Nowy lek – hydroksyzyna

aptekarz.pl 1 tydzień temu

Do apteki zgłasza się pacjentka Urszula, lat 41, aby zrealizować pierwszą receptę od psychiatry na nowy lek, jakim jest hydroksyzyna. Pacjentka znana jest farmaceucie, ponieważ od pewnego czasu zakupuje w aptece leki ziołowe o działaniu uspokajającym. Za namową farmaceuty, udała się do psychiatry po poradę.

Ze względu na fakt, iż pacjentka otrzymała receptę na lek do dłuższego stosowania w zaburzeniach lękowych oraz jest to nowy dla pacjentki lek, farmaceuta zaproponował rozmowę o hydroksyzynie, w ramach usługi Nowy lek.

Czym jest usługa Nowy Lek?

Usługa Nowy Lek dedykowana jest pełnoletnim pacjentom, którzy w ramach terapii choroby przewlekłej otrzymali do stosowania nową substancję leczniczą lub używaną już wcześniej, ale o innej postaci (np. lek o przedłużonym uwalnianiu).

W ramach usługi Nowy Lek, pacjent spotyka się z farmaceutą, aby omówić zasady stosowania leku i rozwiać wszystkie wątpliwości chorego. Znacząco poprawia to skuteczność i bezpieczeństwo farmakoterapii oraz compliance pacjenta.

Usługa Nowy Lek składa się z trzech spotkań z farmaceutą – wstępnego, interwencyjnego oraz kontrolnego. Pierwsze spotkanie musi odbyć się stacjonarnie, w pokoju zapewniającym prywatność w aptece. Dwa pozostałe mogą odbyć się zdalnie.

Hydroksyzyna – informacje do przekazania pacjentowi

Hydroksyzyna to lek o działaniu uspokajającym oraz przeciwlękowym. Należy do I generacji leków przeciwhistaminowych. Najczęściej stosuje się ją w celu łagodzenia uczucia lęku, ale znajduje również zastosowanie jako premedykacja przed zabiegami operacyjnymi lub lek stosowany do łagodzenia świądu i wysypki.

W objawowym leczeniu lęku, substancję tą stosuje się 2-3x dziennie. W przypadku pani Urszuli, lekarz zaproponował dawkę – 2x dziennie po 25 mg.

Tabletkę należy połknąć w całości, bez rozgryzania i popić wodą. Lek należy spożywać po posiłkach.

Hydroksyzyna może zaburzać sprawność psychoruchową i powodować senność, dlatego przyjmując ten lek, nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych.

Do najczęstszych działań niepożądanych hydroksyzyny, oprócz senności, zaliczamy również suchość jamy ustnej, ból głowy, uczucie zmęczenia oraz uspokojenie.

Ze względu na swój przeciwalergiczny mechanizm działania, hydroksyzyna wykazuje również działanie antyalergiczne i może zaburzać wyniki testów alergicznych. Gdyby była konieczność przeprowadzenia badań diagnostycznych w kierunku alergii, należy odstawić hydroksyzynę na co najmniej 5 dni. Warto wcześniej skonsultować się z lekarzem, aby zaproponował inny lek o działaniu przeciwlękowym.

Pytania pacjenta

Czy podczas terapii hydroksyzyną mogę spożywać alkohol, okazjonalnie?

Nie jest to wskazane, ponieważ alkohol nasila działanie hydroksyzyny, co zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Z jakimi lekami nie mogę łączyć hydroksyzyny?

Hydroksyzyny nie powinno włączać się do terapii w przypadku stosowania leków, które mogą wpływać na występowanie zaburzeń rytmu serca, ale leki te dostępne są z przepisu lekarza. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze informować lekarza o lekach, które się przyjmuje również z powodu innych schorzeń.

Jak długo zwykle trwa terapia tym lekiem?

Co do zasady, hydroksyzynę podaje się najkrócej jak jest to konieczne, o czym będzie decydował lekarz. Często hydroksyzynę, jako lek gwałtownie działający, podaje się na początku leczenia lęków, zanim zaczną działać inne leki lub terapia u psychologa zacznie przynosić wymierne efekty.

Czy ten lek jest bezpieczny?

Hydroksyzyna stosowana jest w medycynie z powodzeniem od wielu lat, z tego powodu dysponujemy obszerną wiedzą związaną z tą substancją. Stosowanie tego leku nie powinno stanowić zagrożenia dla pacjenta a korzyści terapeutyczne przewyższają uporczywość działań niepożądanych.

Co ważne, pacjent powinien być świadomy tego, iż wystąpienie jakichkolwiek objawów kardiologicznych, powinno skłonić go do jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Hydroksyzyna bowiem może powodować tachykardię (rzadko) oraz komorowe zaburzenia rytmu serca.

Autor: mgr farm. Anna Janaszkiewicz

Źródła:

ChPL: Hydroxyzinum VP (dostęp online) https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/27870/characteristic

Idź do oryginalnego materiału