Od 1 maja tego roku rusza nowy program NFZ "Moje zdrowie - bilans osoby dorosłej". W ramach poprzedniej inicjatywy darmowe badania mogły wykonać wszystkie osoby powyżej czterdziestego roku życia. Teraz natomiast skorzystają z nich także młodsi. Program obejmie wszystkich, którzy skończyli dwadzieścia lat.
REKLAMA
Zobacz wideo Polacy o paleniu na balkonie:
Rusza program "Moje zdrowie". Te badania znajdują się w pakiecie
Aby skorzystać z darmowych badań, najpierw będziemy musieli wypełnić krótką ankietę (online przez Internetowe Konto Pacjenta lub w przychodni). W pakiecie znajdują się między innymi morfologia, glukoza, cholesterol, kreatynina, lipidogram. Pacjent po badaniach będzie mógł wybrać się na wizytę do lekarza, której celem jest analiza i podsumowanie wyników. Ostatnim etapem będzie ustalenie Indywidualnego Planu Zdrowotnego, który będzie zawierał między innymi:
zalecenia lekarskie dotyczące stylu życia,
listę zalecanych interwencji prozdrowotnych,
indywidualny kalendarz zalecanych szczepień,
informacje o czynnikach ryzyka zidentyfikowanych w czasie bilansu.
Program "Moje zdrowie". Ten aspekt nie podoba się wielu osobom
To, co budzi największe niezadowolenie to fakt, iż z darmowych badań w ramach nowego programu osoby od dwudziestego do pięćdziesiątego dziewiątego roku życia będą mogły skorzystać tylko raz na pięć lat. Natomiast te, które skończyły sześćdziesiąt lat, będą miały taką możliwość raz na trzy lata.
"Powinno być raz na dwa lata co najmniej... Ale lepszy rydz niż nic", "Krew to trzeba badać dwa razy do roku", "Tylko raz na pięć lat?", "Badanie raz na pięć lat to faktyczne szansa na wczesne wykrycie choroby" - możemy przeczytać w sekcji komentarzy pod postem na ten temat na instagramowym profilu @kobieceinspiracje_official. Czy zamierzasz wykonać badania w ramach programu "Moje Zdrowie"? Zachęcamy do udziału w naszej sondzie.