O której godzinie jeść kolację, żeby schudnąć? Ta pora będzie najlepsza

zdrowie.gazeta.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. Nikita Khrebtov / Shutterstock


Dietetycy ostrzegają, iż spożywanie późnych posiłków może utrudnić utratę wagi. Kluczem jest pilnowanie stałego harmonogramu posiłków i rezygnacja z nocnego podjadania.- Pora dnia, w której jemy posiłki, zależy od niezliczonej liczby czynników, takich jak praca, harmonogram, dnia, poziom głodu, przyjmowane leki, a choćby godziny, w których nasi przyjaciele, rodzina czy współpracownicy mogą znaleźć dla nas czas, abyśmy mogli razem zjeść - mówi dietetyczka Catherine Canadeo w wypowiedzi dla czasopisma "Prevention" (pismo o zdrowiu i zdrowym stylu życia ukazujące się od 70 lat). Nie zaszkodzi jednak sprawdzić, jaka pora jest najlepsza na kolację i spróbować się do niej dostosować. "To, co jesz, jest ważne, ale to kiedy jesz, też ma znaczenie".
REKLAMA


Zobacz wideo


Czy ostatni posiłek trzeba jeść o 18? [NaZdrowie]


Idealny czas na kolację?Wśród dietetyków istnieje pewna zgoda co do tego, iż optymalna pora na kolację to czas pomiędzy 17.00 a 19.00. Zdaniem naukowców z Harvard Medical School w Bostonie (USA) zjadanie ostatniego posiłku o godzinie 17-tej daje szansę na spalenie większej ilości kalorii przed snem i zapobiega magazynowaniu tłuszczu. Innymi słowy, jeżeli mamy zwyczaj zjadać kolację około godziny 17-tej, łatwiej zachowamy smukłą sylwetkę. Spożycie wczesnej i lekkiej kolacji poprawia bowiem trawienie, przyspiesza metabolizm i obniża ciśnienie krwi, a także ulepsza sen. Dlaczego nie powinniśmy jeść kolacji tuż przed snem? Zjedzony późno w nocy posiłek, do tego obfity i przeładowany kaloriami, to prosta droga do nadwagi.- Późne jedzenie wiąże się z ryzykiem otyłości: zwiększa głód po przebudzeniu i obniża 24-godzinny poziom leptyny w surowicy, zmniejsza wydatek energetyczny w godzinach porannych i całodobową temperaturę ciała. Późne jedzenie zmienia też ekspresję genów tkanki tłuszczowej, sprzyjając zwiększonemu magazynowaniu lipidów. Łącznie zmiany wynikające z późnego jedzenia mogą zwiększać ryzyko otyłości u ludzi - piszą naukowcy na łamach czasopisma "Nature", gdzie opublikowali wyniki badań. jeżeli jednak kolacja w godzinach 17-19 to dla nas zbyt wcześnie, chodzimy bowiem późno spać, rada jest jedna: powinniśmy zjeść posiłek około trzech do czterech godzin przed snem. Nie jest bowiem dobrze iść spać z burczącym brzuchem: to druga skrajność, której lepiej unikać. Kluczem jest trzymanie się pewnego stałego harmonogramu, wtedy najłatwiej zapanować nad posiłkami. W niektórych przypadkach, jak na przykład przy cukrzycy, warto zjeść tuż przed snem niewielką przekąskę, aby zapobiec nocnym poważnym wahaniom poziomu cukru we krwi.


Ważna jest nie tylko pora kolacji, ale także rodzaj potraw, które wybieramy na wieczorny posiłek. Zdrowa dieta to dieta bogata w warzywa i owoce, zdrowe (złożone) węglowodany, a także niskotłuszczowe źródła białka. Taka dieta zmniejszy ryzyko chorób serca i nadciśnienia, pomoże ustabilizować poziom cholesterolu we krwi, poprawi zdrowie kości i pomoże kontrolować masę ciała.Czytaj także:
Co jeść, żeby lepiej spać? Te produkty będą najlepszymi sojusznikami
Idź do oryginalnego materiału