Ogromne dysproporcje w dostępie do onkologów

termedia.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: 123RF


W niektórych województwach onkologów było prawie pięć razy więcej niż w innych, a w opolskim nie zatrudniono w ogóle hematologów i onkologów dziecięcych – wynika z kontroli NIK przeprowadzonej w latach 2019–2023.



Kontrola NIK obejmująca lata 2019–2023 została przeprowadzona w Ministerstwie Zdrowia, Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia oraz 22 podmiotach leczniczych. Głównym jej celem było sprawdzenie, czy zapewniono dostęp do kompleksowego leczenia onkologicznego finansowanego ze środków publicznych, w tym m.in. czy prowadzono skuteczne działania na rzecz poprawy wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia nowotworów oraz ulepszenia ich organizacji oraz czy zostały zaspokojone potrzeby zdrowotne pacjentów w zakresie profilaktycznych programów zdrowotnych oraz diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Nowotwory złośliwe w Polsce stanowią poważny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Rocznie odnotowuje się około 170 tys. zachorowań i ponad 100 tys. zgonów. Nowotwory są drugą w kolejności przyczyną umieralności w Polsce (po chorobach układu krążenia). w tej chwili ponad 1,17 mln Polaków żyje z chorobą nowotworową – na każde 100 tys. mieszkańców Polski taką diagnozę usłyszało 440 osób.

Nowela ustawy o KSO wiosną, ale sieć działa pełną parą ►Nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej jest na ukończeniu i będzie przekazana do konsultacji publicznych w ciągu najbliższych tygodni. – Bardzo chciałbym, żeby nowela została przyjęta przez Sejm i podpisana w okolicach kwietnia, maja. Ale sieć już funkcjonuje – powiedział „Menedżerowi Zdrowia” Konrad Korbiński.
Idź do oryginalnego materiału