Odchudzanie po 60. roku życia – najważniejsze zasady i wskazówki

cefarm24.pl 4 godzin temu

Nadwaga i otyłość to nie tylko problemy natury estetycznej, ale przede wszystkim poważne problemy zdrowotne, które mogą przyczynić się do wystąpienia wielu groźnych chorób. Po 60. roku życia odchudzanie staje się jednak bardziej wymagające – należy prowadzić je z głową, by faktycznie korzystnie wpływało na organizm, a nie dodatkowo go obciążało.

Jeśli jesteś po 60. roku życia, prawdopodobnie zauważasz, iż Twój metabolizm jest już nieco inny niż wcześniej. Możliwe też, iż zmieniła się Twoja codzienna aktywność, a do tego doszły pewne problemy zdrowotne i związane z nimi leki. Wszystko to w połączeniu z zaniedbaniami z młodości może sprawiać, iż zgromadzisz nadbagaż w postaci dodatkowych kilogramów. Czy odchudzanie po 60. roku ma sens i może być skuteczne? Jak bezpiecznie odchudzać się po 60-tce? Co jeść, a czego unikać, chcąc schudnąć po 60. roku życia? Na te pytania i na wiele innych odpowiadamy w naszym artykule. Zachęcamy do lektury!

Spis treści

  • Odchudzanie po 60. roku życia – kto powinien zrzucić nadprogramowe kilogramy i dlaczego?
  • Bezpieczne odchudzanie po 60. roku życia
  • Co jeść po 60. roku życia, żeby schudnąć?
  • Dieta odchudzająca po 60. roku życia – czego unikać w jadłospisie?
  • Czy odchudzanie po 60-tce może być szkodliwe dla zdrowia?
  • Dieta po 60-tce – o tym musisz pamiętać!

Odchudzanie po 60. roku życia – kto powinien zrzucić nadprogramowe kilogramy i dlaczego?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Wiele osób myśli o prawidłowej masie ciała wyłącznie w kontekście estetyki, jednak atrakcyjny wygląd nie jest podstawową kwestią, kiedy chodzi o trzymanie wagi w ryzach. Nadwaga i otyłość są bowiem przede wszystkim poważnymi problemami zdrowotnymi, które negatywnie rzutują na zdrowie i znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia groźnych chorób. Wraz z wiekiem zwalnia metabolizm i zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne człowieka. Wiele osób po 60. roku życia jest również mniej aktywna niż w młodości. Wszystko to sprawia, iż w wieku 60+ nie tylko trudniej utrzymać stałą masę ciała, ale też trudniej schudnąć. Warto jednak podjąć rozsądne starania mające na celu redukcję nadprogramowej masy ciała, gdyż skutki nadwagi i otyłości mogą być poważne, w tym przyczyniać się m.in. do:

  • miażdżycy,
  • cukrzycy typu 2,
  • choroby niedokrwiennej serca,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • niewydolności krążenia,
  • obturacyjnego bezdechu sennego,
  • choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • hipercholesterolemii,
  • dyslipidemii.

Pamiętaj, iż możesz postawić na herbaty ziołowe, dostępne w naszej aptece internetowej. Osobom odchudzającym się jest polecany między innymi rumianek, koper włoski czy mięta.

+
  • Dary Natury herbatka Fitness x 25 sasz 6,58 PLN Sprawdź
  • Koper włoski fix (Tylko Natura) x 30 sasz 9,25 PLN Sprawdź
  • Mięta fix (Tylko Natura) x 30 sasz 7,55 PLN Sprawdź

Bezpieczne odchudzanie po 60. roku życia

Po 60. roku życia odchudzanie może nie być tak proste jak w przypadku osób młodszych. Ciało się zmienia i metody, które wcześniej skutecznie pomagały zrzucić nadprogramowe kilogramy, teraz mogą się okazać nieskuteczne lub zbyt obciążające dla organizmu. Nie oznacza to jednak, iż po 60-tce nie można skutecznie schudnąć – po prostu do odchudzania należy podejść z głową, by nie tylko poprawić swoją sylwetkę, ale i zadbać o cały organizm. Odchudzanie po 60. roku życia może stanowić pewne wyzwanie, jednak wystarczy odpowiednie nastawienie i samozaparcie, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Jak bezpiecznie schudnąć po 60. roku życia? Przede wszystkim nie należy się nastawiać na modne diety cud szumnie reklamowane w sieci, które obiecują osiągnięcie spektakularnych efektów w krótkim czasie. By schudnąć po 60-tce, należy pamiętać, iż odchudzanie jest procesem – nadprogramowe kilogramy nie pojawiają się z dnia na dzień i również nie znikną tak szybko. Ustal sobie zatem realne cele i powoli, małymi kroczkami brnij do przodu, starając się je zrealizować.

Kolejna kwestia to gotowość na zmiany. Każdy, kto zastanawia się, jak schudnąć po 60-tce, musi wiedzieć, iż niezbędne będzie skorygowanie dotychczasowej diety i aktywności. Nie chodzi tu oczywiście o to, by wprowadzać głodówki czy wielogodzinne obciążające treningi – zbyt restrykcyjna dieta nie jest dobra dla organizmu, poza tym jest obciążająca dla psychiki, sprawiając, iż wiele osób się poddaje. jeżeli mowa o bezpiecznym odchudzaniu po 60. roku życia, warto też podkreślić, iż nie można wyłącznie na tabletki, bo i tak nie wykonają one całej pracy za nas. Owszem, możemy się wspomagać pewnymi preparatami, jak np. zioła na odchudzanie czy chrom, najlepiej po konsultacji z lekarzem, jednak to nei wszystko – należy też samodzielnie wykonać pracę nad swoją masą ciała.

Co jeść po 60. roku życia, żeby schudnąć?

Trawienie po 60-tce często pozostawia wiele do życzenia. Zatem by zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i jednocześnie zgubić nadprogramowe kilogramy, jedz jak najwięcej różnorodnych warzyw, które nie tylko mają niską kaloryczność, ale też dostarczą Ci odpowiednie ilości błonnika (który jest istotny dla perystaltyki jelit i utrzymania adekwatnego poziomu cholesterolu), a przy tym są cennym źródłem witamin i minerałów. Chętnie sięgaj również po fermentowane produkty mleczne, w tym kefiry i jogurty, a także wybieraj zdrowe tłuszcze bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Pamiętaj, iż liczy się nie tylko to, co jesz, ale też w jakich ilościach i jak często. Seniorom poleca się jedzenie częstszych, ale mniejszych posiłków. Unikanie długich przerw między posiłkami pomoże kontrolować poziom cukru we krwi i ograniczy napady głodu, a spożywanie niewielkich porcji jednorazowo jest mniej obciążające dla układu pokarmowego.

W odchudzaniu po 60. roku życia bardzo ważne jest nie tylko to, co jesz, ale też to, co i w jakich ilościach pijesz. Pamiętaj, iż prawidłowe nawodnienie organizmu jest kluczowe, by ten mógł prawidłowo funkcjonować – i jest też niezwykle ważne przy odchudzaniu. Należy pić min. 2 litry płynów dziennie, a jeżeli zmagasz się z nadprogramowymi kilogramami, pij jak najwięcej wody.

Dieta odchudzająca po 60. roku życia – czego unikać w jadłospisie?

Jeśli zastanawiasz się, jak schudnąć po 60-tce, przyjrzyj się swojej codziennej diecie i ilości wysokoprzetworzonych produktów w swoim menu. Żywność o wysokim stopniu przetworzenia jest nie tylko często bardziej kaloryczna, ale zwykle także pełna cukru, barwników, dodatków smakowych, rafinowanych węglowodanów i wielu innych szkodliwych substancji, które sprzyjają tyciu i negatywnie wpływają na organizm. Chcąc schudnąć po 60. roku życia, unikaj również żywności typu fast food, potraw smażonych oraz niezdrowych tłuszczów. Ogranicz spożycie białej mąki i cukru (słodzone napoje również się liczą), tłustych mięs oraz soli, a dodatkowo ogranicz spożycie alkoholu.

Czy odchudzanie po 60-tce może być szkodliwe dla zdrowia?

Do odchudzania w każdym wieku należy podchodzić rozsądnie – również po 60. roku życia. Odchudzanie prowadzone nierozsądnie może być nie tylko nieefektywne czy grozić efektem jojo, ale przede wszystkim może się stać niebezpieczne. jeżeli jesteś po 60-tce i zastanawiasz się, jak schudnąć, przede wszystkim nie szukaj dróg na skróty. Słuchaj też swojego organizmu oraz wysyłanych przez niego sygnałów – nie obciążaj go głodówkami czy zbyt intensywnymi treningami.

Dieta po 60-tce – o tym musisz pamiętać!

Zmiany w codziennym menu są bardzo ważne, by skutecznie schudnąć po 60-tce. To jednak nie wszystko. Pamiętaj, iż przy odchudzaniu bardzo potrzebna jest również regularna aktywność fizyczna. Nie tylko pomaga spalać kalorie, ale też poprawia metabolizm, wzmacnia mięśnie, korzystnie wpływa na stawy i krążenie, a przy tym poprawia samopoczucie. Treningi powinny być oczywiście dostosowane do możliwości osoby odchudzającej się, bo bezpieczne odchudzanie nie może narażać zdrowia. Wcale nie musisz przebiegać maratonów – już regularna joga, basen czy spacery mogą Ci dać bardzo dużo.

Zanim zaczniesz odchudzanie po 60. roku życia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. To bardzo ważne, by specjalista ocenił Twój stan zdrowia i kondycję organizmu, zanim wdrożysz dietę. Seniorzy często zmagają się z chorobami przewlekłymi, a te mogą być kluczową kwestią, jeżeli chodzi o dobór skutecznej i bezpiecznej metody odchudzania. Rozmowa z lekarzem jest też konieczna, jeżeli przyjmujesz leki.

Idź do oryginalnego materiału