Osoby z chorobami hematologicznymi są w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju nowotworów skóry. Częstość występowania tych nowotworów i związane z nimi rokowanie są gorsze niż w populacji ogólnej.
Nowe badanie opublikowane w „JAMA Dermatology” dostarcza danych na temat ryzyka rozwoju różnych typów nowotworów skóry u pacjentów z chorobami hematologicznymi.
Badanie objęło ponad 210 tysięcy pacjentów z chorobami hematologicznymi w Holandii, u których nie rozpoznano wcześniej nowotworu skóry. Analizowano dane z Krajowego Rejestru Nowotworów (NCR) z lat 1989-2020. Oceniano ryzyko rozwoju raka kolczystokomórkowego skóry (CSCC), czerniaka złośliwego (MM), raka komórek Merkla (MCC) i raka podstawnokomórkowego skóry (BCC).
10-letnia skumulowana częstość występowania pierwszego nowotworu skóry wyniosła 2,6% dla CSCC, 0,5% dla MM, 0,05% dla MCC i 4,8% dla BCC. W porównaniu z populacją ogólną, prawie wszystkie podgrupy chorych na nowotwory hematologiczne wykazywały ponad dwukrotnie zwiększone ryzyko CSCC, MM, MCC i BCC. Najwyższe ryzyko dotyczyło pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową (CLL) - standaryzowany wskaźnik zachorowalności wynosił 4,4 dla CSCC, 2,7 dla MM, 9,3 dla MCC i 2,6 dla BCC. Co ważne, podwyższone ryzyko utrzymywało się przez ponad 30 lat po rozpoznaniu choroby hematologicznej.
Wyniki badania wskazują na konieczność zwiększenia świadomości na temat ryzyka rozwoju nowotworów skóry u pacjentów z chorobami hematologicznymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na pacjentów z CLL.
W świetle tych wyników nasuwa się pytanie o konieczność wprowadzenia regularnych badań dermatologicznych u pacjentów hematologicznych, szczególnie u tych z CLL. Czy takie podejście pozwoliłoby na wczesne wykrycie i skuteczniejsze leczenie nowotworów skóry w tej grupie wysokiego ryzyka?