Obrazy w oknach do podziwiania i na sprzedaż. Trójka tarnobrzeskich malarzy zaprasza do „Witryny Sztuki” (fotoreportaż)

nadwisla24.pl 3 dni temu

O tym co ma do przekazania trójka lokalnych artystów można się przekonać, przechodząc tarnobrzeską ulicą Mickiewicza. Pod numerem 16, w oknach dawnego sklepu spożywczego, Marta Lipowska, Grzegorz Wójcik i Krzysztof Miśkiewicz otworzyli dzisiaj Witrynę Sztuki. Obrazy można nie tylko podziwiać, ale również kupić.

„Zawsze marzyło mi się, aby w Tarnobrzegu było takie miejsce, w którym tarnobrzescy artyści mogą nie tylko zaprezentować swoje obrazy na wystawach czasowych, ale żeby to było miejsce w którym można te obrazy wystawiać na sprzedaż, żeby to była w miarę stała ekspozycja”

  • Mówi Marta Lipowska:

„Myślę, iż jest to fajna przestrzeń do przyszłych działań. Jest to bardzo fajne, bo każdy mieszkaniec może się zapoznać z naszą twórczością, w przyszłości być może z twórczością innych naszych lokalnych artystów. Nie konkurujemy ze sobą, myślę, iż każdy z nas ma już jakiś swój rozpoznawalny styl. Piękno tkwi w różnorodności”

  • Mówi Grzegorz Wójcik:

„Chodzi o to, aby pokazać cały przekrój tarnobrzeskiego malarstwa współczesnego, bo mamy i pejzaż prawie fotograficzny Grześka, mamy bardzo impresjonistyczne, kolorowe obrazy Marty i mamy moje obrazy, troszeczkę takie zaczepne powiem, bo jest dużo aluzji politycznych, religijnych, jest abstrakcja geometryczna, są nokturny, jest co oglądać”

  • Mówi Krzysztof Miśkiewicz:

Wszystkie prezentowane w witrynach obrazy są na sprzedaż, kontakt do twórców i informacje o nich są udostępnione w oknach galerii.

Marta Lipowska – studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, dyplom w 2003 r. w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. Marta Lipowska tworzy w technice olejnej. Inspiruje ją natura. Jej obrazy przedstawiają sceny z codziennego życia, ale najważniejsze są w nich światło i kolor. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach w kraju i za granicą (Włochy, Niemcy, Słowacja, Belgia). Jest laureatką kilku nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa. W 2008r. znalazła się na liście najbardziej perspektywicznych polskich artystów do 35 roku życia „Kompas Młodej Sztuki”. Prace w kolekcjach prywatnych m. in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, Belgii, Czechach, Rosji, Norwegii, Irlandii, Hiszpanii i Japonii.

Grzegorz Wójcik urodził się w 1982 roku w Tarnobrzegu. W latach 2001-2006 studiował malarstwo na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jacka Wojciechowskiego. Mieszka w Tarnobrzegu, od kilku lat zajmuje się malarstwem pejzażowym. Miał wystawy indywidualne i zbiorowe m.in. w BWA Galerii Sanockiej. Otrzymał wyróżnienie honorowe na 25. Międzynarodowym Wschodnim Salonie Sztuki (Lublin, 2020 r.), wyróżnienie na VII Międzynarodowym Biennale Obrazu Quadro Art (Łódź, 2021 r.), II nagrodę na „Porównaniach 31”(Sandomierz, 2022 r.), IV nagrodę na „Porównaniach 32” (Sandomierz, 2023 r.), VI nagrodę na „Porównaniach 33” (Sandomierz, 2024 r.) – wystawie prezentującej dorobek artystyczny środowiska związanego z Ziemią Sandomierską. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w USA, Kanadzie, Francji, Austrii, Szkocji i Polsce.

Krzysztof Miśkiewicz – urodzony w 1980 roku w Tarnobrzegu. Społecznik, animator kultury alternatywnej, a od niedawna artysta malarz. Jak sam o sobie mówi: „twórca czasów pandemii”, bo przygodę z malarstwem rozpoczął w marcu 2021 roku i pasja ta trwa po dziś dzień. W środowisku kulturalnym Tarnobrzega znany przede wszystkim z organizacji koncertów hardcore/punk, (przed pandemią w ramach działalności Stowarzyszenia M-Rock, w którym pełnił funkcję członka zarządu), w tej chwili zaś jako założyciel Kolektywu Kulturalnego What’s That Noise, który zajmuje się organizacją wystaw i koncertów. Debiutował w grudniu 2022 roku wystawą w tarnobrzeskiej Wozowni. Jego prace malarskie wymykają się jednoznacznej kategorii. Mówi o sobie, iż jest artystą jeszcze poszukującym swojego stylu, dlatego w jego twórczości możemy spotkać melancholijne i oniryczne pejzaże, abstrakcje, elementy glitch artu oraz sztuki ulicznej. Inspiruje go szeroko rozumiana popkultura, literatura, kino grozy, wczorajszy sen.

foto: Agnieszka Nycz

[See image gallery at nadwisla24.pl]
Idź do oryginalnego materiału