Najnowocześniejszy tomograf dostępny na rynku trafił do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Jednocześnie w placówce przeprowadzono remont Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej. Inwestycja wyniosła ponad 8 mln zł.
Najnowocześniejszy sprzęt
Regularnie w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej przez miesiąc przeprowadza się ponad 2,5 tys. badań. Nowoczesny sprzęt wyposażony jest 320 rzędów detektorów, co pozwala na precyzyjne i szybkie przeprowadzenie testu.
– Każdego miesiąca przeprowadzamy ponad 500 badań w pracowni rezonansu magnetycznego i 80 operacji z zakresu radiologii zabiegowej. Dysponujemy ponadto trzema pracowniami USG oraz cyfrowymi pracowniami radiografii i mammografii. Staramy się wykorzystywać dostępną aparaturę w stopniu maksymalnym. W rezultacie rocznie wykonujemy w zakładzie łącznie blisko 90 tysięcy badań diagnostycznych i procedur radiologii zabiegowej – wyjaśnia lek. Maciej Mazgaj, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Jak informują specjaliści, nowoczesny tomograf przyczyni się do uzyskania obrazów wysokiej jakości u pacjentów, którzy mają problem z pozostaniem bez ruchu na czas badania, dotyczy to szczególnie osób starszych i po urazach. Podczas jednego obrotu lampy aż 320 rzędów detektorów zbiera informacje o pacjencie. Co więcej, nowoczesny tomograf wyposażony jest w stół o udźwigu do 300 kg, co pozwoli na wykonanie tomografii choćby u pacjentów z zaawansowaną otyłością.
Zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów
– Przekłada się to na skrócenie czasu trwania badania, umożliwia zmniejszenie dawki promieniowania jonizującego, jaką otrzymuje pacjent oraz ograniczenie ilości podawanego środka kontrastującego. Dodatkowo dawkę promieniowania jonizującego zmniejsza też również zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, algorytmów rekonstrukcji obrazu wykorzystujących sztuczną inteligencję – przekonuje Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Warto dodać, iż Wojewódzki Szpital jest pierwszym na Lubelszczyźnie, który wprowadził operację trombektomii mechanicznej u pacjenta z ostry niedokrwiennym udarem mózgu. Zabieg polega na udrożnieniu tętnicy mózgu zamkniętej przez zator.
W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej znajdują się trzy pracownie USG, pracowania radiografii i mammografii. Szpital zakupił też m.in. system laserowej nawigacji biopsyjnej, aparat USG, diagnostyczny aparat USG dla Oddziału Gastroenterologii, aparat USG do pracowni Radiologii Zabiegowej oraz urządzenie do krioablacji.
Źródło: rynekzdrowia.pl, szpital.lublin.pl