktywności:

  • opracowanie metodologii badań i narzędzi badawczych (m.in. kwestionariusza ankiety),
  • przeprowadzenie badań na trzech uniwersytetach,
  • wykłady, szkolenia i warsztaty na trzech uniwersytetach dla studentów i doktorantów na uniwersytetach partnerskich.

W każdym wydarzeniu wezmą udział uczestnicy z Czech, Polski i Węgier. Dyskusje dla szerokiej publiczności będą prowadzić młodzież i eksperci z dziedziny toksykologii, farmakologii i psychologii. Podczas spotkań zostaną poruszone kwestie skutków zdrowotnych zażywania leków, takich jak ryzyko uzależnienia, zespół motywacyjny, zaostrzenie/wystąpienie chorób psychicznych, skutki długoterminowe, a także aspekty etyczne i psychospołeczne.

Idź do oryginalnego materiału