Ogólnopolskie Spotkanie Rodziców Dzieci z Wadami Rąk, Lublin 9.09.2023

niepelnosprawnilublin.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Ogólnopolskie Spotkanie Rodziców Dzieci z Wadami Rąk - sala konferencyjna w Hotelu Campanile; widok z widowni


W dniu 9 września 2023 r. w Hotelu Campanile Lublin odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Rodziców Dzieci z Wadami Rąk, zorganizowane przez Fundację "W Dobrych Rękach".

Tego typu wydarzenie, dedykowane rodzicom dzieci z wadami kończyn, zorganizowano w Lublinie po raz pierwszy. Wzięło w nim udział ok. 120 uczestników z całej Polski.

Spotkanie otworzyła Pani Magdalena Fijołek – Założycielka Fundacji “W Dobrych Rękach”, która powitała zgromadzonych oraz opowiedziała o genezie Fundacji, przytaczając post z 2017 roku, opublikowany w mediach społecznościowych:

“Dobra i zła nowina
16 sierpnia w 9 rocznicę naszego ślubu na świat przyszedł nasz drugi syn Dawid. Po porodzie okazało się, iż synek nie ma jednej ręki a druga jest prawie o połowę krótsza i nie posiada normalnej dłoni. Pomimo wielokrotnych badań w czasie ciąży tego nie zauważono. To co działo się z nami w szpitalu nie da się opisać. Jesteśmy rozbici i nie wiemy kiedy uda nam się posklejać, ale jesteśmy rodzicami i musimy zrobić wszystko co tylko możliwe aby życie naszych obu synów było dobrym życiem. Dawidek jest cudownym dzieciątkiem, bardzo przypomina swojego starszego brata z czasów niemowlęcych. Piszemy te słowa ponieważ indywidualne rozmowy kosztują nas jeszcze zbyt dużo siły. Oboje jesteśmy osobami, które nie lubią prosić o pomoc jednak teraz wiemy, iż tej pomocy będziemy potrzebować. Chcielibyśmy dotrzeć do rodziny, która ma podobną sytuację i nawiązać z nią kontakt. Będziemy potrzebować informacji na temat dobrych lekarzy pediatrów i ortopedów. Planujemy też założyć fundację dla naszego Dawidka. Zwracamy się do wszystkich osób dobrej woli o wsparcie i pomoc.
Rodzice Kuby i małego Dawida
Magdalena i Andrzej Fijołek”

Pani Magda swoje krótkie wystąpienie zilustrowała fotografiami z albumu rodzinnego, historiami oraz anegdotami z życia codziennego. Wspomniała także sylwetki wyjątkowych i ważnych osób, które od czasu narodzin syna oraz powołania Fundacji, nieustannie spotyka na swojej rodzicielskiej drodze.

Następnie, głos zabrała współorganizatorka konferencji, Pani Anna Zawadzka, która przytoczyła wzruszającą historię znajomości z Magdaleną Fijołek, ściśle powiązaną z własną ciążą i narodzinami córki z wadą lewej rączki. Ilość otrzymanego wsparcia sprawiła, iż Pani Anna obiecała sobie, że: “to dobro, które od Magdy otrzymałam, będę dalej przekazywała”.

W merytorycznej części konferencji, uczestnicy wysłuchali interesujących wykładów. Każde wystąpienie poprzedziła – opowiedziana przez Panią Magdalenę – anegdota, związana z osobą Prelegenta.

Jako pierwszy z wykładem pt. “Wady postawy w kontekście występujących wad kończyn górnych”, wystąpił prof. dr hab. n. med. Michał Latalski – ortopeda dziecięcy, Kierownik Kliniki Ortopedii Dziecięcej w Lublinie.

O “Badaniach genetycznych w przypadku występowania wad szkieletu”, opowiedział prof. dr hab. n. biol. Przemko Tylżanowski ze Skeletal Biology and Engineering Research Center, KU Leuven, Belgium, Kierownik Samodzielnej Pracowni Genetyki Molekularnej, Collegium Universum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Natomiast “Różne postawy rodziców dzieci z niepełnosprawnością”, przybliżyła Justyna Wolak – pedagog specjalny, neurologopeda.

Na czas trwania konferencji Organizatorzy zadbali o animacje dla najmłodszych oraz bufet kawowy dla rodziców.

Dane kontaktowe

Fundacja “W Dobrych Rękach”
Fundacja na rzecz osób z wadami kończyn

ul. Chęcińskiego 1 lok. 60, 20-839 Lublin
Tel. +48 508 484 647

e-mail: [email protected]

https://wdobrychrekach.org/

Facebook: Fundacja W Dobrych Rękach

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Idź do oryginalnego materiału