Obietnica medycyny regeneracyjnej

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


W eksperymencie na myszach udało się odbudować nerki zniszczone w przebiegu ostrego uszkodzenia oraz przewlekłej choroby nerek. Wystarczyło zablokować jedną cząsteczkę istotną dla rozwoju stanów zapalnych.

Zespół ekspertów z Duke-NUS Medical School, National Heart Centre Singapore (NHCS) – z kolegami z Niemiec – pokazał, iż niedługo może stać się wykonalne odwracanie uszkodzeń nerek powstających w trakcie ostrej oraz chronicznej niewydolności.

– Niewydolność nerek to globalna epidemia – zwraca uwagę prof. Anissa Widjaja, współautorka dokonania opisanego na łamach periodyku „Nature Communications” (https://www.nature.com/articles/s41467-022-35306-1).

– Singapur znajduje się na pierwszym miejscu na świecie pod względem liczby przypadków przewlekłej choroby nerek spowodowanej cukrzycą oraz na czwartym pod względem niewydolności nerek w ogóle – informuje badaczka.

Ona oraz jej zespół sprawdzili wpływ cząsteczki o nazwie interleukina 11 (IL-11), o której wiadomo, iż bierze udział w powstawaniu blizn w różnych organach, w tym w sercu, płucach, wątrobie, a także nerkach.

Według badaczy białko to może uruchamiać w nerkach kaskadę reakcji, które prowadzą do stanów zapalnych, zwłóknienia (powstawania blizn) oraz utraty funkcji narządu.

Naukowcy zauważyli jednak, iż przeciwciało neutralizujące IL-11 może temu zapobiec, a choćby spowodować cofnięcie się istniejących już uszkodzeń.

Wcześniejsze podobne próby celowały w inną cząsteczkę, która wywołuje zwłóknienia nerek – transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-ß). Niestety nie przynosiły one rezultatów.

– Odkryliśmy, iż IL-11 jest szkodliwa dla funkcji nerek i uruchamia rozwój chronicznej choroby nerek – informuje prof. Stuart Cook, jeden z badaczy.

– Pokazaliśmy także, iż u myszy terapia skierowana przeciw IL-11 może leczyć niewydolność nerek, wycofywać toczącą się już przewlekłą chorobę nerek oraz przywracać ich funkcje przez promowanie regeneracji. Jest przy tym bezpieczna choćby przy długim stosowaniu – mówi ekspert.

Podanie przeciwciała powodowało m.in. namnażanie się komórek uszkodzonych wcześniej przez chorobę.

– Przez wsparcie naturalnej zdolności nerek do regeneracji prof. Cook i prof. Widjaja pokazali, iż można przywrócić funkcje uszkodzonych nerek – podkreśla prof. Thomas Coffman, światowej sławy nefrolog z Duke-NUS.

– Odkrycie to może całkowicie odmienić obecną sytuację, jeżeli chodzi o leczenie przewlekłej choroby nerek – jednego z największych zagrożeń dla zdrowia w Singapurze i na świecie. Przybliża nas ono do realizacji obietnic medycyny regeneracyjnej – zaznacza ekspert.
Idź do oryginalnego materiału