Nowe świadczenia i większe środki w POZ. Od lipca ważne zmiany w profilaktyce i finansowaniu podstawowej opieki zdrowotnej

olsztynnews.com.pl 2 dni temu

Od lipca 2025 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza istotne zmiany w organizacji i finansowaniu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Nowe rozwiązania obejmują zarówno wdrożenie kolejnego etapu programu profilaktyki raka szyjki macicy, jak i podniesienie wycen świadczeń, w tym za opiekę nad pacjentami z chorobami przewlekłymi oraz działania profilaktyczne.

Nowa ścieżka badań w kierunku raka szyjki macicy

Jak wyjaśnia Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ, w większości regionów umowy z placówkami wykonującymi świadczenia z zakresu nowej ścieżki profilaktycznej zostały już podpisane. W niektórych województwach realizowane są jeszcze formalności związane z zamknięciem procedur odwoławczych.

Obecnie poradnie specjalistyczne i POZ, które będą pobierać materiał cytologiczny z szyjki macicy na podłoże płynne (cytologia LBC), przygotowują się do rozpoczęcia realizacji świadczeń. Muszą one m.in. zawrzeć umowy z laboratoriami oraz wyposażyć się w specjalistyczne pojemniki do utrwalenia materiału. Zakłada się, iż pacjentki będą mogły skorzystać z nowych świadczeń już w drugiej połowie lipca.

Cytologię płynną będzie można wykonać również w POZ, co zwiększy dostępność badań. Wzrosła także wycena pobrania materiału cytologicznego – zwłaszcza w przypadku, gdy zabieg wykonuje położna. Zmiana ta została wprowadzona zgodnie z rekomendacją Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

Zmiany w finansowaniu POZ: wyższe stawki i nowe świadczenia

Wprowadzone od 1 lipca br. zarządzenie Prezesa NFZ dotyczące POZ jest pierwszym z całego pakietu, który wdraża zalecenia AOTMiT. W efekcie wzrosną wyceny wielu świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej.

Szczególne znaczenie przypisano medycynie szkolnej – najwyższy wzrost finansowania dotyczy właśnie pracy pielęgniarki szkolnej. To element polityki prozdrowotnej, który ma zapewnić lepszą opiekę dzieciom i młodzieży.

Wzrosną również stawki za opiekę nad pacjentami z chorobami przewlekłymi, a w POZ realizujących opiekę koordynowaną utrzymany zostanie ryczałt za zatrudnienie koordynatora opieki – minimum 7,6 tys. zł miesięcznie. Równolegle NFZ planuje wspólnie ze środowiskiem medycznym opracowanie nowego modelu finansowania zadań koordynatora.

Motywatory finansowe i nowe badania profilaktyczne

Od lipca w POZ pojawią się także dodatkowe motywatory finansowe, wypłacane kwartalnie. Mają one zachęcić lekarzy rodzinnych do aktywnej promocji udziału pacjentów w programie profilaktyki raka jelita grubego realizowanym przez NFZ.

Wprowadzono także nowość w badaniach przesiewowych dzieci – POZ otrzymają dodatkową wycenę za wykonanie lipidogramu w ramach bilansu 6-latka, który pomoże we wczesnym wykrywaniu hipercholesterolemii rodzinnej, jednego z głównych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Nowe regulacje mają poprawić dostępność świadczeń, wzmocnić profilaktykę i zwiększyć motywację placówek POZ do działania na rzecz zdrowia pacjentów na wczesnym etapie. To także krok w stronę szerszej koordynacji opieki zdrowotnej i jej lepszej jakości.

źródło: NFZ

Idź do oryginalnego materiału