Piękne, zdrowe zęby to marzenie wielu. By takie były przez całe życie, nie wystarczy jednak codzienne szczotkowanie, czy płukanie specjalnym płynem. To ważne, ale nie warto na tym poprzestać. Tym, co możesz zrobić niemal od razu, by wzmocnić swoje zęby, to zadbać o sprzyjającą ich zdrowiu dietę. Co jeść, aby mieć zdrowe zęby i cieszyć się nimi przez kolejne lata? Sprawdź, jakie produkty warto wprowadzić do swojego jadłospisu, a czego lepiej unikać.
Czego potrzebują twoje zęby?
Zęby, jako ważna część twojego ciała, potrzebują nie tylko ochrony zewnętrznej przed tym, co może je uszkodzić, osłabić lub zniszczyć. Ważne jest też to, co wzmocni je od środka, sprzyjając regeneracji i wytrzymałości na działanie czynników zewnętrznych.
Tym, co możesz dać swoim zębom, by zapewnić im zdrowie, są witaminy i minerały. Wśród tych pierwszych nie powinno zabraknąć witamin: D, A, C, E, K i z grupy B. Gdy chodzi o minerały, niezbędny jest wapń, fluor i fosfor.
Warto również skonsultować się w tej kwestii ze swoim dentystą. Po sprawdzeniu stanu zdrowia twojej jamy ustnej z pewnością podpowie ci, czego twoje zęby potrzebują.

Konsultacje u dentysty Ruda Śląska
Regularne wizyty u dentysty to oprócz codziennej higieny jamy ustnej i diety zdrowej dla zębów, najważniejszy element zdrowych zębów. Sprawdź, co oferujemy w ramach konsultacji stomatologicznej.
Co jeść, aby mieć zdrowe zęby?
Dbając o zdrowe zęby, nie musisz rezygnować ze smacznych potraw. Ich bogactwo jest tak wielkie, iż przy odrobinie wyobraźni, z pewnością uda ci się wyczarować wyjątkowe dania, które zachwycą nie tylko smakiem, ale i wyglądem. Oto co powinno się znaleźć w twojej diecie, by wzmocnić zęby i zadbać o zdrowie całej jamy ustnej.
Zdrowe dla zębów, produkty bogate w witaminy
Za prawidłowe wchłanianie wapnia, odpowiada witamina D, która pomaga zapobiegać demineralizacji zębów oraz krzywicy i osteoporozie. W okresie wiosenno-letnim, zwykle wystarczy, iż przez ok. 15 minut, wystawisz na działanie promieni słonecznych 18% swojego ciała. Jesienią i zimą, trzeba witaminy D szukać w pożywieniu, dlatego zadbaj, by szczególnie w tym okresie w twojej diecie nie zabrakło tłustych ryb, jaj, serów i wątróbki.
Witaminę K, która wspomaga mineralizację kości i zapobiega próchnicy, dostarczysz swojemu organizmowi, jedząc mięso i wątróbkę, produkty mleczne (również te fermentowane), cukinię, szpinak, jarmuż, szparagi, awokado, brokuły, selera naciowego, brukselkę, sałatę, natkę pietruszki oraz botwinkę.
Witaminę B12, która wzmacnia zęby i szkielet, znajdziesz w mięsie, a także podrobach, jajach, mleku, nabiale, rybach oraz owocach morza, takich jak małże czy ostrygi.
Witamina A odgrywa istotną rolę w procesie tworzenia zębów i produkcji śliny, a produkty, które ci jej dostarczą, to żółty ser, masło, śmietana, papryka, dynia, wątróbka i marchewka. Znajdziesz ją również w rybach takich jak: karp, łosoś, dorsz, śledź, tuńczyk, pstrąg, mintaj, czy morszczuk.
Witaminę E, która wpiera zdrowie dziąseł, zapobiega ich krwawieniom i obrzękom, a także ma działanie przeciwzapalne, znajdziesz w olejach roślinnych, drobiu, rybach, przetworach mlecznych, awokado, pomidorach, szpinaku, jarmużu, brokułach, rukoli, kiełkach, orzechach i nasionach, a także w jagodach, malinach, jeżynach oraz czarnej porzeczce.
Witamina C chroni przed chorobami przyzębia i przeciwdziała próchnicy. Jej brak, może prowadzić do krwawienia i rozpulchnienia dziąseł. By do tego nie dopuścić, jedz kiszoną kapustę i inne kiszonki, porzeczki, pomidory, truskawki, brokuła, kalafiora, jarmuż oraz liściaste warzywa.

Produkty zawierające minerały, ważne dla zdrowia twoich zębów
Odpowiadając na pytanie, co jeść, aby mieć zdrowe zęby, nie można zapomnieć o dostarczaniu organizmowi odpowiednich minerałów. Wapń, fluor i fosfor to trzy elementy, których nie może zabraknąć, jeżeli chcesz mieć zdrowe zęby.
W wapń, będący cennym budulcem zębów i kości, bogate są przetwory mleczne oraz ryby. Znajdziesz go też w roślinach strączkowych, warzywach z rodziny kapustnych, orzeszkach ziemnych i laskowych, migdałach, figach i natce pietruszki.
Fosfor z kolei odpowiada za mineralizację kości i zębów. Obecny jest w roślinach strączkowych, jajach, orzechach i nasionach, mięsie, serach oraz zbożach. Zawierają go również ryby, a w szczególności dorsz, łosoś, śledź i sardynki.
Fluor natomiast, nie tylko wspiera wapń, wzmacniając zęby, ale też niweluje działanie kwasów na szkliwo. W naturalnej formie występuje w cielęcinie, rybach, serach podpuszczkowych, soli, ryżu, ziemniakach, warzywach liściastych, herbacie i wodzie mineralnej.
To, co jesz, ma znaczenie dla zdrowia twoich zębów, dlatego wybieraj mądrze! Dostarczaj organizmowi odpowiednich witamin i minerałów oraz unikaj produktów, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej.
Czego unikać w diecie, dbając o zdrowie zębów?
Wiesz już, co jeść, aby mieć zdrowe zęby. Jednak aby cieszyć się ich zdrowiem, najważniejsze jest nie tylko dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, ale również unikanie pewnych produktów, które mogą negatywnie wpływać na stan jamy ustnej.
Przede wszystkim warto wykluczyć z diety słodycze i produkty bogate w cukier, takie jak cukierki, żelki, lizaki czy ciastka. Cukry są głównymi winowajcami próchnicy. Sprzyjają rozwojowi bakterii, które atakują szkliwo zębów, prowadząc do poważnych problemów ze zdrowiem zębów, dziąseł i przyzębia. Podobnie jak kleiste produkty, takie jak suszone owoce, które mogą przyklejać się do zębów, sprzyjając rozwojowi bakterii. Dlatego warto zastąpić je zdrowszymi przekąskami, takimi jak świeże owoce czy orzechy. Ważne jest również unikanie twardych produktów, które mogą uszkodzić szkliwo, takich jak twarde cukierki czy lód.
Mocno przetworzone produkty, takie jak fast foody czy gotowe dania, często zawierają duże ilości cukru, a także soli i konserwantów. One również negatywnie wpływają na zdrowie zębów. Warto również ograniczyć spożywanie białego pieczywa, makaronów i innych produktów zawierających skrobię, która przekształcając się w cukry, stwarza dodatkowe zagrożenie dla szkliwa.
Czego nie pić dbając o zdrowie zębów?
Również to, co pijesz, możesz negatywnie wpływać na zdrowie twoich zębów i całej jamy ustnej.
W tej kategorii produktami, których warto unikać, są napoje gazowane, przetworzone soki owocowe oraz napoje energetyczne. Nie tylko zawierają one dużą ilość cukru, ale także kwasy, które mogą osłabiać szkliwo zębów. Zamiast nich, warto sięgać po wodę, niesłodzone herbaty lub napary ziołowe, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia jamy ustnej, a tym samym będą wspierać zdrowie zębów.
Dbając o zęby, warto również zrezygnować ze spożywania alkoholu. Nie tylko zawiera on cukry, które stanowią świetną pożywkę dla bakterii, ale także wysusza jamę ustną, co zmniejsza jej naturalną ochronę.

Jak alkohol wpływa na zęby i zdrowie jamy ustnej
Jeśli lubisz od czasu do czasu napić się czegoś mocniejszego, sprawdź, jak alkohol wpływa na zęby i co zrobić, by zmniejszyć jego szkodliwość.
Twoje zęby każdego dnia zmagają się z wieloma wyzwaniami, ale dzięki odpowiedniej diecie możesz znacząco wesprzeć ich zdrowie. Teraz kiedy już wiesz, co jeść, aby mieć zdrowe zęby, a czego lepiej unikać, możesz wybierać mądrze i bardziej świadomie komponować swoje codzienne posiłki. Dodając do tego odpowiednią higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u dentysty możesz mieć pewność, iż odpowiednio dbasz o zdrowie swojego uśmiechu.