Operacje robotyczne w chirurgii onkologicznej

zwrotnikraka.pl 9 miesięcy temu

Robotyka chirurgiczna – jako dziedzina medycyny – przeszła w ostatnich latach imponującą ewolucję. Zakres zastosowań robotów chirurgicznych regularnie się powiększa, a operacje w asyście robota znajdują coraz szersze zastosowanie w medycynie. Jedno z ważniejszych wskazań stanowi chirurgia nowotworów.

Operacja w asyście robota umożliwia lekarzom przeprowadzanie bardziej precyzyjnych i skomplikowanych procedur chirurgicznych, co przekłada się na szybszy powrót pacjenta do zdrowia i zminimalizowanie ryzyka powikłań.

Na nasze pytania dotyczące zastosowania operacji robotycznych w chirurgii nowotworów odpowiada dr n. med. Naser Dib, Ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej ECZ Otwock, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Chirurgia robotowa nowotworów – co kryje się pod tym pojęciem?

Dr n. med. Naser Dib: Chirurgia robotowa nowotworów to nowoczesna technologia znajdująca zastosowanie m.in. w chirurgii nowotworów. Robot wizualizuje pole operacyjne w obrazie trójwymiarowym i powiększeniu 10-krotnym. System robotyczny składa się z 4 ramion, które pozwalają na wykorzystanie drobnych narzędzi w ciele pacjenta. Operator siedzi za specjalną konsolą i steruje ramionami robota. Tym sposobem wykonuje precyzyjnie zabieg operacyjny najmniejszym wysiłkiem fizycznym, co ma znaczenie szczególnie przy długich zabiegach operacyjnych.

Operacje robotyczne w chirurgii onkologicznej – dotychczas kojarzyliśmy ten temat głównie z rakiem prostaty.

Dr n. med. Naser Dib: Aktualnie operacje robotyczne dotyczą już nie tylko chirurgii prostaty. Zabiegi robotyczne są wykonywane w chirurgii onkologicznej, czyli w przypadku nowotworów jelita grubego, raka żołądka, raka trzustki, jak równiej w chirurgii ogólnej, a więc np. w przypadku przepuklin brzusznych. Systemy robotyczne są wykorzystywane także w chirurgii naczyniowej, kardiochirurgii i ginekologii.

Wspomniał Pan Doktor o operacjach robotycznych w raku jelita grubego.

Dr n. med. Naser Dib: Tak, dzięki tej metodzie operacje kolorektalne stały się bardziej precyzyjne, szczególnie przy raku odbytnicy, gdzie często miednica jest wąska i manewry są bardzo ograniczone w przypadku operacji laparaskopowej i klasycznej.

Jakie są najważniejsze zalety operacji robotycznych w nowotworach układu pokarmowego?

Dr n. med. Naser Dib: System robotyczny jest bardzo precyzyjny i eliminuje naturalne drżenie rąk chirurga. Kolejne zalety to: mniejszy uraz chirurgiczny, mniejsze ryzyko powikłań (np. krwawienia i infekcje), mniejszy ból pooperacyjny, krótszy okres hospitalizacji, dobry efekt kosmetyczny oraz krótszy okres rekonwalescencji.

Jak wygląda kwalifikacja i możliwości finansowania zabiegu?

Dr n. med. Naser Dib: Każdy pacjent u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego może być operowany tą nowoczesną metodą, ale powinien zgłosić się do chirurga, który wykonuje zabiegi metodą robotyczną oraz posiada odpowiednie kwalifikacje i szkolenia. Operacja robotyczna jest refundowana przez NFZ w przypadku pacjentów z nowotworem jelita grubego i odbytnicy. Natomiast w innych przypadkach – nienowotworowych – procedura jest odpłatna (dostępna komercyjnie).

Wspomniał Pan Doktor o doświadczeniu operatora. Czym jeszcze kierować się wybierając ośrodek leczenia?

Dr n. med. Naser Dib: Jak wiadomo, liczba urządzeń robotycznych w Polsce wzrosła w krótkim czasie i to jest pozytywna informacja. Natomiast należy wybrać ośrodek, który ma doświadczenie w wykonywaniu danej procedury i wykonuje duże ilości zabiegów. Oczywiście bardzo istotny jest także rodzaj dostępnego systemu robotycznego.

A na jakie wsparcie może liczyć Pacjent w Państwa ośrodku?

Dr n. med. Naser Dib: W Europejskim Centrum Zdrowia Otwock – dzięki dobrej organizacji oraz współpracy koordynatorów z pacjentami i lekarzami – proces diagnostyczny i leczniczy staje się bardzo sprawny i szybki. Nasz zespół oferuje pomoc językową dla pacjentów z zagranicy. Oczywiście muszę wspomnieć, iż posiadamy bardzo nowoczesny oddział intensywnej terapii, który przez całą dobę jest gotów przyjąć pacjentów obciążonych innymi chorobami oraz pacjentów w przypadku powikłań.

Dziękuję za rozmowę.

MATERIAŁ PROMOCYJNY

Post Operacje robotyczne w chirurgii onkologicznej pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.

Idź do oryginalnego materiału