O działalności “Stowarzyszenia mali bracia Ubogich” na cyklicznym spotkaniu Koła Nr 3 Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Lublinie

niepelnosprawnilublin.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Stoją od lewej: Elżbieta Sagan oraz Wioleta Pawlukiewicz


W dniu 4 września 2023 r. o godzinie 16:00 w siedzibie LSS Społem w Lublinie przy ul. Wyszyńskiego 15, odbyło się comiesięczne spotkanie Członków Koła Nr 3 Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Lublinie.

Gościem wrześniowego spotkania była Pani Wioleta Pawlukiewicz – Koordynatorka Wolontariatu w “Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich”.

Pani Wioleta opowiedziała o działalności Stowarzyszenia, które działa w Polsce od 20 lat (powstało 1 grudnia 2002 r.) i od początku wspiera starsze, samotne osoby. Stowarzyszenie jest Organizacją Pożytku Publicznego oraz członkiem Międzynarodowej Federacji mali bracia Ubogich. Siedziba lubelskiego oddziału mieści się przy ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 34.

Stowarzyszenie prowadzi autorski program zorganizowanego wolontariatu towarzyszącego pn. “TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ” (OBECNOŚĆ), który polega na regularnych odwiedzinach Wolontariuszy w domach Seniorów raz w tygodniu przez minimum 2 godziny. Istotą obecności Wolontariuszy u Podopiecznych jest budowanie relacji a celem wizyty u Seniora, wspólne spędzanie czasu: rozmowa, realizacja pasji lub zainteresowań, czytanie, słuchanie muzyki, spacer, uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym. Wolontariusze nie wykonują czynności pielęgnacyjnych, ani usługowych (zakupy, sprzątanie, gotowanie), dlatego jest to dobra propozycja dla osób w różnym wieku, także senioralnym.

Uczestnictwo w programie OBECNOŚĆ jest bezpłatne zarówno dla Wolontariuszy, jak i Seniorów.

Pani Wioleta przedstawiła sylwetkę Wolontariusza:

  • może nim zostać osoba, która ukończyła 18 lat;
  • dysponuje w swoim tygodniowym rozkładzie zajęć minimum 2 godzinami wolnego czasu, które może podarować innym;
  • jest otwarta na potrzeby drugiego człowieka.

Jak również wskazała cechy Seniorów, obejmowanych wsparciem Stowarzyszenia:

  • podstawowym warunkiem jest wiek – ukończenie 60 roku życia;
  • samotność – brak rodziny / rodzina mieszkająca daleko / zaburzone relacje z rodziną.

Pani Wioleta opowiedziała diabetykom o przebiegu procesu rekrutacji i weryfikacji zgłoszeń, zarówno Wolontariuszy, jak też Seniorów a także o obustronnych korzyściach, płynących z zaangażowania:

  • budowaniu długotrwałych relacji, poprzez wspólne spędzanie czasu;
  • organizacji szkoleń, warsztatów, spotkań integracyjnych dla Wolontariuszy;
  • wspólnych spotkaniach okolicznościowych i świątecznych, czy krótkich wakacyjnych wyjazdach pn. “Wakacje jednego dnia”, organizowanych dla Seniorów.

Pani Wioleta zaprosiła Członków Stowarzyszenia do uczestnictwa w wolontariacie. Zwróciła się także z prośbą o rozpowszechnianie w swoim bliskim otoczeniu, przekazanych wiadomości i ulotek informacyjnych.

Jak się okazało, niektórzy z diabetyków od pewnego czasu pozostają w szeregach Wolontariuszy Stowarzyszenia, dlatego ich świadectwo o znaczeniu programu OBECNOŚĆ w życiu zarówno Podopiecznych, jak i Ich samych – wybrzmiało szczególnie szczerze i wzruszająco.

Na koniec spotkania Pani Wioleta otrzymała w imieniu wszystkich zebranych Członków Koła nr 3 PSD bukiet kwiatów, który wraz z podziękowaniami przekazała Pani Prezes Elżbieta Sagan.

Galeria zdjęć

Tekst i foto: Wiktoria Kwiecień

Materiał powstał w ramach projektu “Promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego”
realizowanego w okresie 06.06.2023 – 11.12.2023 r.
przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków PFRON przyznanych przez Samorząd Województwa Lubelskiego

UWAGA: Kopiowanie, skracanie, przerabianie, wykorzystywanie fotografii i tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.niepelnosprawnilublin.pl, w innych mediach lub innych serwisach informacyjnych wymaga zgody redakcji.

Idź do oryginalnego materiału