Choroby nie ustępują, a o pustych poczekalniach w przychodniach można na razie zapomnieć. Lekarka, która prowadzi na Facebooku profil @Pediatra w Lublinie, opowiedziała, z czym najczęściej zmagają się w tej chwili jej mali pacjenci.
REKLAMA
Aktualnie w pediatrii borykamy się z wysypem zakażeń Mycoplasmą pneumoniae. To jest taka atypowa bakteria, która u dzieciaków może powodować tzw. chodzące zapalenia płuc. O tej bakterii, o tym zakażeniu będziemy myśleć u dzieci, u których występuje przewlekły kaszel przy braku zmian osłuchowych, z reguły w dobrej kondycji
- wyjaśnia lekarka. Zauważa, iż nie u każdego dziecka będą widoczne wszystkie objawy choroby. Niektóre mogą mieć stany podgorączkowe, a inne prawidłową temperaturę ciała. To wszystko sprawia, iż ciężko zdiagnozować tę dolegliwość. - Diagnostyka Mycoplasma pneumoniae jest trudna, ze względu na to, iż combowymazy antygenowe np. 6 in 1, które wykonujemy z nosogardzieli często wychodzą ujemne - dodaje. Nie ukrywa również, iż zrezygnowała z przeprowadzania testów u swoich małych pacjentów.
Przeciwciała z krwi, są z kolei obecne dopiero po 10-14 dniach. Pomocne może być wykonanie USG płuc lub RTG klatki piersiowej. Lekarz, który bada dziecko, jeżeli podejrzewa zakażenie, najczęściej kieruje je na poszerzone badania, by móc to stwierdzić.
U kogo najczęściej dochodzi do zakażenia Mycoplazmą?
Do zakażenia Mycoplasma pneumoniae może dojść o każdej porze roku. Wzrost zachorowań obserwuje się jednak najczęściej wiosną i jesienią. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, najszybciej zarażają się nią osoby, które przebywają w zamkniętych populacjach, np. szkołach.
Objawy zakażeniem Mycoplasmą pneumoniae:
zakażenie górnych dróg oddechowych,
zapalenie płuc
ostre zapalenie oskrzeli
Niekiedy pojawiają się też: bóle głowy, ból gardła, gorączka, złe samopoczucie. Bardzo często chory walczy z uporczywym kaszlem (suchym lub mokrym), który może powodować ból w klatce piersiowej i duszności. U małych dzieci mogą także wystąpić: świszczący oddech, biegunka, wymioty, kichanie, katar i łzawienie oczu.
Mykoplazma zwykle ma dość łagodny przebieg, jednak nie wolno jej bagatelizować. Zdarzają się sytuacje, gdy leczenie objawowe jest niewystarczające i konieczne jest podanie antybiotyków z grupy tetracyklin lub makrolidów.
Oddaj swój głos w drugiej edycji plebiscytu Jupitery Roku! Kto zostanie Gwiazdą Roku, a kto zgarnie statuetkę za Międzyplanetarny Hit Roku? O tym decydujesz Ty!