Ochronna rola ćwiczeń aerobowych podczas chemioterapii

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Kanadyjskie badania opublikowane w piśmie „Cancer” udowodniły, iż prowadzenie programu ćwiczeń aerobowych wśród pacjentek leczonych dzięki chemioterapii poprawiało ich samopoczucie: zapobiegało pogorszeniu się funkcji poznawczych i pojawieniu się tzw. mgły mózgowej.



Wiele kobiet, które otrzymują chemioterapię na przykład z powodu raka piersi, doświadcza – zarówno w krótkim, jak i długim okresie – zmniejszonej zdolności zapamiętywania, koncentracji i/lub myślenia, co jest zwykle określane jako mgła mózgowa.

Badanie „Aerobic exercise and CogniTIVe functional in women with brAsT cancEr” objęło 57 Kanadyjek z Ottawy i Vancouver, u których zdiagnozowano raka piersi w stadium I–III i które rozpoczęły chemioterapię. Wszystkie kobiety uczestniczyły w trwających od 12 do 24 tygodni ćwiczeniach aerobowych: 28 rozpoczęło te ćwiczenia na początku chemioterapii, a 29 – dopiero po jej zakończeniu. Oceny funkcji poznawczych przeprowadzono przed rozpoczęciem chemioterapii i po jej zakończeniu (a zatem zanim druga grupa rozpoczęła program ćwiczeń).

W porównaniu z pacjentkami, które otrzymywały standardową opiekę bez dodatkowych ćwiczeń, kobiety uczestniczące w programie ćwiczeń aerobowych podczas chemioterapii same zgłosiły lepsze funkcjonowanie poznawcze i czuły, iż ich zdolności umysłowe (4 z 6 ocenianych) uległy poprawie.

Ćwiczenia fizyczne pomagają pokonać rakaWystarczy półgodzinna, lekka aktywność fizyczna, by w krwiobiegu wzrósł odsetek niszczących komórki nowotworowe cytotoksycznych limfocytów T i komórek NK - dowodzą tego najnowsze badania fińskich naukowców opublikowane na łamach „Frontiers in Immunology
Idź do oryginalnego materiału