Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, iż opieką koordynowaną w podstawowej opiece zdrowotnej od lipca zostali objęci również pacjenci poniżej 18. roku życia.
Nowe przepisy
Przepisy o opiece koordynowanej weszły w życie 1 lipca 2023 r. Na podstawie rekomendacji poszerzono realizację świadczeń zdrowotnych w ramach budżetu delegowanej opieki skoordynowanej, o grupy pacjentów w wieku poniżej 18 lat przez określonych świadczeniodawców.
Narodowy Fundusz Zdrowia zaznacza, iż zakres badań dedykowany jest dla osób dorosłych z chorobami przewlekłymi, jednak zespół uznał, iż w uzasadnionych medycznie przypadkach powinny korzystać z niej również dzieci i młodzież. Opieka koordynowana daje wiele możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u lekarza rodzinnego. Lekarz POZ, w sytuacjach medycznie uzasadnionych, może zlecić pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.
Leczenie zostało opracowane na podstawie Indywidualnego Planu Opieki Medycznej. Opieka medyczna zawiera nie tylko badania, jak również konsultacje między lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem. Jak wskazują dane NFZ-u dotyczące realizacji opieki koordynowanej w POZ, do 30 czerwca 2023 r. złożone 1 962 wnioski, a zawarto 1 450 umów. Populacja, którą objęto opieką koordynowaną wynosi 8,57 mln.
Czym jest POZ?
Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) jest częścią system opieki zdrowotnej w Polsce. Opieka daje możliwość skorzystania ze świadczeń zdrowotnych, profilaktycznych, leczniczych, diagnostycznych, pielęgnacyjnych czy rehabilitacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjenci są w stanie skontrolować swój stan zdrowia. W ramach POZ pacjent ma możliwość wyboru, do jakiego lekarza będzie chciał udać się na wizytę. Chorzy mogą również wybrać pielęgniarkę i położna POZ.
Co więcej, dwa razy w roku pacjent ma możliwość bezpłatnie zmienić lekarza. Kolejna zmiana medyka prowadzącego to koszt 80 zł. Jednak, jeżeli pacjent zmienił miejsce zamieszkania, to ponownie może zmienić lekarza i pielęgniarkę, a kobiety dodatkowo położną.
Aby wybrać dla siebie medyków należy:
- złożyć pisemną deklarację u lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej w wybranej przez pacjenta przychodni.,
- złożyć deklarację przez internet w Internetowym Koncie Pacjenta. Po zalogowaniu się do serwisu można sprawdzić również, do którego lekarza, pielęgniarki, położnej oraz w której przychodni złożono wcześniej deklarację.
Aby sprawdzić, jaki zakres badań jest świadczony w ramach POZ należy wejść na rządową stronę: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/podstawowa-opieka-zdrowotna/
Źródło: PAP,nfz.gov.pl