Nowotwory często są diagnozowane przy okazji mało inwazyjnych zabiegów i okresowych badań. Ich wykrycie może być dużym zaskoczeniem, ale też wiąże się z koniecznością szybkiego działania. W takich sytuacjach przyda się zastrzyk gotówki na leczenie – np. z polisy na życie. Czy standardowe ubezpieczenie obejmuje nowotwory?
Diagnoza i leczenie nowotworu to trudne przeżycie, wiążące się z dużym stresem, niepewnością i wydatkami. Każde wsparcie w tym czasie jest przydatne – również w zakresie ubezpieczenia.
Podstawowa polisa na życie a leczenie nowotworów
W standardowych polisach na życie można znaleźć zapisy o zachorowaniu na choroby przewlekłe. Często jednak nie ma tam wzmianek o nowotworach. Nie oznacza to jednak, iż nie można zabezpieczyć się na wypadek wykrycia raka. jeżeli chcesz to zrobić, musisz dokupić dodatek do umowy podstawowej. To rozszerzenie ochrony, które ma zapewnić środki na leczenie nowotworu.
Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują też osobne produkty związane z nowotworami. Wówczas nie trzeba kupować pełnej polisy na życie w tym samym przedsiębiorstwie.
Rodzaj nowotworu a zapisy w umowie
Większość ubezpieczycieli wskazuje konkretne rodzaje nowotworów, po których wykryciu można liczyć na wsparcie finansowe. W prawie każdym rozszerzeniu polisy na życie znajduje się zapis o łagodnym guzie mózgu czy piersi. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli chodzi np. o taki nowotwór, jak czerniak. Najlepsze polisy obejmują co najmniej 100 różnych nowotworów.
Przed zakupieniem konkretnego produktu warto dokładnie przejrzeć warunki i sprawdzić, jakie typy nowotworów obejmuje. To ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy masz historię zachorowalności na raka w rodzinie. Zdarza się, iż polisa uwzględnia konkretne nowotwory tylko w sytuacji, gdy zostały one wykryte na wczesnym etapie. Istnieją też ubezpieczenia obejmujące jedynie leczenie raka złośliwego.
Ile pieniędzy można uzyskać z polisy na wypadek nowotworu?
Ubezpieczenie na życie poszerzone o ochronę na wypadek zachorowania na nowotwór różni się w zależności od ubezpieczyciela. Firmy oferują swoim klientom kilka wersji polisy – od wybranego wariantu zależy m.in. maksymalna wypłacana kwota na wypadek zachorowania. Co do zasady, im wyższa składka, tym większa suma ubezpieczenia.
Ubezpieczyciele działający w Polsce oferują polisy, które pozwalają na uzyskanie od kilkudziesięciu tysięcy złotych do choćby kilku milionów. Niektóre z nich pokrywają też koszty leczenia za granicą – choćby do 2 mln euro. Wysokość składki jest zwykle ustalana indywidualnie, w zależności od wieku klienta, jego aktualnego stanu zdrowia czy historii chorób. Na rynku znajdziesz pakiety już od kilkunastu złotych miesięcznie, ale za lepszą ochronę trzeba zapłacić zwykle minimum 100 zł.
Jakie świadczenia można pokryć z polisy na życie w razie zachorowania na raka?
Po diagnozie chory może skorzystać nie tylko z pokrycia kosztów usług medycznych czy leków. Polisy na życie obejmują zwykle również:
- transport medyczny,
- wsparcie psychologiczne,
- wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki,
- opiekę nad dziećmi lub zwierzętami domowymi w trakcie hospitalizacji,
- rehabilitację,
- dowóz leków do miejsca zamieszkania.
Niektóre polisy obejmują również leczenie specjalistyczne za granicą. W ich przypadku chory może skorzystać np. z darmowych usług tłumacza czy transportu. To droższe ubezpieczenia, ale sprawdzą się w sytuacji, gdy dana osoba jest genetycznie obciążona większym ryzykiem zachorowania na raka.
Wyłączenia od odpowiedzialności a zachorowanie na nowotwór
Każda polisa ma OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia. To dokument, w którym znajduje się m.in. lista wyłączeń od odpowiedzialności. Obejmuje ona sytuacje, w których ubezpieczyciel może nie wypłacić świadczenia.
Najczęstsze wyłączenia od odpowiedzialności w przypadku polis na wypadek zachorowania na raka to:
- zatajenie informacji o stanie zdrowia w chwili zawierania umowy;
- nowotwory wynikające z mutacji genetycznych – niektórzy ubezpieczyciele umieszczają taki zapis w OWU, ale nie wszyscy;
- wystąpienie nowotworu związane z osłabieniem układu odpornościowego – na skutek zachorowania na HIV lub AIDS;
- brak przestrzegania zaleceń medycznych;
- nowotwory, które wystąpiły na skutek nadużywania substancji – to ważne zwłaszcza w kontekście raka płuc i nałogowego palenia papierosów;
- nowotwory występujące w przeszłości – istnieją jednak polisy przeznaczone specjalnie dla osób, które w przeszłości wyleczyły się z nowotworu;
- nowotwory zdiagnozowane przed zawarciem polisy.
W umowie znajdują się też informacje o limitach świadczeń czy karencji. To bardzo ważne dane, które należy dokładnie przeanalizować jeszcze przed podpisaniem dokumentu.
Ubezpieczenie na życie może stanowić istotne wsparcie finansowe w przypadku diagnozy nowotworu, ale standardowe polisy zwykle nie obejmują pełnej ochrony w tym zakresie. Aby pokryć koszty leczenia raka, konieczne jest wykupienie dodatkowego rozszerzenia do umowy lub skorzystanie z osobnych produktów.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA
Post Nowotwór a ubezpieczenie na życie. Czy polisa pokryje koszty leczenia? pojawił się poraz pierwszy w Zwrotnikraka.pl.