Nowy lek – letrozol

farmacja.pl 3 tygodni temu

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Zachorowanie stale wzrasta, na szczęście mamy coraz większą wiedzę na temat tego schorzenia i coraz szersze opcje terapeutyczne, jak np. letrozol z poniższego case study.

Ponieważ nowotwór piersi może nie dawać charakterystycznych objawów na początkowym stadium choroby, niesamowicie istotne jest aby rekomendować pacjentkom regularne badania – począwszy od samobadania piersi, przez usg oraz mammografię.

Przedstawiamy poniżej lek znajduje zastosowanie właśnie w terapii raka piersi – hormonozależnego.

Czym jest usługa Nowy Lek?

Szacuje się, iż w różnych krajach, od 30% do 50% nowo przepisanych leków jest nieprawidłowo przyjmowanych przez pacjentów. Stwarza to potężne zagrożenie dla pacjentów, którzy mogą nie osiągnąć spodziewanych korzyści terapeutycznych lub doświadczyć działań niepożądanych, skutkujących przerwaniem terapii.

Świadczenie to, dedykowane jest pacjentom, którym włączono nowy lek do terapii bądź tą samą substancję leczniczą ale o innej postaci (np. w formie leków o przedłużonym uwalnianiu). Dotyczy to pacjentów chorujących przewlekle.

Dzięki usłudze, pacjent zyska możliwość zadania pytań dotyczących stosowanego leku oraz zdobędzie niezbędną wiedzę, aby świadomie uczestniczył w terapii.

Przypomnijmy, iż Nowy Lek składa się z trzech wizyt:

  • spotkanie wstępne,
  • spotkanie interwencyjne,
  • spotkanie kontrolne.

Spotkanie wstępne musi odbyć się w aptece, w dedykowanym pomieszczeniu, natomiast interwencyjne i kontrolne może odbyć się w formie zdalnej.

Kwalifikacja pacjenta do usługi

Do apteki zgłosiła się pacjentka, w wieku 55 lat, z receptą na lek letrozol. Ponieważ kobiet zadaje dużo pytań dotyczących tego leku, farmaceuta zapytał, czy substancja ta została przepisana po raz pierwszy. Po potwierdzeniu, zaproponował skorzystanie z usługi Nowy Lek, dzięki której rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące terapii.

Pacjentka jest zaniepokojoną diagnozą (nowotwór piersi) i zdeterminowana do leczenia, dlatego chętnie skorzysta z możliwości uzyskania dodatkowej wiedzy.

Spełnia również kryteria włączenia do usługi – jest pełnoletnia, cierpi na chorobę przewlekłą a zapisana substancja jest nowym lekiem dla pani.

Informacje o letrozolu do przekazania pacjentowi

Letrozol to wykazujący skuteczność lek w hormonozależnym raku piersi. W przypadku zaawansowanego nowotworu u kobiet po menopauzie (tak jak w przypadku naszej pacjentki), lek ten stosuje się przewlekle, aż do czasu progresji choroby. W terapii uzupełniającej z kolei, stosuje się go maksymalnie przez 5 lat, lub w schemacie mieszanym z tamoksifenem (letrozol przez 2 lata i tamoksifen przez 3 lata).

Letrozol w wyniku hamowania aktywności enzymu odpowiedzialnego za produkcję estrogenu, blokuje jego powstawanie. Wzrost niektórych komórek nowotworowych pobudzany jest przez hormony, dlatego hamowanie powstawania estrogenów, powstrzymuje wzrost nowotworu hormonozależnego.

Tabletki przyjmuje się raz dziennie (najczęściej w dawce 2,5 mg), z posiłkiem lub bez posiłku.

Letrozol może być podawany wyłącznie u kobiet po menopauzie.

Substancja ta może wywołać ścieńczenie lub ubytki w tkance kostnej, dlatego podczas długotrwałego stosowania tego leku, warto monitorować stan kości a w razie konieczności wdrożyć profilaktykę osteoporozy.

Jakie pytania może zadać pacjent, dotyczące terapii letrozolem?

Boję się terapii raka, czy podczas stosowania tego leku, wymiotuje się jak przy „tradycyjnej chemii”?

Działania niepożądane letrozolu najczęściej występują w ciągu pierwszych kilku tygodni leczenia. Kobiety najczęściej skarżą się na uderzenia gorąca, bóle stawów, zwiększoną potliwość, uczucie zmęczenia oraz nudności. Może pojawić się również hipercholesterolemia a także jadłowstręt albo przeciwnie – wzmożony apetyt oraz obniżenie nastroju.

W miarę przyzwyczajania organizmu do hormonoterapii, działania niepożądane będą mniej nasilone.

Ważne aby być świadomym tych działań niepożądanych i w razie wątpliwości – konsultować swój stan zdrowia z lekarzem.

Czy letrozol daje interakcje z jakimiś produktami spożywczymi?

Pokarm nieznacznie zmniejsza wchłanianie leku jednak nie powinno to wpływać na skuteczność leczenia. Letrozol można przyjmować niezależnie od posiłku.

Jak każdy lek, warto popijać go wodą a nie kawą czy herbatą. Warto również ograniczyć spożywanie alkoholu.

Jak sobie radzić z uderzeniami gorąca?

Uderzenia gorąca mogą być bardzo uciążliwe. Warto ubierać odzież wykonaną z naturalnych włókien i ubierać się warstwowo, aby w razie potrzeby zdjąć wierzchnią warstwę.

Boję się osteoporozy po tym leczeniu, czy można jakoś się zabezpieczyć?

Podczas terapii letrozolem warto zadbać o kondycję fizyczną i wdrożyć np. regularne spacery. Regularna aktywność fizyczna może też wpływać na poprawę nastroju.

Warto dodać do diety produkty bogate w wapń oraz witaminę D3. Można też rozważyć suplementację tych składników, po konsultacji z lekarzem. Aby uniknąć osteoporozy, lekarz może zapisać leki dostępne na receptę – tzw. bisfosfoniany.

Autor: mgr farm. Anna Janaszkiewicz

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=1055

ChPL Letrozol Accord (http://chpl.com.pl/data_files/2013-01-28_SPC_Letrozole_Accord_film_coated_tablets_var.005_clean1.pdf)

Idź do oryginalnego materiału