Nowy dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN

termedia.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Instytut Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu


Prof. Maciej Giefing, dotychczas pełniący w Instytucie Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk rolę zastępcy dyrektora do spraw naukowych, został powołany na stanowisko dyrektora.

W wyniku konkursu prezes PAN 1 kwietnia 2024 roku powołał prof. dr hab. Macieja Giefinga na dyrektora Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, na okres czteroletniej kadencji, do 31 marca 2028 roku.

O nowym dyrektorze
Prof. Maciej Giefing dotychczas pełnił w IGC PAN rolę zastępcy dyrektora do spraw naukowych. Przejął kierowanie jednostką, zastępując prof. Michała Witta sprawującego funkcję dyrektora od 2016 roku.

Prof. Maciej Giefing ukończył biotechnologię na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2008 roku uzyskał stopień doktora, a w 2014 – doktora habilitowanego.

Dwa lata temu prof. Giefing został profesorem tytularnym. Z poznańskim instytutem związany jest od 20 lat. W latach 2014–2018 pracował też w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a od 2019 do 2021 – w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2015 roku w IGC objął kierownictwo Zakładu Genetyki Nowotworów, gdzie prowadzi badania genomu i epigenomu komórek nowotworowych. Głównym obszarem jego działań jest genetyka nowotworów litych oraz chłoniaków.

W 2019 r. wraz z zespołem naukowców z IGC PAN otrzymał Nagrodę Wydziału V Nauk Medycznych PAN za cykl pięciu prac dotyczących utraty genów supresji nowotworowej w płaskonabłonkowym raku krtani.

W badaniach nad chłoniakiem Hodgkina współpracuje z grupami naukowymi z Niemiec, zrzeszonymi w German Hodgkin Study Group. Badania te przyczyniły się do opisania roli wielu czynników transkrypcyjnych kluczowych w patogenezie klasycznego chłoniaka Hodgkina.

Jest również koordynatorem projektu NEXT LEVEL Project finansowanego ze środków unijnych i realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzą: Universitair Medisch Centrum Groningen (Holandia), Universität Ulm (Niemcy), Universiteit Gent (Belgia).

.

Idź do oryginalnego materiału