Nowa metoda diagnozowania raka piersi

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: CORDIS


System obrazowania multimodalnego wraz z kompaktowym urządzeniem może służyć jako podstawa do projektowania urządzeń ubieralnych monitorujących ważne parametry diagnostyczne u pacjentek z rakiem piersi. Urządzenie może potencjalnie wyeliminować konieczność stosowania inwazyjnych metod biopsyjnych.

Diagnostyka raka piersi to obszar, który stale się rozwija, między innymi dzięki wprowadzaniu kolejnych innowacji z myślą o poprawie wyników leczenia pacjentek. Jednym z takich przedsięwzięć jest finansowany przez Unię Europejską projekt SOLUS, którego misją jest poprawa diagnostyki raka piersi – proponując nieinwazyjne rozwiązanie eliminujące konieczność biopsji.

W ramach projektu postawiono kilka ważnych kroków na drodze do stworzenia w pełni funkcjonalnego systemu obrazowania multimodalnego, który jest w tej chwili poddawany badaniom walidacyjnym w warunkach klinicznych.

Sprzęt ten może potencjalnie wyeliminować konieczność stosowania inwazyjnych metod biopsyjnych na rzecz bardziej przyjaznej dla pacjentek metody diagnostycznej.

W projekcie SOLUS opracowano również niewielkie urządzenie, które może stanowić bazę do tworzenia urządzeń ubieralnych pozwalających na monitorowanie istotnych elementów diagnostycznych i tkankowych, takich jak parametry krwi i skład tkanki.

Wstępne wyniki jednego z badań, które umożliwiło zebranie danych dotyczących składu tkanki od 24 uczestniczek, pokazały, iż czułość diagnostyczna systemu wynosi 91 proc., a jego specyficzność sięga 75 proc. Ponadto zastosowanie obrazowania USG w projekcji B do pozyskania danych morfologicznych w połączeniu z elastografią fali poprzecznej do oceny sztywności daje sporą szansę na dalsze zwiększenie wydajności diagnostycznej. Walidacja kliniczna wciąż jest w toku, w związku z czym nie da się na razie w pełni ocenić, jaki wpływ na diagnostykę raka piersi mogą mieć innowacje opracowane w tym projekcie.

– jeżeli jednak proponowana metoda okaże się skuteczna, przyczyni się do zmniejszenia wyjątkowo dużej liczby biopsji piersi, wykonywanych w tej chwili po fałszywie dodatnim wyniku mammografii. Będzie to korzystne zarówno dla pacjentek, gdyż oszczędzi im niepotrzebnych badań inwazyjnych, jak i dla systemów opieki zdrowotnej, gdyż pozwoli na obniżenie kosztów – podkreśliła Paola Taroni, koordynatorka projektu SOLUS.

Idź do oryginalnego materiału