Obniża poziom "złego" cholesterolu i korzystnie działa na jelita. Zrób mleko ziemniaczane

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Mleko z ziemniaków Źródło: Shutterstock


Ten napój obniża poziom złego cholesterolu i wspiera pracę układu pokarmowego. Ale to nie jedyne jego zalety. Mogą go pić osoby, które nie tolerują laktozy. Mowa o mleku ziemniaczanym. Dowiedz się, jak je przygotować. Jest bardzo smaczne.


Mleko ziemniaczane może być doskonałą alternatywą dla mleka krowiego i jego roślinnych zamienników, takich jak mleko sojowe, migdałowe, owsiane, ryżowe czy kokosowe. Zalecane jest alergikom. Nie zawiera bowiem laktozy oraz kazeiny tak jak w przypadku mleka krowiego. Bez obaw mogą sięgać po nie również osoby uczulone na gluten, soję lub orzechy.


Korzyści z picia mleka ziemniaczanego


Korzyści z picia mleka z ziemniaków są duże. Napój ten jest niskokaloryczny. W szklance ma zaledwie 39 kalorii i 1,5 grama tłuszczu. Wskazany jest więc dla osób na diecie i dbających o linię. Napój z ziemniaków jest źródłem witamin: B3, B6, D, C, E i K oraz cennych minerałów: utrzymującego równowagę elektrolitową organizmu potasu, wapnia wchodzącego w skład kości, a także fosforu. Badania wykazują, iż spożywany regularnie, obniża poziom złego cholesterolu, wspomaga pracę układu pokarmowego, pozytywnie wpływa na układ hormonalny. Mleko ziemniaczane nie zawiera jodu, więc bez obaw mogą też pić je osoby, które mają problemy z tarczycą.


Po mleko z ziemniaka powinny sięgać osoby, które dbają o środowisko


Dodatkowym atutem, który przemawia za tym, żeby pić mleko z ziemniaka, jest aspekt ekologiczny. Ten napój charakteryzuje bowiem niski ślad węglowy. Ślad węglowy żywności pokazuje, jaka ilość gazów cieplarnianych została wyemitowana przy produkcji danego typu żywności, co stanowi obciążenie dla środowiska. Ze względu na duży ślad węglowy hodowli krów – produkty mleczne są również obciążone dużym śladem węglowym. Warto je więc zastąpić mlekiem ziemniaczanym.


Mleko ziemniaczane w kuchni


Mleko z ziemniaków można używać jako zamiennik mleka krowiego. Dobrze smakuje dodawane do owsianki, jako składnik ulubionych ciast albo dodatek do kawy. Dobra wiadomość dla amatorów cappuccino: łatwo je spienić, co w przypadku innych napojów roślinnych (takich jak na przykład mleko sojowe), trudno osiągnąć.


Wypróbuj przepis
Idź do oryginalnego materiału