Nowe perspektywy leczenia nowotworów – wyniki konkursu ABM

termedia.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: 123RF


Agencji Badań Medycznych ogłosiła wyniki konkursu na niekomercyjne badania kliniczne w onkologii. Agencja przyznała dofinansowanie 18 innowacyjnym projektom, na łączną kwotę blisko 550 mln zł.



Zgodnie z raportem Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie ogólna umieralność spowodowana chorobami nowotworowych w Polsce jest o 15 proc. wyższa od średniej Unii Europejskiej i zmniejsza się wolniej niż średnia unijna. Analizy wskazują na potencjalne problemy w diagnozowaniu i w dostępie do skutecznego leczenia.

W obliczu alarmujących danych epidemiologicznych oraz wyzwań ekonomicznych dotyczących diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych w Polsce, Agencja Badań Medycznych uruchomiła konkurs na niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze w obszarze onkologii, mający na celu poprawę sytuacji pacjentów onkologicznych, a w konsekwencji opracowanie nowoczesnych i skutecznych schematów diagnostycznych i terapeutycznych - czytamy na stronie ABM.

W ramach konkursu Agencja przyznała dofinansowanie 18 innowacyjnym projektom, na łączną kwotę blisko 550 mln zł.

– Naszą ideą jest wspieranie najlepszych i najbardziej innowacyjnych projektów, które zapewnią pacjentom dostęp do terapii, często w inny sposób nieosiągalnych. Wspieramy badania, które mają szanse na opublikowanie wyników we wiodących, opiniotwórczych czasopismach międzynarodowych i które wpłyną na to, iż polska medycyna będzie widoczna na świecie. Polscy naukowcy pokazują, iż ich pomysły są konkurencyjne na skalę światową. W ramach konkursu na niekomercyjne badania w onkologii obserwujemy dużą reprezentację projektów z zakresu diagnostyki obrazowej skupionych na wczesnym wykrywaniu nowotworów, na monitorowaniu terapii dzięki AI i medycyny nuklearnej – podkreśla prof. Wojciech Fendler, prezes Agencji Badań Medycznych.

Prof. Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie, przewodniczący Rady Agencji Badań Medycznych wskazuje, iż w Europie Zachodniej ok. 40 proc. badań klinicznych stanowią badania niekomercyjne. Jeszcze kilka lat temu, przed 2019 r. niekomercyjne badania w Polsce stanowiły poniżej 2 proc. W tej chwili zbliżamy się do ok. 10 proc.

– Przed nami jeszcze długa droga, ale ta zmiana pokazuje, jak duży mamy potencjał intelektualny polskich badaczy. To nie tylko publikacje. To przede wszystkim nowe rozwiązania, które mogą zostać wdrożone do opieki zdrowotnej – mówi prof. Rutkowski.

Beneficjentami konkursu został m.in.:

  • Zakład Medycyny Nuklearnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
  • Klinika Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
  • Katedra i Klinika Endokrynologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum w Krakowie,
  • Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Idź do oryginalnego materiału