Operacje z wykorzystaniem technik endoskopowych – projekt MZ

termedia.pl 3 dni temu
Zdjęcie: 123RF


Resort zdrowia znowelizował rozporządzenie z zakresu leczenia szpitalnego, dodając nowe świadczenia gwarantowane obejmujące małoinwazyjne metody leczenia nowotworów jelita grubego.



Projekt rozporządzenia dodaje do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia obejmujące leczenie nowotworów jelita grubego z wykorzystaniem endoskopowej dyssekcji podśluzowkowej oraz przezodbytniczej mikrochirurgii endoskopowej.

W latach 2016–2022 w Polsce obserwuje się stałą liczbę zachorowań oraz zgonów z powodu nowotworu złośliwego okrężnicy. Liczba zachorowań w przypadku nowotworu złośliwego zgięcia esiczo-odbytniczego utrzymywała się na podobnym poziomie, jednakże można zauważyć, iż w 2021 oraz 2022 r. zmniejszyła się liczba zgonów. W zakresie nowotworu złośliwego odbytnicy w latach 2016–2022 obserwuje się nieznaczne obniżenie liczby zachorowań, a liczba zgonów utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

Jak podaje resort zdrowia w opisie do projektu, leczenie raka jelita grubego zależy od jego umiejscowienia. W leczeniu raka kątnicy, okrężnicy, esicy i zagięcia esico-odbytniczego stosuje się leczenie chirurgiczne (endoskopową polipektomię, resekcję guza wraz z marginesem zdrowych tkanek oraz regionalnymi węzłami chłonnymi metodą klasyczną przez laparotomię lub laparoskopowo), leczenie systemowe (chemioterapia indukcyjna, uzupełniająca) lub leki biologiczne (cetuksymab i panitumumab, bewacyzumab).

W przypadku nowotworu złośliwego odbytnicy stosuje się: leczenie chirurgiczne (polipektomia, resekcja przezodbytnicza, przezodbytnicza endoskopowa mikrochirurgia, niska przednia resekcja odbytnicy, brzuszno-kroczowa resekcja odbytnicy), radioterapię (samodzielnie lub w skojarzeniu z chemioterapią) lub leczenie systemowe (chemioterapia wstępna, uzupełniająca, pooperacyjna).

– Ze względu na małą inwazyjność procedury endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej oraz możliwość zastosowania u pacjentów z procesem nowotworowym ograniczonym do warstwy podśluzówkowej ESD jest zalecaną opcją leczenia nieprzerzutowego raka odbytnicy we wczesnym stadium choroby. Endoskopowa dyssekcja podśluzówkowa jest wykonywana przy użyciu nowoczesnych urządzeń, takich jak diatermiczny nóż z izolowaną końcówką – tłumaczy ministerstwo.

W projekcie rozporządzenia w załączniku nr 4 zostały określone warunki realizacji przedmiotowych procedur endoskopowych dla wszystkich świadczenia odrębnie, z uwzględnieniem zarówno wymagań organizacyjnych (wymagania formalne, kwalifikacje personelu, niezbędny sprzęt i aparatura medyczna), jak i kryteriów klinicznych kwalifikujących pacjentów do świadczeń.

Eksperci wskazują, iż endoskopowa dyssekcja podśluzowkowa powinna być również stosowana w nowotworach w obrębie przełyku oraz żołądka, a także we wskazaniach innych niż onkologiczne, tj. zmiany nawrotowe na podłożu chorób zapalnych.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia:


Idź do oryginalnego materiału