
Obywatele UE mogą podróżować do Wielkiej Brytanii bez wizy tylko wtedy, gdy ich pobyt nie przekroczy 6 miesięcy i ma charakter turystyczny, biznesowy lub rodzinny.
Kto potrzebuje wizy do UK? Czy Polacy potrzebują wizy do Wielkiej Brytanii?
Po brexicie, od 1 stycznia 2021 roku, obywatele UE, w tym Polacy, którzy chcą osiedlić się na stałe, pracować lub studiować w Wielkiej Brytanii, muszą posiadać odpowiednią wizę.
Wciąż możliwe są krótkoterminowe wizyty bez wizy, jednak od 2 kwietnia 2025 roku wprowadzony zostanie obowiązek rejestracji elektronicznej ETA dla obywateli UE planujących wjazd na teren Wielkiej Brytanii.
Od 5 marca 2025 roku podróżowanie do Wielkiej Brytanii stanie się nieco bardziej skomplikowane dla obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków. System elektronicznej autoryzacji podróży (Electronic Travel Authorisation – ETA) obejmie osoby objęte ruchem bezwizowym, które nie posiadają brytyjskiej wizy ani innego dokumentu pobytowego.
Ile kosztuje wiza do Wielkiej Brytanii?
Koszt wizy uzależniony jest od jej rodzaju i celu pobytu. Standardowa wiza turystyczna (Standard Visitor Visa) pozwalająca na pobyt do 6 miesięcy kosztuje około 500 zł. Osoby planujące pracę, studia lub osiedlenie się muszą liczyć się z wyższymi opłatami – od 200 do choćby 1500 GBP, w zależności od rodzaju wizy.
Wniosek wizowy składany jest online na oficjalnej stronie rządu Wielkiej Brytanii. Następnie konieczna jest wizyta w jednym z centrów wizowych w Polsce, np. w Warszawie lub Krakowie.
Elektroniczna rejestracja ETA – co warto wiedzieć?
Od 2 kwietnia 2025 roku obywatele UE będą musieli uzyskać autoryzację ETA (Electronic Travel Authorization) przed podróżą do Wielkiej Brytanii. Rejestracja będzie obowiązywała zarówno dla podróży lotniczych, morskich, jak i lądowych, np. w przypadku przejazdu pociągiem z Francji do Wielkiej Brytanii.
ETA nie upoważnia do wjazdu do Irlandii ani innych państw europejskich. Obowiązuje ona wszystkich podróżnych, niezależnie od wieku, i musi być powiązana z ważnym paszportem. jeżeli paszport straci ważność, konieczne będzie ponowne ubieganie się o ETA.
Podróżni bez ważnej rejestracji ETA mogą napotkać poważne trudności. Linie lotnicze mają prawo odmówić wejścia na pokład pasażerom nieposiadającym wymaganej autoryzacji.
Artykuł sponsorowany