Każda duża zmiana wymaga tego, aby się do niej przyzwyczaić. Taką zmianą dla jamy ustnej jest nowa proteza zębowa. Przyzwyczajanie się do niej to proces, który potrzebuje czasu, cierpliwości i spokoju. Dowiedz się, jakie problemy możesz napotkać na początku użytkowania nowej protezy zębowej oraz poznaj wskazówki, które pomogą ci się do niej przyzwyczaić.
Jakie problemy może powodować nowa proteza zębowa?
Pierwsze dni z nową protezą zębową mogą być nieco trudne. Może bowiem pojawiać się dyskomfort o różnym stopniu natężenia. Dochodzić może również do podrażnień w formie otarć, a w niektórych przypadkach choćby do tworzenia się aft. Wszystko dlatego, iż zarówno dziąsła, jak i cała jama ustna są bardzo delikatne. Muszą więc przyzwyczaić się do tak dużej zmiany, jaką jest obecność protezy.
Możliwe jest także pojawienie się uczucia dławienia, które z kolei ma podłoże psychologiczne.
Pamiętaj, iż czas adaptacji do nowej protezy zębowej jest kwestią indywidualną. Może się on też różnić w zależności od rodzaju protezy. Początkowe trudności są normalne i zdarzają się bardzo często, dlatego warto być cierpliwym i spokojnym.
Kolejnym problemem, który często powoduje nowa proteza zębowa, są trudności z wymową. Niewyraźne mówienie, seplenienie lub problem z wymówieniem trudniejszych słów są często spotykane. Zdarza się to najczęściej w przypadku protez całościowych, ale również uzupełnienia częściowe mogą z początku powodować ten problem.
W nowej protezie trzeba się również nauczyć jeść. Początkowo zarówno gryzienie, jak i przeżuwanie pokarmów może sprawiać problemy.
Wielu pacjentów niepokoi również nadmierne wydzielanie śliny. Jej nadprodukcja spowodowana jest właśnie obecnością protezy, którą organizm początkowo traktuje jako ciało obce. Nie jest to więc żaden powód do zmartwień.
Ważne jest zatem, aby być cierpliwym i dać sobie czas na przyzwyczajenie się do nowego uzupełnienia, ponieważ z biegiem czasu większość z tych dolegliwości ustępuje.
Natomiast jeżeli czujesz, iż twoja proteza jest za luźna, przemieszcza się lub choćby wypada, jak najszybciej skonsultuj się z dentystą lub protetykiem. Konieczne może bowiem okazać się wprowadzenie do niej poprawek.
Przeczytaj także:

Źle dopasowana proteza zębowa – co robić?
Źle dopasowana proteza zębowa może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jakie objawy może dawać, jakie mogą być tego skutki oraz co możesz zrobić, aby tego uniknąć.
Jak przyzwyczaić się do nowej protezy zębowej?
Przyzwyczajanie się do nowej protezy zębowej wymaga czasu, zatem warto go sobie dać i uzbroić się w cierpliwość. Tym bardziej iż w okresie adaptacji można sobie pomóc, aby nieco go przyspieszyć i złagodzić wspomniane wcześniej niedogodności.
W łagodzeniu dyskomfortu związanego z nową protezą może pomóc regularne przepłukiwanie ust chłodną wodą. Ten prosty zabieg nie tylko przynosi ulgę, ale także pomaga w utrzymaniu higieny poprzez przywrócenie adekwatnego pH w jamie ustnej. W pierwszych dniach użytkowania protezy można również stosować specjalny żel o działaniu chłodzącym, który dodatkowo przyspieszy proces gojenia się podrażnień.
Jeśli zaś borykasz się z uczuciem dławienia w trakcie zakładania, wyjmowania lub noszenia protezy, pomocne mogą okazać się ćwiczenia oddechowe, relaksacja połączona z rozluźnianiem mięśni żuchwy, a także skupianie myśli na czymś przyjemnym podczas wkładania lub wyjmowania protezy.
Nowa proteza zębowa może również nieść za sobą konieczność nauki mówienia.
Jeśli więc seplenisz lub masz trudności w artykulacji, warto poświęcić chwilę na codzienny trening mowy. Ćwiczenie wymowy poszczególnych głosek, czytanie na głos i powtarzanie trudnych słów pomaga szybciej przyzwyczaić się do mówienia w protezie. Pamiętaj, aby na początku mówić powoli, kontrolując przełykanie śliny. Z czasem zauważysz, iż mówienie w protezie staje się coraz bardziej naturalne i nie sprawia ci już problemów.

Nie tylko mówienie, ale także jedzenie może być wyzwaniem na początku przygody z nową protezą zębową. Przyzwyczajenie się do spożywania pokarmów to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. W pierwszych dniach po założeniu protezy najlepiej wybierać miękkie pokarmy, które nie wymagają intensywnego gryzienia i są łatwe w przeżuwaniu. Unikaj twardy i lepkich, a także bardzo gorących potraw. W przypadku uzupełnień ruchomych ważne jest również, aby unikać sytuacji, w których kawałki jedzenia dostaną się pod protezę, ponieważ może to prowadzić do dodatkowych podrażnień dziąseł i podniebienia. Aby zminimalizować przesuwanie się protezy podczas jedzenia, warto przeżuwać pokarm równomiernie, używając zębów po obu stronach jamy ustnej. W miarę postępów w nauce jedzenia i przeżuwania możesz stopniowo wprowadzać coraz twardsze pokarmy. Pamiętaj jednak, aby jedzenie gryźć i przeżuwać spokojnie i świadomie.
Natomiast jeżeli masz problem z nadmiernym wydzielaniem śliny, pomocne mogą okazać się miętówki lub landrynki. Ich ssanie wymusza konieczność częstszego przełykania, co w konsekwencji prowadzi do pozbywania się nadmiaru śliny.
Nowa proteza zębowa – o czym jeszcze warto pamiętać?
Rozpoczynając swoją przygodę z protezą zębową, nie możesz zapominać o jej odpowiedniej higienie. Jej pielęgnacja jest równie istotna, jak dbanie o zęby naturalne. Od samego początku użytkowania protezy wyrób w sobie nawyk jej codziennego czyszczenia. Dzięki temu unikniesz nagromadzenia płytki nazębnej, która sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Regularne dbanie o protezę nie tylko wpływa na jej wygląd, ale także na zdrowie jamy ustnej, minimalizując ryzyko stanów zapalnych oraz infekcji grzybiczych. Pamiętaj także, aby dbać o higienę protezy po każdym posiłku. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku protez ruchomych. Usuwanie resztek jedzenia zapobiegnie ich gromadzeniu się między błoną śluzową a powierzchnią protezy, co zminimalizuje ryzyko podrażnień czy zbędnego dyskomfortu, spowodowanego uciskiem w tym miejscu.
Do dbania o protezę koniecznie używaj specjalnej szczoteczki z miękkim włosiem oraz środka czyszczącego przeznaczonego do higieny protez. Podczas czyszczenia protezy, pamiętaj, aby dokładnie umyć całą jej powierzchnię, nie pomijając żadnych zakamarków. Możesz również poprosić swojego dentystę o pomoc w doborze odpowiedniego płynu do płukania jamy ustnej.
Jeśli twoja nowa proteza zębowa jest ruchoma, po wyjęciu koniecznie przechowuj ją w dedykowanym do tego pojemniku, który zapewni jej odpowiedni przepływ powietrza i nie pozwoli na rozwój bakterii, czy grzybów na jej powierzchni. Natomiast pod żadnym pozorem nie umieszczaj jej w szklance z wodą!
Tylko kompleksowa pielęgnacja zapewni długotrwałe użytkowanie oraz komfort noszenia protezy. Regularne dbanie o higienę protezy to klucz do zdrowego uśmiechu i satysfakcji z jej użytkowania.
Pamiętaj również, aby przynajmniej dwa razy w roku odwiedzać swojego dentystę. Odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, pomogą ci uniknąć problemów i cieszyć się zdrowym uśmiechem przez lata.
Teraz kiedy już wiesz, jak możesz sobie pomóc w okresie adaptacji do nowej protezy, będzie ci o wiele łatwiej wrócić do normalnego funkcjonowania. Najważniejsze jest jednak to, aby nie zrażać się początkowymi trudnościami. Są one bowiem tymczasowe, a kiedy miną, będziesz cieszyć się komfortem i pewnością siebie, niezależnie od wieku.