Ogórki – bez dodatków, na słono i na ostro. Solo lub z dodatkami. Świeże, kiszone, małosolne, konserwowe. Z curry, z koperkiem, w mizerii. Możliwości serwowania ogórków jest bardzo dużo i wciąż pojawiają się nowe. To warzywa o adekwatnościach przeciwnowotworowych i odchudzających. Warto docenić ich zalety, nie tylko w okresie letnim, kiedy przygotowujemy z nich przetwory.
Czy warto jeść ogórki?
Ogórki zawierają w sobie błonnik pokarmowy i szereg witamin oraz składników mineralnych, które mogą poprawić stan naszego zdrowia. Wśród nich prym wiodą trzy witaminy – C, K i A. Witamina C jest bardzo ważna dla zachowania odporności organizmu oraz w walce z infekcjami. Witamina K odpowiada za gospodarkę wapniową i krzepnięcie krwi, natomiast witamina A poprawia widzenie, stan skóry, włosów i paznokci. W ogórkach znajdziemy też sporo wapnia, fosforu, magnezu i potasu. Pierwszy ze wspominanych składników mineralnych poprawia stan kości oraz wspiera układ krwionośny. Fosfor uczestniczy w przewodzeniu impulsów nerwowych, magnez – pomaga obniżyć ciśnienie krwi, natomiast potas – wspiera pracę mięśni i układu nerwowego.
Przeciętne wartości odżywcze w 100 g ogórków:
wartość energetyczna – 14 kcal,
białko – 0,7 g,
tłuszcz – 0,1 g,
węglowodany ogółem – 2,9 g,
błonnik – 0,5 g.
Te witaminy zawierają ogórki:
witamina C – 8,0 mg,
tiamina – 0,029 mg,
ryboflawina – 0,038 mg,
niacyna – 0,19 mg,
witamina B6 – 0,04 mg,
foliany – 15 µg,
witamina E – 0,16 mg,
witamina K – 7,2 µg,
beta-karoten – 170 µg,
witamina A – 28 µg.
Składniki mineralne zawarte w ogórkach:
wapń – 15 mg,
żelazo – 0,2 mg,
magnez – 8 mg,
fosfor – 23 mg,
potas – 125 mg,
sód – 11 mg,
cynk – 0,24 mg.
Czy ogórki mają adekwatności odchudzające?
Ze względu na dużą zawartość wody (96 procent) i małą kaloryczność (14 kcal w 100 g), w diecie osób chcących zrzucić dodatkowe kilogramy powinno znajdować się jak najwięcej ogórków. Zwłaszcza, iż znajdziemy w nich błonnik pokarmowy, który pobudza do pracy cały układ pokarmowy, dzięki czemu szybciej gubimy dodatkowe kilogramy. Ogórki nie bez powodu są zielone – odpowiada za to chlorofil, który pomaga usunąć z organizmu szkodliwe toksyny. Tym samym, stosując ogórki w diecie odchudzającej, osiągamy podwójny efekt – nasza sylwetka staje się smuklejsza, a organizm zdrowszy. Czujemy też, iż mamy więcej energii – ogórki działają orzeźwiająco. Nie bez powodu ekstrakt z ogórków wykorzystywany jest w kosmetyce – ich zapach przynosi spokój i ukojenie.
Ogórki zapobiegają też zatrzymywaniu wody w organizmie, pomagają usuwać jej nadmiar oraz niwelują obrzęki. Jedzenie ogórków odkwasza organizm i oczyszcza jelita. Wspomaga leczenie refluksu i łagodzi zgagę. To jeszcze nie wszystko. Często osoby, mające nadwagę czy otyłość, mają opuchnięte ciało. Jedzenie ogórków pomaga pozbyć się opuchlizny (ponadto plastry ogórka można nakładać np. na opuchnięte powieki).
Dietetycy jednak ostrzegają, aby nie stosować na własną rękę diet ogórkowych, których ideą jest jedzenie prawie wyłącznie ogórków (oraz ryb, mięsa i jajek) i dzięki temu zrzucenie choćby 7 kg w 7 dni. Zdaniem specjalistów jest to bardzo restrykcyjna i słabo zbilansowana dieta, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i skutkować efektem jo-jo.
Właściwości antyrakowe ogórków
W ogórkach znajdziemy przeciwutleniacze, które są bronią w walce z wolnymi rodnikami. Duża obecność flawonowidów (substancji odżywczych o adekwatnościach przeciwzapalnych) sprawia, iż są one polecane w profilaktyce nowotworów.
Są też dowody naukowe na to, iż ogórki mają adekwatności antynowotorowe. Tak ustalili chińscy i amerykańscy naukowcy w badaniu, którego wyniki opublikowano w 2014 roku na łamach „Cancer Letter”. Wynika z nich, iż spożywanie ogórków hamuje wzrost komórek odpowiedzialnych za rozwój m.in. raka prostaty, raka trzustki i raka piersi. Dzieje się tak za sprawą zawartej w nim substancji zwanej kurkubitacyną, która wykazuje działanie antynowotworowe, odpowiada też za gorzkawy posmak tego warzywa. Naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem sugerują, aby spożywać minimum 300 g warzyw dziennie – najlepiej z grupy zielonych, do której zaliczają się ogórki.
W jakiej formie jeść ogórki, aby skutecznie odchudzały?
Dla osób na diecie odchudzającej dobrym wyborem będą świeże ogórki. Można jeść je solo lub włączać do sałatek. jeżeli osoba, która chce zgubić wagę lubi mizerię, lepiej przygotowywać ją z dodatkiem jogurtu a nie śmietany albo po prostu podawać starte ogórki z koperkiem, sokiem z cytryny i przyprawami. Dodatkowym pobudzaczem dla metabolizmu będą ogórki z dodatkiem curry. W redukcji wagi pomogą lemoniada ogórkowa, zupa ogórkowa i koktajle z dodatkiem ogórka.
Sprawdzonym sposobem na odchudzanie jest picie wody z kiszonych ogórków, która ma działanie przeczyszczające. Ten napój znakomicie wspiera funkcjonowanie jelit, powodując, iż procesy trawiennie przebiegają dużo sprawniej. Sok z kiszonych ogórków przyspiesza pracę żołądka i wydzielanie kwasów żołądkowych, co przekłada się na bardziej dynamiczną przemianę materii. Po drugie woda z kiszonych ogórków zwiększa wchłanianie pokarmów, dlatego zapobiega podjadaniu między posiłkami. Osoby, które regularnie piją kiszonki, zwykle rzadziej sięgają po przekąski.
Po wodę z ogórków kiszonych można sięgać codziennie, ale – jak we wszystkim – należy zachować umiar. Dzienna porcja nie powinna przekraczać 200 ml.