41 proc. czytelników już wie, iż alkoholizm występuje w ich rodzinie. Zaczyna się od małych kroczków

kobieta.gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Kobieta z winem, fot. kieferpix / iStock


Czy Polacy piją dużo alkoholu? Szacunkowo choćby 5 milionów osób może zmagać się z uzależnieniem lub pić w sposób ryzykowny. Wiele z nas ma w swoim otoczeniu kogoś, kto boryka się z tym problemem, a w naszej sondzie aż 41 proc. czytelników przyznało, iż dotyczy to ich najbliższej rodziny.
Imieniny, urodziny, sylwester, imprezy służbowe... Alkohol często towarzyszy nam na różnego rodzaju spotkaniach i celebracjach. W Polsce picie stało się nieodłącznym elementem kultury, co potwierdzają statystyki. Jak podaje "Newsweek", przeciętny pracujący Polak wydaje rocznie średnio 2,6 tysiąca złotych na napoje wyskokowe. Niestety, za tymi liczbami często kryją się rodzinne dramaty. Nadużywanie alkoholu przez bliskich wpływa na relacje, atmosferę w domu i zdrowie psychiczne wielu osób.


REKLAMA


Zobacz wideo Andrzej Sołtysik o chorobie alkoholowej: Nie mówiono, iż zapiłem, tylko iż zdradziłem o świcie


Czy Polacy piją dużo alkoholu? Wielu z nas widzi problem w najbliższym otoczeniu
W jednym z naszych ostatnich artykułów, który znajdziesz TUTAJ, zapytaliśmy czytelników, czy znają osobę w swoim otoczeniu, która walczy z problemem alkoholowym. Wyniki sondy pokazały, iż problem jest realny. Odpowiedź: "Tak, bliska rodzina" wybrało aż 41,59 proc. głosujących. Kolejne 22,63 proc. wskazało, iż dostrzegają problem u dalszego krewnego lub znajomego. Zaskakujące było to, iż 20,50 proc. osób przyznało, iż niestety sami mają z tym problem. Jedynie 15,28 proc. osób odpowiedziało, iż nie zna nikogo nadużywającego trunków z procentami. W sondzie na dzień 07.01 wzięły udział 1034 osoby.


Screen sondy ze strony www.kobieta.gazeta.pl Screen sondy ze strony www.kobieta.gazeta.pl


Kiedy picie alkoholu jest niebezpieczne? Tym się różni picie ryzykowne od szkodliwego
Uzależnienie od alkoholu to jedno, a równie poważnym zachowaniem jest picie ryzykowne i szkodliwe. Jak wskazują dane Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, różne nawyki związane z alkoholem mogą mieć negatywne konsekwencje. Picie ryzykowne oznacza nadmierne spożywanie, które na razie nie daje widocznych skutków, ale z czasem może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych czy społecznych. Z kolei picie szkodliwe już teraz przynosi wyraźne szkody zdrowotne, psychiczne lub społeczne, choć uzależnienie jeszcze się nie pojawiło. Co ważne, nawyki związane z alkoholem mogą się zmieniać. Osoba, która pije umiarkowanie, pod wpływem trudnych doświadczeń może zacząć pić ryzykownie, a choćby popaść w uzależnienie. Na szczęście działa to też w drugą stronę – ktoś, kto pije szkodliwie, może ograniczyć spożycie i uniknąć dalszych problemów. Nie można też zapominać, iż są grupy, które powinny całkowicie unikać alkoholu, niezależnie od okoliczności. Dotyczy to m.in. młodzieży, kobiet w ciąży, osób chorych czy kierowców. Nasze codzienne wzorce picia, choć czasem wydają się niewinne, często kryją w sobie zagrożenie. Statystyki i wyniki sondy jasno pokazują, iż ten problem dotyka wielu z nas – bezpośrednio lub pośrednio. Warto więc zwracać uwagę nie tylko na uzależnienie, ale także na to, jak i kiedy sięgamy po alkohol.


Jak rozpoznać problemy z alkoholem? Kilka sygnałów powinno dać do myślenia
Problem z alkoholem często rozwija się niepostrzeżenie, wkradając się w życie małymi krokami. Na początku to niewinne okazje – drink na rozluźnienie po pracy, piwo w miłym towarzystwie czy kieliszek wina na kolacji. Wydaje się to nieszkodliwe, jednak z czasem okazje do picia "pojawiają się same", a napoje wyskokowe zajmują coraz ważniejsze miejsce w codziennym życiu. Jednym z pierwszych znaków ostrzegawczych może być coraz częstsze myślenie o alkoholu. Gromadzenie zapasów czy wewnętrzne przekonanie, iż dziś potrzebujesz się napić, to sygnały, które powinny wzbudzić refleksję.


Zobacz też: Dla tych 3 znaków zodiaku początek roku będzie niczym wygranie w totka. Los się do nich uśmiechnie
Gdy picie przestaje być wyborem, a zaczyna przypominać nawyk, warto zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć sytuacji. Innym objawem jest rosnąca tolerancja – potrzebujesz większych dawek alkoholu, by poczuć się tak, jak kiedyś po jednej lampce czy butelce. Dochodzą do tego nieprzyjemne skutki, takie jak luki w pamięci, poranne wyrzuty sumienia czy "klinowanie", które zamiast pomóc, jeszcze bardziej pogłębia problem. Kiedy alkohol zaczyna negatywnie wpływać na twoje życie, relacje z bliskimi, pracę, zdrowie czy samopoczucie, oznacza to, iż powoli przejmuje kontrolę. Towarzyszące temu uczucie wstydu, frustracji czy bezsilności to elementy błędnego koła, które niezwykle trudno przerwać w pojedynkę. Wtedy też warto zwrócić się o pomoc. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
jeżeli borykasz się z uzależnieniem lub chcesz dowiedzieć się, jak możesz pomóc osobie bliskiej, możesz skontaktować się ze specjalistami, którzy dyżurują pod tymi numerami:


Ogólnopolski Telefon Zaufania uzależnienia (codziennie w godzinach 16-21): 800-199-990
Telefon Zaufania uzależnienia behawioralne (codziennie w godzinach 17-22): 800-889-880
Pomarańczowa linia dla rodziców dzieci pijących alkohol (od poniedziałku do piątku w godzinach 14-20): 801-140-068
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia (całą dobę): 800-120-002


Więcej informacji znajdziesz na stronach Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału