Program “Moje Zdrowie”, który pojawił się w miejscu programu “Profilaktyka 40+” ma być lepiej dostosowany do potrzeb zdrowotnych pacjenta. Od lipca będą nowości w programie “Profilaktyka raka szyjki macicy”: badanie HPV-DNA i cytologia na podłożu płynnym.
Profilaktyka od dawna jest słabym punktem polskiego systemu ochrony zdrowia. Przeznaczamy na ni zbyt mało pieniędzy, lekarze i pacjenci zdecydowanie więcej uwagi przywiązują do medycyny naprawczej niż zapobiegania chorobom. Wiele schorzeń wciąż jest rozpoznawanych na tyle późno, iż szanse ich wyleczenia są już niewielkie albo znacząco podnoszą się jego koszty. Pojawiające się dotychczas rozwiązania z zakresu profilaktyki i prewencji nie przyniosły wielkich sukcesów. Najtrudniej jest nakłonić pacjentów do badań, gdy nie mają oni żadnych dolegliwości lub nie utrudniają im one znacząco życia codziennego.
Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. organizacji ochrony zdrowia przedstawiono plan zmian w zakresie profilaktyki, w tym zaprezentowano program “Moje Zdrowie”. Podsumowano również zakończony program “Profilaktyka 40+”. Dagmara Korbasińska-Chwedczuk, dyrektorka Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia, podsumowując program “Profilaktyka 40+”, przypomniała, iż ten z z założenia roczny program był przedłużany o kolejne okresy. Ostatecznie został on zakończony 30 kwietnia br., ale pacjenci którzy otrzymali w ramach jego skierowania na badania do tej daty włącznie, mogą je wykonać. Zapewniła przy tym, iż zostaną one rozliczone iż świadczeniodawcami. Do końca 2024 roku z programu “Profilaktyka 40+” skorzystało ponad 4 miliony osób, a program ten był realizowany w 2,8 tysiącach placówek. Na kampanię informacyjną Ministerstwo wydało ponad 6 milionów złotych.
“Program Moje Zdrowie będzie służył temu, aby pacjent w swoim środowisku lokalnym dotarł do lekarza, który dobrze rozpozna jego potrzeby diagnostyczne, skieruje go na odpowiednie badania i nie zostawi samego w systemie. Istotną nowością nowego programu w stosunku do Profilaktyki 40+ jest to, iż będzie wizyta podsumowująca wszystkie wyniki i działania, które zostały podjęte względem pacjenta” – tłumaczyła Dominika Janiszewska-Kajka, zastępca dyrektora Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia. Nacisk w programie będzie położony na komunikację na linii POZ – pacjent, tak aby osoba, u której zostanie w trakcie badań wykryta jakaś choroba, była jak najlepiej poinformowana nie tylko w zakresie danego schorzenia, ale również świadczeń z których może skorzystać. Chory otrzyma na wizycie podsumowującej indywidualny plan zdrowotny.
“Lekarz spokojnie omówi wyniki i zaproponuje dalsze działania. Będą to albo dalsze porady, albo pogłębiona diagnostyka” – podkreślała dyr. Janiszewska-Kajka, dodając, iż z wizyty tej będą korzystać też osoby, których wyniki badań będą się mieścić w normach. U nich lekarz może na takiej wizycie przedstawić działania, które dalej pozwolą im unikać zagrożeń zdrowotnych. Z kolei wstępne badanie w programie będzie realizowane w formie ankiety zawierającej pytania dotyczące m.in. stylu życia. To pozwoli dobrać zakres badań do potrzeb zdrowotnych konkretnego pacjenta. Jak dodała – “Podstawowy zestaw badań jest imponujący i pozwala na sprawdzenie chorób cywilizacyjnych najczęściej występujących”. Wprawdzie ankieta do wypełnienia znajduje się na Internetowym Koncie Pacjenta, jednak skierowanie wygenerowane w systemie trzeba odebrać osobiście u swojego lekarza POZ.
Dyrektor Janiszewska-Kajka poinformowała również o zmianach w profilaktyce ginekologicznej. Do programu “Profilaktyka raka szyjki macicy” wprowadzony został test HPV HR a klasyczną formę badania cytologicznego ma powoli zastępować cytologia płynna – “Wprowadzone zostało badanie HPV-DNA i cytologia na podłożu płynnym. To ważna zmiana, która pozwoli na cykliczne badanie kobiet co 5 lat tym testem. o ile test wychodzi pozytywnie, to następuje wykonanie cytologii płynnej. Cytologię klasyczną chcemy powoli wyprowadzić z systemu”. Pacjentki będą mogły skorzystać z nowej formy badania prawdopodobnie już od 1 lipca 2025 r. Zmiany mają podnieść skuteczność wczesnego wykrywania zmian przednowotworowych oraz doprowadzić do szybszej i dokładniejszej identyfikacji kobiet w grupie ryzyka rozwoju raka szyjki macicy.
Dagmara Korbasińska-Chwedczuk zwróciła uwagę ponadto na kończący się w tym roku Narodowy Program Zdrowia – “W tej chwili intensywnie pracujemy nad przygotowaniem nowego programu na kolejne lata, który wejdzie w miejsce tego, który będzie się kończył. Przygotowując go, kierujemy się dotychczasowymi doświadczeniami w realizacji NPZ i skupiamy się na działaniach, które były skuteczne”.