Opieka stomatologiczna a ryzyko stanu przedrzucawkowego u ciężarnych

dentonet.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: Opieka stomatologiczna a ryzyko stanu przedrzucawkowego u ciężarnych


Kobiety w ciąży, które korzystały z zabiegów profilaktycznych, takich jak profesjonalna higienizacja, a także zgłaszały się do dentysty w sytuacji występowania niepokojących objawów, rzadziej doświadczały nadciśnieniowych zaburzeń ciążowych, takich jak stan przedrzucawkowy – wynika z badania opublikowanego w marcowym numerze „The Journal of the American Dental Association”.

Autorzy badania – naukowcy związani z Oral Health Workforce Research Center – prześledzili ponad 200 000 odpowiedzi zgromadzonych w latach 2016-2020 w ramach amerykańskiego Systemu Monitorowania Ryzyka Zdrowotnego w Ciąży (Pregnancy Risk Assessment Monitoring System).

Celem badania było określenie związku między wizytami w gabinecie dentystycznym i wykonywanymi u kobiet w ciąży przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną zabiegami profesjonalnego oczyszczania zębów a ryzykiem wystąpienia nadciśnienia ciążowego oraz cukrzycy ciążowej.

Wizyty u dentysty i higienizacja a nadciśnienie i cukrzyca ciążowa

Analiza danych wykazała, iż kobiety, które w trakcie ciąży nie korzystały z zabiegów higienizacyjnych miały o 13% wyższe ryzyko cukrzycy ciążowej oraz o 8% wyższe ryzyko nadciśnienia ciążowego w porównaniu do kobiet zgłaszających się na procedury profilaktyczne.

Dodatkowo, ciężarne, które mimo występujących u nich objawów nie zgłaszały się do dentysty, były o 28% bardziej narażone na nadciśnieniowe zaburzenia ciążowe niż kobiety, które w takich sytuacjach konsultowały się ze specjalistą. Badanie nie wykazało natomiast istotnej zależności między wizytami u dentysty a ryzykiem cukrzycy ciążowej.

Personel medyczny powinien podkreślać znaczenie opieki stomatologicznej dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego dobrostanu kobiet w ciąży. Z kolei dentyści powinni poszerzać swoją wiedzę oraz gotowość do leczenia kobiet ciężarnych, zwłaszcza tych z powikłaniami ciąży – wskazują autorzy badania.

Artykuł pod tytułem „Use of oral health services among pregnant women and associations with gestational diabetes and hypertensive disorders of pregnancy” został opublikowany w marcowym wydaniu czasopisma „The Journal of the American Dental Association” (JADA).

Profilaktyka próchnicy u dzieci powinna rozpoczynać się naprawdę bardzo, bardzo wcześnie, bo już na etapie ciąży. Mama powinna zadbać o swoje uzębienie, ale powinna również wiedzieć, jak zadbać o uzębienie dziecka – mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, konsultant krajowa z zakresu stomatologii dziecięcej. Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta kontrolna dziecka u dentysty? Jak znaleźć złoty środek między jedzeniem przez dziecko słodyczy a dbaniem o zdrowie zębów malucha? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródło: https://adanews.ada.org/

Idź do oryginalnego materiału