Nowa szczepionka na COVID. Mają przyjąć ją choćby półroczne dzieci. Rodzic nie dostanie jej w aptece

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Wyborcza.pl


Na co rodzice muszą zaszczepić dzieci? Jakie szczepionki są zalecane, ale nie obowiązkowe? Jedną z takich dodatkowych szczepionek jest ta przeciwko COVID-19, która już niedługo będzie dostępna dla najmłodszych. A kiedy i gdzie konkretnie? Zobaczcie sami.
Wprawdzie pandemia COVID-19 już za nami, ale wciąż pojawiają się nowe zachorowania, więc specjaliści zachęcają do bezpłatnego zaszczepienia się przeciwko tej chorobie. W przypadku osób dorosłych szczepionki są dostępne w aptekach, a dla najmłodszych w przychodniach i szpitalach. Przy czym te dla dzieci dotrą w połowie przyszłego tygodnia, więc rodzice powinni już myśleć o terminie wizyty.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy szczepionka powinna zostawiać ślad? [NaZdrowie]


Nowa szczepionka na COVID-19. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja
Jak podaje serwis MamoToJa.pl, zanim dziecko przyjmie szczepienie na COVID-19 rodzice muszą zarejestrować pociechę na Internetowym Koncie Pacjenta. Będzie to możliwe w przyszłym tygodniu, gdy już dotrą wspomniane szczepionki. w tej chwili mogą sprawdzać, jakie są dostępne terminy i miejsca wizyt, aby wybrać najodpowiedniejsze dla siebie i móc się na nie załapać. A które dzieci przede wszystkim powinny zostać zaszczepione przeciwko koronawirusowi? Te najmłodsze, a także mające osłabioną odporność z różnych powodów.


To dzieci, dla których COVID-19 stanowi szczególne zagrożenie i może wywołać ciężkie powikłania


tłumaczy dr Grzesiowski. Do tych powikłań należy m.in. nieustępująca, wysoka gorączka, powodująca odwodnienie, co skutkuje pobytem w szpitalu, a także tzw. long COVID, którego objawy mogą trwać wiele tygodni, a choćby miesięcy.


Kalendarz szczepień obowiązkowych. Na to trzeba szczepić dziecko
Wspomnieliśmy powyżej, iż szczepienie przeciw COVID-19 jest jednym ze szczepień zalecanych, do których należą też te przeciw: WZW A, odkleszczowemu zapaleniu mózgu, wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), meningokokom, ospie wietrznej, grypie i dodatkowa przeciw rotawirusom. Z kolei obowiązkowe dla wszystkich malucha są szczepienia przeciw:


gruźlicy,
wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
rotawirusom,
błonicy, tężcowi i krztuścowi,
haemophilus influenzae (pałeczka grypy wywołująca m.in. zapalenie ucha środkowego czy oskrzeli),
streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc),
polio (chorobę Heinego-Medina),
odrę, świnkę i różyczkę.
Idź do oryginalnego materiału