Operacja zaćmy NFZ: gdzie najszybciej uzyskać pomoc w leczeniu zaćmy na NFZ? Najkrótsze terminy

vidiummedica.pl 9 miesięcy temu

Zaćma to choroba, która wymaga leczenia operacyjnego. Usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną to jedyna skuteczna metoda na odzyskanie przez chorego komfortu widzenia. Nie każdy Pacjent ma świadomość, iż Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tego typu procedurę. Interesuje Cię operacja zaćmy na NFZ? Gdzie najszybciej możesz uzyskać pomoc? Sprawdź, jakie są dostępne terminy operacji zaćmy na NFZ i dowiedz się, jak wygląda operacja przeprowadzana w naszej prywatnej klinice.

Operacja zaćmy NFZ: gdzie najszybciej usuniesz kataraktę? Sprawdź czas oczekiwania i wybierz wolny termin

Wielu Pacjentów zainteresowanych operacją zaćmy refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest ciekawych, jaki jest czas oczekiwania na wolny termin. Otóż operacje usuwania zaćmy w ramach NFZ można przeprowadzić w:

  • trybie pilnym (najkrótszym, do którego kwalifikują się jedynie wyjątkowe przypadki),
  • trybie stabilnym (czas oczekiwania na operację zaćmy wynosi kilka miesięcy – jeżeli chcesz wykonać zabieg jak najszybciej na NFZ, zwróć uwagę również na polskie placówki w innych województwach.

Osoby bez skierowania lekarskiego (niezbędnego do otrzymania refundacji), powinny niezwłocznie umówić się na wizytę u lekarza specjalisty, który wystawi odpowiedni dokument. Bez niego nie jest możliwa operacja zaćmy NFZ. Gdzie najszybciej otrzymasz skierowanie? Może je wypisać nie tylko okulista, ale i lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (pierwszego kontaktu).

Jak to wygląda w naszej klinice? To bardzo proste – wystarczy, iż umówisz się na wizytę w jednym z naszych oddziałów (nie zapomnij o skierowaniu na operację usunięcia zaćmy) i poddasz się szczegółowej diagnostyce. Następnie zostaniesz wpisany na listę Pacjentów oczekujących na zabieg z refundacją NFZ. Data kwalifikacji będzie najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia Twojego zgłoszenia się do kliniki.

Od 01.07.2018 r. do leczenia zaćmy w ramach ubezpieczenia NFZ kwalifikowane będą tylko osoby, które spełniają nowe wytyczne PTO. Mogą być to m.in. ci Pacjenci, którzy mają gorszą ostrość widzenia niż 0,6 przy najlepszej możliwej korekcji.

Jak leczyć zaćmę? Podstawowe informacje o zabiegu usunięcia zaćmy dla Pacjentów

Operacja usunięcia zaćmy na NFZ w Polsce polega na usunięciu chorej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną (nową) soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg wykonujemy po zastosowaniu znieczulenia miejscowego w postaci specjalnych kropli aplikowanych do oczu. Wiedz, iż to bezbolesna i bezpieczna procedura. Ile trwa zabieg refundowany przez NFZ? Około 15-20 minut. W większości przypadków oczy operujemy w ramach tzw. chirurgii jednego dnia w trybie ambulatoryjnym (nie ma potrzeby hospitalizacji). Tak więc w ciągu kilku godzin po zabiegu możesz wrócić do domu. Zwykle na drugi dzień po zabiegu wyznaczana jest pierwsza wizyta kontrolna.

Operacja zaćmy niekoniecznie najszybciej na NFZ. Najkrótsze dostępne terminy są bez refundacji

Zaćma utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie? Nie zwlekaj więc z leczeniem tej poważnej choroby oczu! Wiedz, iż wcale nie musisz czekać, aby spełnić obowiązujące w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia kryteria kwalifikacji do usuwania zaćmy, zgodnie z którymi procedurze mogą poddać się Pacjenci widzący mniej niż 60%. Szczególnie jeżeli chcesz mieć wszczepioną soczewkę wewnątrzgałkową inną niż ta gwarantowana przez NFZ.

Jeżeli interesuje Cię operacja zaćmy na NFZ, gdzie najszybciej możesz poddać się zabiegowi, zapraszamy serdecznie do kontaktu telefonicznego lub poprzez stronę internetową. Zrobimy wszystko, by w jak najkrótszym czasie dopisać Cię do kolejki do operacji zaćmy!

FAQ

Ile trzeba czekać na operację zaćmy?

O tym, jak długo czeka się na operację zaćmy, dowiesz się podczas wizyty kwalifikacyjnej w naszej klinice. Zrobimy wszystko, by jak najszybciej rozwiązać Twój problem okulistyczny i przywrócić Ci komfort codziennego funkcjonowania. Pamiętaj, jeżeli zmagasz się ze zmętnieniem soczewki i obniżoną jakością widzenia, nie zwlekaj i umów się do odpowiedniego specjalisty.

Kiedy potrzebna jest operacja zaćmy?

Wśród Pacjentów panuje przekonanie, iż operacja usunięcia zaćmy jest wykonywana jedynie u osób z zaawansowanym stadium choroby. Kataraktę można i powinno się usuwać jak najszybciej od postawienia diagnozy. Jak podkreślają nasi specjaliści, nigdy nie warto zwlekać z leczeniem zaćmy, im szybciej podejmiesz decyzję o zabiegu, tym lepiej dla Twojego zdrowia.

Jakie są najczęstsze przyczyny zaćmy?

Jesteś ciekawy, co może powodować zaćmę? Choroba może być uwarunkowana genetycznie, rozwinąć się wraz z wiekiem (zaćma starcza) lub na skutek przebytego urazu. Chcesz dowiedzieć się więcej o źródłach zaćmy? Umów się na spotkanie ze specjalistą, skorzystaj z badań diagnostycznych i rozpocznij leczenie.

Źródła:

  • https://podyplomie.pl/medycyna/38452,zacma-co-kazdy-internista-wiedziec-powinien [dostęp: 24.01.2024 r.].
Idź do oryginalnego materiału