Dobre i wygodne buty to najważniejszy element wyposażenia, gdy wybierasz się na trekking. Im bardziej wymagająca wyprawa, tym lepszego obuwia potrzebujesz. Czym się kierować przy wyborze? Sprawdź nasz poradnik.
Najważniejsze czynniki przy wyborze butów trekkingowych
Wybór dobrego obuwia na górski trekking może niekiedy sprawiać pewne problemy, zwłaszcza jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z tą formą rekreacji. Jednak to właśnie od wyboru butów zależeć będzie twoja wygoda i komfort podczas całej wyprawy. Źle dobrane buty podczas trekkingu w ekstremalnych warunkach mogą też skutkować urazem, kontuzją, upadkiem czy poślizgnięciem się.
Buty trekkingowe zalicza się do grona obuwia specjalistycznego. Nie są to buty, które będziesz nosić na co dzień, ale nie warto na nich oszczędzać. Dobre obuwie to wybór na wiele długich lat i zdecydowanie lepiej zainwestować jednorazowo w większy wydatek niż wymieniać buty co kilka lat.
Wybierz buty trekkingowe od sprawdzonego producenta
Wyposażenie do trekkingu trzeba kupić w dobrym, profesjonalnym sklepie sportowym, bo liczy się jakość, trwałość, bezpieczeństwo i niezawodność. Na https://sportano.pl/obuwie-turystyczne-i-trekkingowe/buty-trekkingowe/buty-trekkingowe-niskie znajdziesz bogaty wybór funkcjonalnego obuwia trekkingowego w wersji z niską cholewką.
Takie buty są zdecydowanie najbardziej popularne i wszechstronne. Sprawdzą się podczas większości tras trekkingowych w lesie czy niższych partiach gór. Dobrzy producenci obuwia trekkingowego to Salewa, Jack Wolfskin, Columbia, Helly Hansen, North Face, Salomon, CMP, Dolomite. Warto jednak sprawdzić całość oferty Sportano, bo wybór amatorskiego i profesjonalnego obuwia jest spory. W sklepie możesz też znaleźć inne elementy wyposażenia do trekkingu.
Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze butów do trekkingu?
Żeby wybrać odpowiednie obuwie, trzeba zastanowić się, co najbardziej cię interesuje. Chodzi przede wszystkim o typ i wysokość gór. Na wycieczki w niskie partie gór oraz do lasu spokojnie sprawdzi się większość modeli trekkingowych z niską cholewką. Takie buty zwykle są zrobione z dobrze przewiewnych, syntetycznych materiałów i często są wyposażone w membranę, co zapewnia adekwatności wodoodporne.
Jest taka niepisana zasada wśród miłośników trekkingów, iż im większa wysokość nad poziomem morza i trudniejsze warunki, tym bardziej specjalistycznego obuwia potrzeba. Niskie buty trekkingowe spokojnie dają radę przy większości weekendowych i rekreacyjnych wycieczek. Z kolei buty z wysoką cholewką sprawdzą się idealnie podczas trudnych tras i bardziej wymagających, stromych podejść.
Każde obuwie trekkingowe musi też gwarantować dobrą amortyzację. jeżeli nie planujesz bardzo wymagających wypraw i twoja aktywność ogranicza się raczej do sporadycznych weekendowych wypadów za miasto latem to sprawdź koniecznie przewiewne sandały turystyczne ze sklepu Sportano, gdzie znajdziesz szeroki wybór sportowych sandałów idealnych na trekkingi po płaskim terenie albo na wakacyjne wycieczki i zwiedzanie.
Dopasuj obuwie do częstotliwości i typu trekkingu
To, jakie obuwie wybrać na typowo wiosenny trekking zależy od tego, jak często zamierzasz użytkować buty, jaki typ wycieczek preferujesz i jaka jest pogoda. Osoby, które dopiero chcą zacząć przygodę z trekkingiem i szukają dobrego rozwiązania na początek, powinny rozważyć wybór prostego zestawu butów, jednak od sprawdzonego producenta i wykonanego z dobrej jakości materiałów.
Do amatorskiego trekkingu nie potrzebujesz butów o specjalistycznych parametrach, ale warto wybrać coś w miarę uniwersalnego i solidnego, żeby takie buty posłużyły ci trochę czasu, a ty możesz się wówczas zastanowić, co sprawia ci największą przyjemność: rodzinne weekendowe wypady do lasu za miasto? Czy może kilkudniowe strome podejścia w górach? Duże znaczenie ma też pogoda i ogólne warunki atmosferyczne. Lekkie i przewiewne buty są idealne na wiosnę i lato, pod warunkiem iż nie zamierzasz wychodzić w wyższe partie gór, gdzie przez cały rok może zalegać śnieg.
Jakie cechy powinny mieć dobre buty trekkingowe?
Wysokiej jakości buty do chodzenia po górach muszą wyróżniać się doskonałą przyczepnością i to w różnych warunkach. Chodzi zarówno o ścieżki, leśną ściółkę, jak i poruszanie się po potokach i kamieniach. Dobre obuwie powinno też zapewniać odpowiednią amortyzację, która chroni przed urazami na skutek wielogodzinnego chodzenia po twardym czy nierównym terenie.
Podczas trekkingu często można trafić na wystające korzenie drzew czy wystające głazy i kamienie. Ponadto obuwie trekkingowe musi zapewniać komfort chodzenia przy długotrwałym i intensywnym wysiłku. Oznacza to, iż buty do wyjścia w góry powinny być odpowiednio przewiewne i muszą dobrze radzić sobie z odprowadzaniem nadmiaru wilgoci, czyli z potem. Ważne jest także dobre dopasowanie buta do indywidualnego kształtu stopy oraz stabilizacja pracy kostki.
Kiedy wybrać buty z membraną?
Wiele osób szukających dobrych butów do trekkingu zastanawia się, czy warto wybrać model z membraną, czy też jest to tylko chwyt marketingowy. Nic bardziej mylnego. Podział na buty trekkingowe z membraną i bez to drugie najważniejsze kryterium oprócz rozdzielenia obuwia na niskie i wysokie. Buty z membraną są wykonane z wysoko funkcjonalnych i zaawansowanych technologicznie materiałów, podczas gdy najlepsze buty bez membrany to obuwie ze skóry naturalnej. Takie buty to także częsty wybór u miłośników tradycyjnego trekkingu.
Skóra zwierzęca dobrze oddycha, jest wytrzymała, przepuszcza powietrze i ma dobre adekwatności termoizolacyjne, co znaczy, iż nie tyle grzeje, co utrzymuje optymalną temperaturę. Jednak niektórzy wolą buty z membraną, które są zrobione z materiałów syntetycznych. Takie surowce wyróżniają się dobrą oddychalnością, a poza tym największą zaletą butów z membraną jest ich wodoodporność.
Jak widać, wybór dobrych butów na wiosenny trekking to nie jest taka prosta sprawa. Przede wszystkim postaw na sprawdzonego producenta, bo chodzi nie tylko o komfort i niezawodność, ale także o bezpieczeństwo.
„Artykuł sponsorowany”