Nowy lek biologiczny dla pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) – mirikizumab – od 1 stycznia 2025 jest refundowany w ramach programów lekowych.
Mirikizumab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym wytwarzanym w komórkach jajnika chomika chińskiego (CHO) w technologii rekombinacji DNA. Przeciwciała monoklonalne to białka, które rozpoznają określone docelowe białka wytwarzane przez organizm i wiążą się z nimi w swoisty sposób. Działanie leku polega na przyłączaniu i blokowaniu w organizmie białka o nazwie IL-23 (interleukina-23), które bierze udział w procesie zapalnym. Jest to innowacyjny lek selektywny łączący się z podjednostką p19 tego białka, pierwszy dostępny o dotychczas takim mechanizmie. Blokując działanie IL-23, mirikizumab zmniejsza stan zapalny i inne objawy związane z WZJG.
Wskazany jest w leczeniu dorosłych pacjentów z czynnym WZJG o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, u których wystąpiła niewystarczająca odpowiedź na leczenie konwencjonalne lub terapię biologiczną, utrata odpowiedzi na takie leczenie lub jego nietolerancja.
Preparat jest przeznaczony do długotrwałej terapii. W pierwszej fazie (indukcji remisji) jest podawany w infuzji dożylnej, czyli przez kroplówkę, a w leczeniu podtrzymującym pacjent po odpowiednim przeszkoleniu może go sobie wstrzykiwać podskórnie samodzielnie.
Ponieważ nie znamy skutków stosowania leku u kobiet w ciąży, mirikizumab nie powinien być stosowany u pacjentek w tym stanie, które przypuszczają, iż mogą być w ciąży lub gdy planują rodzicielstwo. W czasie jego stosowania i przez co najmniej dziesięć tygodni od zaprzestania terapii kobietom w wieku rozrodczym zaleca się stosowanie antykoncepcji.