Nowe paradygmaty w leczeniu udaru mózgu

termedia.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: Szymon Czerwiński


Nadchodzą ogromne zmiany w leczeniu ostrej fazy udaru mózgu. Od nowego roku pojawi się bezpieczniejszy i działający szybciej lek trombolityczny tenekteplaza, terapeutyczne okno czasowe wydłuża się do 24 godzin od wystąpienia objawów, ulegają zmianie paradygmaty diagnostyczne. – O wykonaniu trombektomii decyduję, patrząc na wyniki przesłane na telefon komórkowy – stwierdził prof. Adam Kobayashi.



Podczas XXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Adam Kobayashi, specjalista neurolog, prodziekan ds. klinicznych, kierownik Zakładu Farmakologii i Farmakologii Klinicznej CM UKSW, opowiedział „Menedżerowi Zdrowia” o zmianach, jakie zachodzą w paradygmatach leczenia ostrej fazy udaru mózgu.

Wygłosił pan wykład na temat nowych paradygmatów w leczeniu ostrej fazy udaru mózgu. Co się zmieni w tym obszarze w najbliższym czasie?
– Rzeczywiście nastąpi wiele zmian. Przede wszystkim z końcem roku zostanie wprowadzony nowy lek trombolityczny, czyli lek rozpuszczający skrzep. Od 30 prawie lat mamy dostępną na świecie, a w Polsce od 20 lat alteplazę. Jest lekiem bardzo dobrym, ale przez ten cały czas były prowadzone badania nad lekiem, który byłby bezpieczniejszy i skuteczniejszy. Taki już znaleziono – jest to tenekteplaza, która zostanie wprowadzona w Polsce od przyszłego roku. W związku z tym edukujemy lekarzy i przekazujmy praktyczną wiedzę dotyczącą stosowania tego leku. Jest on wygodniejszy, ponieważ będzie się go aplikowało w pojedynczym zastrzyku (alteplazę podawało się w godzinnym wlewie). Teraz pacjent będzie mógł otrzymać ten lek bardzo szybko, co zwiększy szanse na pełne wyleczenie.

Dzięki nowemu lekowi poszerzają się okna czasowe. Przez wiele lat najpierw oknem czasowym od podania leku były trzy godziny, potem się poszerzyło to do 4,5 godziny, a teraz właśnie wraz z wprowadzeniem tenekteplazy być może będziemy mogli leczyć pacjentów choćby do 24 godzin od wystąpienia objawów. Zwiększy to pulę pacjentów, którzy mogą odnieść korzyści.

Wideo do obejrzenia poniżej, pod nim ciąg dalszy rozmowy.

Idź do oryginalnego materiału