Od 1 stycznia system przygotowany przez Centrum e-Zdrowia weryfikuje poprawność naniesienia na receptę informacji o uprawnieniu dodatkowym. Takie uprawnienia to:
- S – uprawnienie dla pacjentów powyżej 65 roku życia,
- DZ – uprawnienie dla pacjentów do 18 roku życia,
- C – uprawnienie dla kobiet w ciąży.
– Narzędzie działa poprawnie, ale otrzymujemy sygnały, iż występują trudności w wystawianiu recept w przypadku niektórych systemów systemu gabinetowego pochodzących od niezależnych, komercyjnych dostawców – informuje Centrum e-Zdrowia.
Weryfikacja recept i uprawnień dodatkowych
CeZ wskazuje, iż aby uprawnienie S, DZ lub C znalazło się na recepcie, muszą zostać spełnione cztery warunki:
- pacjent ma prawo do świadczeń (jest ubezpieczony),
- pacjent spełnia wskazania przepisania leku,
- kryterium uzyskania uprawnienia (np. wiek 65+),
- lek znajduje się na jednej z list leków refundowanych (np. bezpłatnych leków dla seniorów 65+).
Narzędzie przygotowane przez CeZ weryfikuje, czy receptę wystawiono poprawnie. Między innymi sprawdza, czy w przypadku zaznaczenia na recepcie uprawnienia S, DZ lub C, przepisany lek występuje na liście bezpłatnych leków.
– Te systemy gabinetowe, w których automatyczne nadanie uprawnienia (np. S) ogranicza się jedynie do weryfikacji wieku pacjenta (bez sprawdzania konkretnego leku na recepcie i warunku jego obecności na liście leków bezpłatnych dla seniorów), mogły odnotowywać trudności przy zapisywaniu recept z uprawnieniem w systemie centralnym P1 – wskazuje CeZ.
- Czytaj również: Nowy kod uprawnienia „DZ” na receptach. Co będzie oznaczać?
Centrum e-Zdrowia współpracuje z niezależnymi dostawcami oprogramowania, których systemy nie realizują wszystkich warunków wykorzystania list leków refundowanych. Chodzi o to, aby jak najszybciej doprowadzić je do pełnej funkcjonalności.
– Ze względu na napływające informacje o trudnościach dokonaliśmy również czasowej zmiany sposobu weryfikacji recept – w przypadku wykrycia braku wypełnienia wszystkich wymaganych warunków uprawnienia S, DZ lub C narzędzie zgłasza ostrzeżenie, ale nie blokuje wystawienia recepty. Dostawcy systemu zyskują dzięki temu więcej czasu w pełne dostosowanie swoich rozwiązań – dodaje CeZ.
Źródło: ŁW/CeZ