Usługa Nowy Lek, to trzyetapowa konsultacja z farmaceutą. Dedykowana jest osobom pełnoletnim, którym został wprowadzony do terapii przewlekłej nowy lek, przy czym za nowy lek uznaje się również nową postać wcześniej stosowanego produktu leczniczego – na przykład o przedłużonym uwalnianiu.
Po wyrażeniu zgody na skorzystanie z Usługi, pacjent spotyka się osobiście z farmaceutą, a na spotkaniu uzyskuje szczegółowe informacje dotyczące nowego leku, sposobu jego stosowania oraz możliwych działań niepożądanych. Pacjent ma możliwość zadawania pytań.
Po spotkaniu wstępnym, realizowane są jeszcze dwie konsultacje – spotkanie interwencyjne – po 7-14 dniach od pierwszej rozmowy, a także spotkanie kontrolne – po 14 – 21 dniach od rozmowy interwencyjne. Dwie ostatnie konsultacje mogą odbyć się w formie zdalnej, natomiast pierwsze spotkanie musi odbyć się stacjonarnie.
Przykład konsultacji z pacjentką stosującą duloksetynę
Do apteki zgłasza się 38-letnia pacjentka, która wcześniej wykupywała w aptece escitalopram. Dzisiaj otrzymała od lekarza psychiatry nowy lek – duloksetynę 60 mg. Zmiana spowodowana jest nieosiągnięciem zadowalającego efektu terapeutycznego podczas stosowania escitalopramu.
Ze względu na zmianę leczenia depresji, farmaceuta zaproponował pacjentce skorzystanie z usługi Nowy Lek, na który pacjentka się zgodziła i podpisała wymagane dokumenty.
Informacje o leku do przekazania pacjentowi
Lekarz zaproponował zmianę leku z escitalopramu na duloksetynę, ze względu na brak zadowalających efektów terapii poprzednim lekiem.
Duloksetyna to selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego zarówno serotoniny jak i noradrenaliny. Oznacza to, iż będzie działał na dodatkowy neuroprzekaźnik, w porównaniu z poprzednio stosowanym escitalopramem, który działa tylko na serotoninę.
Duloksetynę przyjmuje się raz dziennie, a zapisana dawka to 60 mg.
Odpowiedź na leczenie pacjent powinien zaobserwować po ok. 2 – 4 tygodni. jeżeli po tym czasie nie zauważy różnicy w samopoczuciu, warto skonsultować się ze specjalistą.
Co bardzo istotne, leku nie należy gwałtownie odstawiać, ponieważ może wystąpić tzw. zespół odstawienny, na który składają się bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia czucia, zaburzenia snu oraz uczucie niepokoju.
Jakie pytania o duloksetynie może zadać pacjent?
Czy duloksetyna uzależnia?
Występowanie zespołu odstawiennego przy gwałtownym przerwaniu terapii duloksetyną, nie oznacza, iż lek ten uzależnia.
Produkt leczniczy nie wykazuje potencjału uzależniającego, jednak ze względu na mechanizm działania, zaprzestanie jego stosowania powinno być wprowadzanie stopniowo, zaczynając od powolnego zmniejszania dawki.
Jakich działań niepożądanych mogę się spodziewać przy stosowaniu duloksetyny?
Działania niepożądane, które mogą występować podczas terapii duloksetyną, są zbliżone do działań podczas terapii escitalopramem.
Należą do nich zaburzenia przewodu pokarmowego – nudności, biegunka, suchość w jamie ustnej, zaparcia oraz zaburzenia apetytu, szczególnie na początku terapii i w okresie zwiększania dawki. Pacjent może odczuwać bezsenność, zawroty głowy lub nadmierną sedację. Ponadto może wystąpić wzmożona potliwość oraz zaburzenia funkcji seksualnych – u kobiet i mężczyzn zaburzenia orgazmu, a u mężczyzn także spadek libido.
Czy przyjmując ten lek wolno mi spożywać alkohol?
Nie powinno się przyjmować alkoholu podczas terapii duloksetyną ponieważ alkohol może nasilać działania niepożądane leku.
Co istotne, należy unikać palenia papierosów ponieważ nikotyna może obniżać stężenie leku, a tym samym – konieczne mogą okazać się wyższe dawki duloksetyny.
Czy przyjmując duloksetynę mogę prowadzić auto?
Ze względu na ryzyko sedacji i nadmiernej senności, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia samochodu. jeżeli wystąpią wymienione działania niepożądane, należy unikać prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Autor: mgr farm. Anna Janaszkiewicz
Źródła:
ChPL Dulsevia