Noworoczne postanowienie – ograniczam alkohol. Może nie być łatwo. Polacy bagatelizują wpływ alkoholu na życie

spottedlublin.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Nie pije alkoholu w nowym roku. Czas na nowe postanowienia | fot. Sanepid


Początek roku to doskonały czas na refleksję nad swoim stylem życia. Ograniczenie spożycia alkoholu może przynieść wymierne korzyści zdrowotne i społeczne, a także poprawić jakość codziennego funkcjonowania. Nadużywanie alkoholu skraca życie średnio o 16 lat.

Ograniczenie alkoholu – korzyści zdrowotne

Według WHO alkohol może powodować ponad 200 chorób i urazów. Krótko- i długoterminowe skutki picia alkoholu to m.in. utrata kontroli nad sobą, w tym stosowanie przemocy oraz podejmowanie ryzykownych dla zdrowia i życia zachowań, urazy, problemy trawienne, otyłość, podwyższone ciśnienie krwi, choroby serca, uszkodzenia mózgu oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia jednego z co najmniej 7 rodzajów nowotworów. Należy pamiętać, iż choćby spożywanie niewielkich ilości alkoholu może zwiększać ryzyko nowotworu. Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu.

Zmiana nawyków – wyższa konieczność

Ograniczenie spożycia alkoholu często będzie się wiązać z koniecznością zmiany pewnych nawyków. Przyzwyczajenie się do nowej sytuacji będzie wymagało czasu, ale warto wytrwać w swoim postanowieniu. W ocenie sytuacji może pomóc zapisywanie i śledzenie tego, co pijesz, kiedy i w jakich dawkach. Możesz założyć, ile wypijesz np. na danym spotkaniu czy w ciągu tygodnia i starać się utrzymywać przyjętą dawkę. Poproś o pomoc bliskich – z ich wsparciem łatwiej będzie ci ograniczyć alkohol.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Korzyści z ograniczenia spożycia alkoholu

Decyzja o ograniczeniu alkoholu przynosi:

  • lepszy sen, koncentrację i nastrój,
  • mniejsze ryzyko przewlekłych chorób,
  • oszczędność pieniędzy,
  • poprawę relacji z innymi ludźmi,
  • pozytywny wpływ na społeczeństwo, zmniejszając liczbę wypadków i aktów przemocy.

Alkohol ma wpływ nie tylko na ciebie. Ograniczając jego spożycie, pozytywnie wpływasz na jakość relacji w rodzinie, najbliższym otoczeniu, a także całym społeczeństwie. Mniej alkoholu to mniej urazów po jego spożyciu, utonięć, samobójstw oraz mniej przemocy we wszystkich jej formach.

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Jak zrobić pierwszy krok

Ograniczenie alkoholu wymaga zmiany nawyków, co może być trudne. Warto zapisywać ilość spożywanego alkoholu, wyznaczać limity i prosić bliskich o wsparcie. jeżeli samodzielne próby okażą się nieskuteczne, pomoc oferują:

  • Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom,
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (800 120 002),
  • Telefon Zaufania Uzależnienia Behawioralne (801 889 880).

Jakie są Twoje doświadczenia z ograniczeniem alkoholu? Podziel się nimi w komentarzu i udostępnij artykuł, aby pomóc innym w podjęciu tego wyzwania!

Idź do oryginalnego materiału