O rytuałach, które zmieniają życie na lepsze

blaber.pl 4 miesięcy temu

To również dzięki rytuałom jesteśmy w stanie wcielać w życie czynności, które wpływają na nasz dobrostan. Wiele rytuałów tworzymy sobie sami, zwykle nie do końca świadomie. jeżeli natomiast poznamy potęgę tego zjawiska, będziemy mogli wykorzystać je, aby z łatwością wpleść w codzienną rutynę zdrowe nawyki.

Jest kilka rytuałów, które są szczególnie dobre dla zdrowia i lepszego samopoczucia.

Chwila na trening wdzięczności

Ten rytuał polega na wzbudzaniu w sobie uczucia wdzięczności. Każdego poranka lub wieczora pomyśl o wszystkich dobrych rzeczach, które się wydarzyły, a także o tym, co posiadasz i z czym jest Ci dobrze. Im więcej takich rzeczy znajdziesz, tym bogatsza/y się poczujesz.

Praktykowanie wdzięczności uczy znajdowania euforii choćby w najmniejszych rzeczach i optymistycznego patrzenia na świat. Co więcej, udowodniono, iż wdzięczność działa na chemię mózgu i sprawia, iż realnie odczuwamy szczęście. Regularne praktykowanie treningu wdzięczności wpływa również na nasze zdrowie. Według psycholożki społecznej — dr Ewy Jaczewskiej-Gerc z Uniwersytetu SWPS, to uczucie pobudza układ immunologiczny i pomaga walczyć z chorobami.

Wdzięczność poprawia też nasze relacje z innymi, wpływa korzystnie na sen, chroni przed skutkami stresu. Działa dla wszystkich i łatwo ją w sobie wzbudzić niezależnie od miejsca i czasu.

Prowadzenie dziennika

Kiedy ostatnio zdarzyło Ci się trzymać rękę z długopisem nad czystą stroną notatnika? Odkąd telefony i notebooki zdominowały świat, coraz rzadziej doceniamy potężny wpływ, jaki ma na nasze umysły staroświeckie notowanie. Tymczasem prowadzenie dziennika niesie szereg korzyści. M.in. porządkuje myśli, wspiera rozwój inteligencji emocjonalnej, oraz pozwala nam na lepsze poznanie samych siebie. Udowodniono również, iż notowanie poprawia pamięć i koncentrację oraz stymuluje kreatywne myślenie. To dlatego, iż odręczne pisanie (również rysikiem na tablecie) zwiększa ilość połączeń neuronów w mózgu, znacznie bardziej niż wciskanie przycisków na klawiaturze. Precyzyjne formowanie liter podczas pisania angażuje również więcej zmysłów, co przekłada się na większą aktywność mózgu i lepsze zapamiętywanie informacji.

Zamieniając elektroniczne notatki na kartkę i długopis, będziesz mieć okazję do ćwiczenia umysłu każdego dnia. Dobrą praktyką jest połączenie notowania odręcznego i treningu wdzięczności. W ten sposób stworzysz zapiski, do których zawsze możesz wrócić i czytając je ponowni odczuć szczęście.

Szklanka ciepłej wody na dzień dobry

Zacznij dzień od kilku łyków ciepłej wody, a zobaczysz, jak znakomicie poprawi się Twoje samopoczucie. Ten rytuał wpływa na funkcjonowanie całego ciała. Po pierwsze, pozwoli Ci to uzupełnić płyny po całej nocy. Po drugie, pierwszą z (co najmniej!) 8 szklanek wody do wypicia będziesz mieć już za sobą. Po trzecie, ciepła woda pobudzi do pracy Twoje jelita, a to sprzyja oczyszczaniu organizmu z toksyn i zapobiega zaparciom.

Dodatkowo lepsze nawodnienie z rana poprawia pracę mózgu i poprawia nastrój. Ciepła woda przyjemnie rozgrzewa i ułatwia rozruszanie się, szczególnie tym, którzy do rannych ptaszków nie należą. Przy tym nie zawiera kofeiny, jak kawa, zatem nie podniesie z rana poziomu kortyzolu — hormonu stresu. Nie zawiera też szczawianów, jak herbata, więc nie zaburza wchłaniania cennych minerałów z diety.

Mindfulness przy kawie

…albo herbacie, albo kolejnej szklance wrzątku. W tym rytuale nie jest ważne, co pijesz, ale w jaki sposób. Zwykle przerwa na kawę w pracy to okazja z plotek lub szybkiego przejrzenia social mediów. Choć to bardzo przyjemne czynności, nie są one koniecznie najzdrowsze. Plotki nierzadko zmieniają się w festiwal narzekania, które dosłownie niszczy nasze mózgi, a scrollowanie wall’a to kolejne źródło tzw. taniej dopaminy, która nie daje dobrego samopoczucia, za to doskonale uzależnia.

Zamiast tego spróbuj nad tą kawą pomedytować. Skup się na kubku z napojem i tylko na nim. Dla ułatwienia możesz zacząć od odliczenia 10 głębokich oddechów. To pozwoli Ci osadzić się w swoim tu i teraz. Kolejnym krokiem jest skupienie się na wszystkich zmysłach po kolei. Jaki kolor ma Twoja kawa? Jaki zapach? Obejmij kubek dłońmi. Czy jest ciepła? Jak bardzo? Przesuń kubek delikatnie na boki. Słyszysz, jak szura? Czy to miły dźwięk? W końcu weź łyk napoju i ponownie zatrzymaj się nad tym, jakby miał to być test smaku. Czy jest słodki, gorzki, kwaśny?

To tzw. ćwiczenie uważności lub mindfulness. Nie musi być długie, wystarczy parę minut, aby poczuć się bardziej obecnym. Trening mindfulnessu doskonale działa na umysł. Pomaga zmniejszyć stres i uodparnia na znużenie codziennością.

Ćwiczenia oddechowe

Kolejny rytuał, którym można zarówno rozpocząć dzień, jak i go zakończyć. Praca z oddechem to potężne narzędzie, które pozwala ukoić nerwy i złagodzić ból lub błyskawicznie pobudzić do działania, gdy tego potrzebujesz. Dzieje się tak dlatego, iż oddechem możemy bezpośrednio oddziaływać na układ nerwowy.

Kilka szybkich, mocnych oddechów z samego rana zadziała, jak mocna kawa, natomiast spokojne oddechy kojące nerwy to dobra praktyka na zakończenie dnia. Metod pracy z oddechem jest sporo. Do najpopularniejszych należą te wyciszające, których regularne praktykowanie zmniejsza stres i wspomaga zasypianie. Wśród nich jest proste liczenie oddechów, jak i bardziej złożone techniki, np. oddychanie kwadratowe, metoda Buteyko lub Trening Jacobsona. Jednak nie brakuje też technik pobudzających, jak np. ta:

Zimny prysznic

Polewanie ciała zimną wodą, to jedna z lepszych rzeczy, które możesz dla siebie zrobić. Serio. Zimne prysznice nie tylko uodparniają organizm na chłodną aurę, ale niosą masę korzyści dla zdrowia i urody. Działają ujędrniająco na skórę i poprawiają wygląd włosów, stymulują krążenie krwi, przyspieszają metabolizm i co najważniejsze, stymulują układ immunologiczny. Co ciekawe, choć stanie pod lodowatą wodą nie kojarzy się ani trochę przyjemnie, to efektem zimnego prysznica jest uwolnienie hormonów szczęścia — dopaminy i endorfin.

Kilka minut zimnego prysznica wystarczy, aby odczuć korzyści. Ten rytuał należy jednak wprowadzać stopniowo. Po każdej kąpieli spróbuj polać ciało chłodną wodą. Za każdym kolejnym razem próbuj wytrzymać dłużej oraz zmniejszać temperaturę wody.

Teraz gdy znasz już najpotężniejsze rytuały dla zdrowia, czas wybrać kilka z nich i wpleść je w swoją codzienność. gwałtownie zobaczysz, iż dzięki nim Twoje życie zmienia się na lepsze. A może już stosujesz któreś z nich? Wskaż, który z rytuałów sprawdza się u Ciebie najlepiej!

Idź do oryginalnego materiału