Onkocafe alarmuje w sprawie leku na raka prostaty

mzdrowie.pl 7 miesięcy temu

Fundacja OnkoCafe wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o pilne spotkanie. Powodem są niepokojące informacje dotyczące niekorzystnych zmian w programie lekowym leczenia raka gruczołu krokowego. Anna Kupiecka apeluje o spotkanie oraz konsultacje w gronie ekspertów w sprawie aktualizacji programu lekowego leczenia raka gruczołu krokowego oraz zapewnienia jego zbieżności z wytycznymi międzynarodowych towarzystw naukowych.

“W przeciągu ostatnich lat standard leczenia raka gruczołu krokowego podniósł się. Wielokrotna nowelizacja programu lekowego dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego doprowadziła do zapewnienia skutecznego leczenia na kilku etapach choroby. Niestety, istnieje możliwość, iż od kwietnia br. stosowana u kilku tysięcy chorych terapia wypadnie z systemu refundacyjnego, dlatego chcemy porozmawiać z przedstawicielami resortu oraz ekspertami o tej sytuacji oraz o możliwości przygotowania docelowego programu lekowego, który mógłby wejść w życie od lipca br.” – tłumaczy Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe.

Fundacja OnkoCafe zwróciła się o to, aby w rozmowie wziął udział prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej oraz wskazani przez profesora eksperci, specjalizujący się w terapii pacjentów z rakiem gruczołu krokowego.

Treść pisma została opublikowana na stronie internetowej organizacji. Fundacja pisze min. – “Będę wdzięczna za organizację spotkania z udziałem ekspertów wskazanych podczas rozmowy ze mną przez prof. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej – prof. Pawłem Wiechno, dr hab. Jakubem Kucharzem i dr hab. Jakubem Żołnierkiem, podczas którego moglibyśmy omówić proces dojścia do schematu leczenia refundowanego zapewniającego największe korzyści dla pacjentów. Mam nadzieję, iż będziemy mogli porozmawiać o zmianach w programie lekowym, planowanych w najbliższym czasie. W ostatnich dniach zostałam pisemnie poinformowana o możliwości podjęcia niekorzystnych decyzji dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego. Jestem głęboko przekonana, iż trójstronne spotkanie pozwoli zapewnić ustalenie stanu faktycznego, wyznaczenie kierunku zmian oraz horyzontu ich wprowadzenia. Liczę, iż spotkanie pozwoli na nowo przyjrzeć się potrzebom pacjentów, oczekiwaniom ekspertów i Ministerstwa Zdrowia”.

Fundacja OnkoCafe od wielu lat prowadzi działania edukacyjne dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego. W ramach kampanii społecznej ProstaTaHistoria prowadzi kilkusetosobową grupę wsparcia dla pacjentów i ich bliskich, wydaje poradniki, realizuje spotkania, webinary oraz inne metody wsparcia dla chorych zmagających się z najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Od kilku lat organizacja podejmuje działania zmierzające do zapewnienia dostępu do skutecznego i bezpiecznego leczenia dla pacjentów. W ostatnim czasie fundacja uzyskała pisemne informacje o możliwości nastąpienia niekorzystnych zmian dla pacjentów.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów raka gruczołu krokowego rozpoznaje się u niemal 18 tys. pacjentów rocznie. Prognozy wskazują, iż liczba zachorowań w latach 2019-2023 wzrośnie o 24 proc. Jednocześnie w Polsce rośnie śmiertelność z powodu tej choroby. Jest to zjawisko nieobserwowane w innych państwach Unii Europejskiej.

Idź do oryginalnego materiału